مهم ترین تفاوت و شباهت های استون و تینر چیست؟

تینر و استون

تفاوت استون و تینر

حلال های مختلفی مانند استون و تینر وجود دارند که هر کدام خاصیت و کاربردهای مختلفی دارند. فاکتورهایی مانند استحکام حلال مورد استفاده در نظر گرفته میشود، سرعت تبخیر و مواد مورد استفاده باید قبل از انتخاب حلال در نظر گرفته شود. در حالی که ممکن است یکی از آنها قوی تر باشد، به دلیل تغییرات ممکن است دیگری ضعیف تر باشد. برخی از نمونه های حلال ها شامل، استرپتین، نفتا، استون، الکل، تینر و متیلن کلرید است.

استون چیست؟

استون یک مایع فرار، بی رنگ و قابل اشتعال است که معمولاً در بسیاری از صنایع به عنوان حلال مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده یک حلال ستودنی برای الیاف مصنوعی و پلاستیک است. به دلیل خاصیت خیس شدن سنگین، از آن در تهیه فلز قبل از رنگ آمیزی استفاده می شود. همچنین از آن برای نازک شدن رزین پلی استر، حل کردن سطح فوقانی چسب، از بین بردن لاک ناخن، از بین بردن شار روزین برای جلوگیری از اثر زنگ زدگی و همچنین در صنایع دارویی استفاده می شود که به موجب آن می توان در بعضی از داروها به عنوان ماده تحریک کننده استفاده کرد. کوچکترین و ساده ترین کتون است و با آب قابل پخش است.

تفاوت استون و تینر

کاربردهای استون چیست؟

استون به عنوان سیانوهیدرین و همچنین پیش ساز متیل متاکریلات استفاده می شود. به عنوان یک حلال، فیبرهای مصنوعی و پلاستیک را حل می کند و در عین حال به عنوان تینر برای رزین پلی استر نیز عمل می کند. 

استون برای تمیز کردن رنگ های روغنی استفاده می شود. اساساً با تنظیم ویسکوزیته رنگ، بسته به رنگ مورد استفاده و روش کاربرد کار می کند.

اگرچه استون دارای بوی قوی است و به نظر می رسد سمی است، اما در واقع یک حلال نسبتاً خوش خیم به شکل بخار است و باعث تحریک خفیف سیستم عصبی مرکزی می شود.

استون همچنین بسیار مفید است زیرا با همه حلال ها و آب معمولی قابل مخلوط شدن (مخلوط کردن) است و در نتیجه در رایج ترین محصولات مانند رنگ ها استفاده می شود. استون سریعترین تبخیر و یکی از قویترین حلال های موجود است. بنابراین یک پاک کننده بسیار عالی باشد. هر محصول نهایی که حاوی مقدار زیادی استون باشد، خیلی سریع خشک می شود.

استون در آزمایشگاه ها و در صنایع بسیار متداول به عنوان پاک کننده استفاده می شود. همچنین به عنوان ماده مؤثر در ضد عفونی کننده های ناخن و همچنین به عنوان حلال برای از بین بردن چسب اپوکسی و سیانواکریلات (CA) قبل از سخت شدن چسب استفاده می شود.

استون بهترین پاک کننده برای از بین بردن روغن های رزینی در چوب های روغنی مانند چوب ساج و گلاب است، بسیار مؤثرتر از نفتا یا الکل دناتوره است .

تینر چیست؟

تینر ترکیبی از حلال ها است که برای حل پلاستیک و رزین ها استفاده می شود. اغلب در اترها و استرهای آلکیل موجود است. بسیار قابل اشتعال است و دودهای مضر را منتشر می کند و همچنین بوی قوی دارد. این ماده کاربردهای زیادی دارد مثلا به عنوان رقیق کننده در رنگ های مبتنی بر لاک، از بین بردن جوهر و مانده های چسب روی فلزات و سایر سطوح و همچنین تمیز کردن اسلحه های اسپری استفاده می شود. در مقاله راهنمای استفاده از تینر در مورد نحوه استفاده از ان به طور کامل توضیح دادیم. به دلیل سمیت، بو و اشتعال پذیری آن، برای استفاده در منزل توصیه نمی شود.

استون و تینر


شباهت های بین استون و تینر

  • هر دو به عنوان حلال در صنایع مختلف استفاده می شوند.
  • هر دو قابل اشتعال هستند.
  • هر دو دود سمی را آزاد می کنند، از این رو نباید برای مدت طولانی استنشاق شود.

تفاوت بین استون و تینر

استفاده رایج از استون در مقابل تینر

در حالی که استون طیف گسترده ای از مصارف مانند آماده سازی فلز قبل از رنگ آمیزی، نازک شدن رزین پلی استر، حل کردن فوق العاده چسب، از بین بردن لاک های ناخن، از بین بردن شار روزین برای جلوگیری از اثر زنگ زدگی پیچ و همچنین در صنایع دارویی دارد، از تینر معمولاً برای حذف هر نوع رنگ در رنگ و روکش استفاده می شود

کاربرد تینر برای انواع رنگ قابل استفاده است، در حالی که استون فقط برای معدودی می تواند موثر باشد. شما نمی توانید از استون استفاده کنید تا شیوه ظاهری رنگ خودرو تغییر کند. استون می تواند رنگ را به صورت موج دار جلوه دهد که این اثری نیست که دوستداران اتومبیل می خواهند.

استفاده از استون در صنایع داروسازی و زیبایی

در حالی که از استون در صنایع زیبایی و داروسازی استفاده می شود، از تینر در صنایع زیبایی و دارویی استفاده نمی شود

در حالی که استون از میزان تبخیر بالاتری برخوردار است، تینر سرعت تبخیر کمتری دارد.

هزینه استون و تینر

استون نسبت به تینر گران تر است.

نتیجه گیری

حلال های مختلفی وجود دارند که استفاده از آنها منوط به کاربردهای آنهاست. استون و تینر هر دو حلال هستند. ما کاربردهای متفاوتی دارند. استون یک مایع فرار، بی رنگ و قابل اشتعال است که معمولاً در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. برای تمیز کردن رنگ های روغنی استفاده می شود و یک پاک کننده بسیار عالی است.

تینر ترکیبی از حلال ها است که برای حل پلاستیک و رزین ها استفاده می شود.  این ماده به عنوان رقیق کننده در رنگ های مبتنی بر لاک، از بین بردن جوهر و مانده های چسب روی فلزات و سایر سطوح و همچنین تمیز کردن اسلحه های اسپری استفاده می شود.

استون و تینر از نظر شباهت هر دو به عنوان حلال، قابل اشتعال و هر دو دود سمی تولید می کنند.

تفاوت بین تینر و استون در کاربرد آنها، میزان تبخیر و هزینه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی