مقایسه رنگ روغنی با انواع رنگ اکریلیک

مقایسه رنگ روغنی با انواع رنگ اکریلیک

مقایسه رنگ روغنی با انواع رنگ اکریلیک

رنگ روغنی چیست؟

رنگ های روغن ساختمان با اینکه در حال حاضر طرفداران زیادی دارد اما به دلیل معایبش، استفاده از آن در حال کاهش است. مهمترین دلیلی که رنگ روغن با وجود قدیمی بودن و معایبی که دارد، هنوز در حال استفاده است، ضد آب بودن و قابلیت شستشوی آن است. علت این مسأله به ساختار شیمیایی این نوع رنگ برمیگردد. این رنگ دارای پایه ی حلال نفتی بوده و بنابراین در آب حل نمی شود. پس خیلی راحت می توان آن را با آب شست.

مقایسه رنگ روغنی با انواع رنگ اکریلیک

رنگ اکریلیک چیست؟

رنگ اکریلیک از رنگدانه معلق در محلول پلیمر اکریلیک و رزین اکریلیک ساخته شده است. آنها مبتنی بر مواد شیمیایی هستند به این معنی که با خشک شدن در برابر آب مقاوم می شوند. در حال حاضر، رنگ های اکریلیک محبوب ترین هستند.

رنگ اکریلیک خیلی سریع خشک می شود. اگر در یک منطقه کوچکتر رنگ آمیزی کنید این ممکن است یک مزیت باشد، اما این کار نقاشی مناطق بزرگتر را مشکل تر می کند. با رنگ های روغنی به خوبی مخلوط نمی شود و به دیواری که قبلا با رنگ روغن رنگ شده است نمی چسبد.

مزایای استفاده از رنگ اکریلیک

در اینجا مزایای اصلی استفاده از رنگ اکریلیک وجود دارد:

مواد شیمیایی موجود در رنگ اکریلیک باعث می شود که خاصیت ارتجاعی بیشتری داشته باشد. این بدان معناست که با نوسان دما، رنگ منبسط می شود. این میزان پوسته پوسته شدن و ترک خوردگی را کاهش می دهد. همین امر آن را برای پروژه های نقاشی خارجی عالی می کند.

با توجه به آخرین نکته، رنگ های اکریلیک با دوام تر و گران ترند، اما آنچه را که برای آن پرداخت می کنید دریافت می کنید، درست است؟

یکی دیگر از مزایای استفاده از رنگ اکریلیک در پروژه های خارجی شما مقاومت آن ها در برابر آفتاب است. این امر آن ها را یک قدم بالاتر از رنگ های لاتکس قرار می دهد و مایل ها از رنگ های پایه روغن جلوتر است.

رنگ اکریلیک به مواد رقیق کننده رنگ احتیاج دارد، زیرا دارای مواد شیمیایی است. این ترکیب شیمیایی همچنین در هنگام دست زدن به مراقبت بیشتری نیاز دارد. شما باید اطمینان حاصل کنید که از تهویه مناسب استفاده می کنید زیرا رنگ اکریلیک می تواند بخارات خطرناکی ایجاد کند. و این برای شما مضر است.

تفاوت رنگ روغنی با رنگ اکریلیک

  • رنگ های روغنی به علت ترکیبات شیمیایی به کار رفته در آن ها دارای بو هستند اما رنگ های اکریلیک فاقد بو می باشند.
  • رنگ های روغنی به دلیل داشتن بو و دیر خشک شدن موجب آزار اطرافیان می شوند.
  • تینر یا نفت به عنوان حلال رنگ های روغنی استفاده می شود اما آب حلال رنگ اکریلیک است.
  • قلم موی رنگ روغنی به راحتی با آب تمیز نمی شود و باید از حلال هایی نظیر تینر برای تمیز کردن و شستن قلمو استفاده نمود. در مقابل رنگ اکریلیک حلال در آب است و قلموی آغشته به این رنگ را می توان راحت شستشو داد.
  • شفافیت و براقی رنگ های روغنی در برابر رنگ های اکریلیک بیشتر است.

رنگ روغن و رنگ اکریلیک

رنگ لاتکس یا در غیر این صورت به عنوان رنگ بر پایه آب شناخته می شود، با این وجود بیشتر شرکت های تولید کننده رنگ، رنگ های پایه خود را به عنوان رنگ لاتکس یاد می کنند. در رنگ های مدرن هیچ لاتکس طبیعی وجود ندارد.

رنگ روغنی یا رنگ بر پایه آلکید که به عنوان رنگ بر پایه روغن شناخته می شود. رنگ مبتنی بر روغن به رنگ هایی گفته می شود که دارای روغن بذر کتان یا پایه آلکید (پایه روغن مصنوعی) باشند. این نوع رنگ برای رقیق شدن و تمیز کردن به یک حلال مانند تبنر نیاز دارد.

رنگ های اکریلیک به دلیل براقیت سخت و بادوام و نیمه براق بودن آن ها که به طور معمول برای زیبایی پنجره ها، درها و تزئینات نجاری استفاده می شوند، تقریباً می توانند مناسب باشند.

اکریلیک یا اکریلیک لاتکس رنگ هایی با پایه آب هستند که حاوی اکریلیک هستند زیرا لایه اتصال دهنده تشکیل دهنده لایه های آن حاوی هیچ لاتکس طبیعی نیست. اکریلیک یک پایان با دوام و غیر زرد فراهم می کند. به راحتی با آب تمیز می شود. رنگ اکریلیک، یک رنگ بر پایه آب است که از دوام بالایی برخوردار است و حاوی لاتکس طبیعی نیست. این رنگ ها دارای رنگی غیر زرد، براق و نیمه براق هستند. این نوع رنگ بیشتر برای پوشش پنجره ها و درها و روکش های چوبی استفاده می شود.

توجه کنید: همه رنگهای لاتکس حاوی اکریلیک نیستند. برخی از رنگ های لاتکس حاوی چسب های مختلف، مواد تشکیل دهنده و … هستند. با این وجود رنگ اکریلیک نسبت به رنگ های دیگر بیشتر شناخته شده و مناسب برای رنگ های با کیفیت است.

به یاد داشته باشید: هنگام خرید رنگ، برچسب را برای براق بودن رنگ بررسی کنید. هرچه براقیت بالاتر باشد، عیوب و نقص سطح ساده تر نشان داده می شود.

نتیجه گیری

در نهایت با توجه به تفاوت رنگ روغن و اکریلیک در نقاشی ساختمان، کیفیت هر کدام، نحوه اجرا و نمای نهایی آن‌ها، می‌توان تصمیم گرفت که کدام‌ مورد مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی