ترکیب رنگ اتومبیل

ترکیب رنگ اتومبیل

ترکیب رنگ اتومبیل

ترکیب رنگ اتومبیل به عوامل زیادی بستگی دارد. شما باید بدانید که چه موقع لازم است اتومبیل رنگ شود و چگونه این کار انجام شود، از چه رنگ هایی با چه ویژگی هایی استفاده شود، مواردی را که کیفیت یک رنگ مناسب را به شما اثبات می کند را بدانید و شناختی کلی به این مراحل داشته باشید. البته همیشه به یاد داشته باشید؛ برای انجام بهتر و بی نقص کارها بهتر است که ازافرادی کمک بگیریم که به این مسائل تسلط دارند و دارای تجربه کافی در این زمینه ها هستند. در زمینه ترکیب رنگ اتومبیل و انجام مراحل آن توصیه می شود؛ حتما اتومبیل را به کارگاه های مخصوص این کار برد و همین طور در زمینه ترکیب رنگ اتومبیل به شما پیشنهاد می کنم که با کارشناسان کریوند درباره تمامی مسائل پیرامون این مورد مانند: ویژگی های رنگ، کیفیت و چگونگی آن و غیره مشورت داشته باشید تا اطمینان خاطر حاصل فرمایید.

ترکیب رنگ اتومبیل

ساختار رنگ های اتومبیلی

به طور کلی رنگ اتومبیل از ۳ ماده اولیه و اصلی زیر تهیه می شود:

  •     رزین
  •     پیگمان
  •     حلال

رزین  عاملی است که پیگمان ها را در حالت معلق(تعلیق) در کنار هم نگه می دارد و باعث چسبندگی بیشتر رنگ به سطح مورد نظر می شود.

پیگمان پودری شبیه بتون و شامل ۱۰۰ رنگ یا تونر است و به صورت رنگ متالیک خودرو و صدفی در بازار موجود است.

حلال عاملی است که باعث سیالیت رنگ می شود. بدون حلال ویسکوزیته رنگ بالا می رود و انتقال آن از ظرفی به ظرف دیگر مشکل است.

ویژگی ها و کاربرد های رنگ اتومبیل

تا سال ۱۹۸۵ میلادی اکثر اتومبیل ها با رنگ های تک جزئی رنگ آمیزی می شد که باعث پیدایش مشکلاتی در تطبیق رنگ خودرو به وجود می آمد زیرا در رنگ های متالیک تک جزئی فیلم رنگ از یک لایه مرکب از رزین شفاف، پیگمان، ذرات متالیک و حلال تشکیل می شود.

در این رنگ ها رمز شفافیت سطح، مرطوب نگه داشتن فیلم رنگ در حین کاربرد آن است؛ یعنی هنگام پاشیده شدن متالیک روی سطح مرطوب، به سمت ته فیلم رنگ جاری شده و در نتیجه رزین شفاف بالا می آید و رنگ شفافیت بیشتری پیدا می کند.

از این فرآیند امروز در رنگ های بیس کوت استفاده می گردد؛ با این تفاوت که دیگر نگران شفافیت آن نیستیم ، زیرا کلیرکوت اورتان به عنوان پوشش نهایی استفاده شده و شفافیت مورد نیاز را تامین می کند.

رنگ خودرو از دید جنس و ترکیب شیمیایی

۱ -روغنی

۲- فوری

۳- بیس کوت

۴- دوجزئی

در سه گروه اول روغنی، فوری و بیس کوت هم رنگ های متالیک و صدف (  آموزش حرفه ای ترکیب رنگ خودرو ) وجود دارد و هم رنگ های معمولی. اما در دسته چهارم یعنی رنگ های دو جزئی تنها رنگ های ساده وجود دارد.

  • رنگ روغنی یا آلکیدی

براقیت این دسته از رنگ ها مناسب است و باید هنگام پاشش با کیلر روغنی مخلوط شود. این نوع رنگ را باید نسبتا ضخیم تر روی بدنه پاشید. مدت زمان لازم برای خشک شدن این نوع رنگ در تابستان نصف روز و در زمستان یک روز است. رنگ روغنی در مجموع جزء رنگ های ارزان قیمت بوده وکیفیت آن نسبت به رنگ های بیس کوت و پلی اورتان بسیار پایین تر است و برای یک خودروی ارزشمند و یک عملیات نقاشی با کیفیت بسیار بالا، معمولا از این رنگ استفاده نمی شود.

  • رنگ فوری یا سلولزی

این نوع رنگ نیز مانند رنگ روغنی براقیت مناسبی دارد. اما براقیت آن از رنگ روغنی کمتر است و هنگام پاشش باید با کیلر فوری مخلوط شود. مدت زمان لازم برای خشک شدن آن نوع رنگ در تابستان یک ساعت و در زمستان دو ساعت است و در مجموع جزء رنگ های با کیفیت پایین محسوب می شود. رنگ فوری کاربرد زیادی ندارد و بیش تر به عنوان آستر هم رنگی استفاده می شود.

  • رنگ بیس کوت

بیس کوت در لغت به معنای پوشش پایه بوده و همان طور که از نامش پیداست پس از لایه ی آستر از این نوع رنگ خودرو به عنوان پوشش پایه استفاده شده و بعد از آن باید یک لایه کیلر دو جزئی روی آن پاشیده شود. نام دیگر رنگ های بیس کوت رنگ ۵۴ یا ۶۹ است.

رنگ های بیس کوت صدف دار را ۶۹ و رنگ های غیر صدفی را ( چه متالیک و چه معمولی ) ۵۴ می گویند. مدت زمان لازم برای خشک شدن این رنگ در تابستان حدود نیم ساعت و در زمستان حدود یک ساعت است. نحوه ی پاشش رنگ های بیس کوت نیاز به تجربه ی بیش تری دارد ( خصوصا رنگ های صدف دار ) و باید به صورت گردگرد پاشیده شود.

  • رنگ ۲۱یا دو جزئی یا پلی اورتان

پلی اورتان نام شیمیایی این دسته از رنگ ها، ۲۱ نام فنی آن و دوجزئی نیز اصطلاح عامیانه این نوع رنگ ها است. همان طور که از نام دوجزئی پیداست این رنگ ها نیاز به ترکیب شدن با خشک کن دارند. نسبت ترکیب این رنگ با خشک کن دو به یک است. یعنی دو قسمت رنگ و یک قسمت خشک کن. مدت زمان لازم برای خشک شدن این نوع رنگ ها در تابستان در حدود دو ساعت و در زمستان تقریبا نصف روز یا شاید بیشتر.

نتیجه

با انواع رنگ های اتومبیل، ساختار آنها و ویژگی ها و کاربرد های رنگ اتومبیل آشنا شدیم و اطلاعاتی جامع و کلی را با یکدیگر مرور کردیم. همانطور که در ابتدا گفته شد در ارتباط با انجام این کارها بهتر است با افراد متخصص و دارای تجربه مشورت شود و کار را به این افراد بسپاریم. با کارشناسان فروش کریوند در تماس باشید تا علاوه بر استفاده از اطلاعات دقیق و مفید درباره ترکیب رنگ اتومبیل، از خریدی مطمعن و بی نقص بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی