اشباع رنگ چیست؟

اشباع رنگ

در تعریف اشباع رنگ، خلوص یک رنگ را می گویند. وقتی اشباع رنگ اتفاق می افتد، رنگ در خالص ترین (واقعی ترین) نسخه در نظر گرفته می شود. این حالت یک جنبه بسیار مهم در عکاسی است، شاید به اندازه کنتراست مهم باشد. رنگ ها علاوه بر اینکه به طور طبیعی به زنگ های زنده جلب می شوند، شیوه منحصر به فرد خود برای روایت داستانی هستند که نقشی اساسی در ساختن عکس دارد. شگفت آور لبخند برای سلامتی…

هر رنگی که مشاهده می کنیم از ۰ تا ۲۵۵ به یک مقدار انتگرالی تبدیل می شود که مربوط به سه رنگ اصلی افزودنی است: قرمز، زرد و آبی.

 (RGB) برای اینکه یک رنگ قرمز خالص باشد، مقدار آن در فرم دیجیتالی (۲۵۵ ، ۰ ، ۰) است. در حالی که رنگ آبی خالص (۰ ، ۰ ، ۲۵۵) است. از آنجا که در این رنگ ها هیچ رنگ دیگری مخلوط نشده و حداکثر مقدار RGB رنگ مربوط به آنها را دارند، گفته می شود در حداکثر اشباع قرار دارند .

برداشت ما از رنگ چیست

چرا تصاویر بیش از حد اشباع بسیار مصنوعی و پلاستیکی به نظر می رسند؟ به این دلیل که در طبیعت دیدن رنگ های خالص بسیار نادر است. نور محیط که روی هر رنگی رخ دهد تمایل دارد که آن را غیر اشباع کند. به عنوان مثال، اگر کارت قرمز خالص وجود داشته باشد و ما طول موج مربوط به نور را بدرخشیم، به صورت قرمز اشباع به نظر می رسد. در مقابل، اگر نور کامپوزیت سفید را روی همان کارت قرمز بتابانیم، اشباع کمتری به نظر می رسد. از این رو، اشباع نه تنها به رنگ موضوع، بلکه به طول موج نور فرعی نیز بستگی دارد. از آنجا که ما به ندرت می توانیم رنگ های کاملاً اشباع شده در طبیعت را با چشم غیرمسلح خود ببینیم، هنگامی که رنگ ها در یک عکس بسیار قوی یا اشباع هستند، این یک احساس غیرطبیعی ایجاد می کند.

مشکل دیگر در مورد اشباع در عکس این است که به ندرت می توان به اشباع یکنواخت در سراسر تصویر دست یافت. به عبارت دیگر، برخی از زنگ های عکس در حال حاضر بیش از سایرین، خارج از دوربین اشباع می شوند. بنابراین، وقتی می خواهیم در پردازش پست اشباع اضافه کنیم، بخش هایی از عکس می توانند بیش از حد اشباع شوند. در حالی که بقیه تصویر اشباع نشده باقی مانده است. این نیز می تواند مصنوعی به نظر برسد.

اثرات روشنایی در اشباع رنگ

اشباع رنگ چیست

به طور کلی، میانه تن ها نسبت به سایه ها یا هایلایت ها توانایی اشباع بیشتری دارند.

همچنین رنگ ها وقتی نسبت نامتعادلی از قرمز، سبز و آبی دارند، ظرفیت اشباع بیشتری دارند. این بدان دلیل است که مقادیر RGB که به یکدیگر نزدیکتر هستند، بیشتر خاکستری هستند.

بنابراین، رنگ هایی که بیشترین پتانسیل اشباع بالا را دارند، میانه های تن با عدم تعادل بین R ، G و B هستند.

اثرات تن در اشباع رنگ

وقتی رنگ خاکستری را اضافه می کنیم، تصویر اشباع نمی شود. به عبارت دیگر، تن هایی که به خاکستری نزدیک هستند یا رنگ خاکستری بیشتری دارند، نسبت به تن هایی که به رنگ های مطلق نزدیکتر هستند، اشباع کمتری خواهند داشت.

اثرات تعادل رنگ سفید بر میزان اشباع رنگ

تعادل رنگ سفید در برخی شرایط کاملاً اشباع را تحت تأثیر قرار می دهد، زیرا باعث کم و بیش تمیز شدن رنگ ها نسبت به قبل می شود.

همه ما می دانیم که افزایش دمای رنگ تصویر، یعنی گرمتر کردن آن، یک تن زرد و نارنجی، قرمز به تصویر اضافه می کند. کاهش دمای رنگ، تصویر را مایل به آبی یا خنک نشان می دهد.

هنگامی که اجسام را گرمتر می کنید، می توانید قرمزها را در هیستوگرام خود ببینید که به سمت راست حرکت می کنند. به همین ترتیب، وقتی تصویر را خنک تر می کنید، قرمزها به سمت چپ حرکت می کنند و آبی ها به سمت برجسته ها می روند. تعریف حداکثر اشباع زمانی است که یک مقدار RGB صفر باشد و مقدار دیگر ۲۵۵ باشد (سومین مقدار می تواند در هر جایی باشد. بنابراین، از آنجا که تغییر تعادل رنگ سفید، آبی و قرمزها را نزدیکتر یا دورتر می کند، امیدوارم که شما می توانید ببینید که چرا میزان اشباع تغییر می کند.

بسته به جهتی که لغزنده دما را تغییر می دهم، رنگ های نارنجی و سپس رنگ های آبی بیش از حد اشباع می شوند. در این موارد فقط به عکس نگاه نکنید، بلکه به هیستوگرام نیز نگاه کنید. 

ظرفیت داستان گویی رنگ ها

هر رنگ احساسی منحصر به فرد را به ما می گوید. دقیقاً مانند خود رنگ خاص، قدرت رنگ نیز بیانات احساسی دارد. بسیاری از عکاسان تمایل دارند که برای شاداب کردن، تصاویر خود را اشباع کنند. اما این همیشه روش صحیحی نیست.

اشباع یا لرزشی؟

بزرگترین مشکل اشباع این است که به طور مساوی از همان قدرت اشباع در کل تصویر استفاده می شود. بنابراین تن های نزدیک به خالص بیش از حد اشباع می شوند، در حالی که ملایم ترها به سختی تحت تأثیر قرار می گیرند و باعث می شوند تصویر مصنوعی به نظر برسد. برخلاف اشباع، وقتی میزان لرزش را افزایش می دهیم، الگوریتم ابتدا سعی در اشباع مناطق اشباع نشده دارد. فقط وقتی تصویر کاملاً یکنواخت اشباع شود، اشباع همه چیز را افزایش می دهد.

اشباع و کنتراست

بیشتر مراحل پردازش در درجه اول برای افزایش کنتراست و سپس برای به دست آوردن رنگ های دقیق و اشباع مطلوب در عکس انجام می شود. وقتی کنتراست تصویر را در لایت روم یا فتوشاپ تنظیم می کنیم، باید به یاد داشته باشیم که انجام این کار می تواند رنگ های مختلفی را نیز تغییر دهد. حتی هنگام استفاده از حالت های ترکیبی مانند درخشندگی، قسمت هایی از عکس روشن و تاریک می شوند و اشباع آنها را تغییر می دهد.

بنابراین، هنگام کار با Levels یا Curves برای افزایش کنتراست، همیشه نگاهی به سطوح اشباع بیندازید. ممکن است لازم باشد لغزنده های لرزشی و اشباع را تنظیم کنید تا تغییرات ایجاد شده توسط تغییر کنتراست اصلاح شود. حتی تنظیم نوردهی یا سایر لغزنده ها نیز می توانند همین کار را انجام دهند. به همین دلیل، ممکن است بخواهید تنظیمات اشباع را در انتهای مرحله ویرایش ذخیره کنید یا حداقل در ادامه کار، میزان اشباع رنگ را تنظیم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی