تبدیل رنگ روغنی براق به مات

تبدیل رنگ روغنی براق به مات

تبدیل رنگ روغنی براق به مات با اضافه کردن رنگدانه شکل می گیرد.

چرا از رنگ روغنی مات استفاده می کنیم؟ 

اگرچه یک رنگ روغنی براق می تواند زیبا باشد، اما بازتاب زیاد نور می تواند در مکان هایی مانند کتابخانه موجب حواس پرتی شود. اما یک رنگ مات می تواند اشباع تر و از همه زوایای بصری یکسان به نظر برسد.

علاوه بر زیبایی شناسی، یک دلیل بسیار کاربردی نیز وجود دارد که بخواهیم از رنگ مات استفاده کنیم. رنگ مات باعث تسهیل رنگ روی رنگ های مختلف می شودو برای پوشاندن نواقص کوچکتر روی دیوارها ایده آل هستند. 

تبدیل رنگ روغنی براق به مات یک مسئله نسبتاً ساده است، شما فقط رنگدانه ها را اضافه می کنید. تبدیل یک رنگ مات به رنگ براق کاملاً ساده نیست، زیرا برای این کار، شما باید اتصال دهنده های سازگار را اضافه کنید و سازگاری چسباننده بیشتر به شیمی رنگ بستگی دارد تا سازگاری رنگدانه. 

یک قوطی معمولی از رنگ حاوی ۳۰ تا ۴۵ درصد رنگدانه و چسب است. بقیه مواد افزودنی مانند غلظت دهنده ها، سورفاکتانت ها و حلال ها هستند. 

رنگ های مات عموماً دارای PVC بزرگ هستند، در حالی که پی وی سی رنگ های براق کم است. 

تبدیل رنگ روغنی براق به مات

رنگ روغنی براق و مات
 • احتمالاً ساده ترین راه برای تبدیل رنگ روغنی براق به مات، ماسه زدن به آن است.
 • از کاغذ سنباده برای مات کردن نیز می توان استفاده کرد. کاغذ سنباده مرطوب یا خشک ۳۰۰ رقیق یا ریزتر بهترین است.
 • گزینه دیگر استفاده از پد اسکاتچریت است. اما در لبه های بیرونی و گوشه ها مراقب باشید که رنگ زیادی از بین نرود.
 • رنگ های براق و رنگ های مات در غلظت رنگدانه ها نسبت به چسب متفاوت هستند. رنگدانه ماده ای است که باعث رنگ دهی رنگ می شود، در حالی که چسب، رنگ را به سطحی که رنگ می شود، متصل می کند. رنگدانه ها نور را جذب می کنند، پس می توان با افزودن رنگدانه بیشتر،باعث تبدیل رنگ روغنی براق به مات شد. اما به دلیل اینکه رنگدانه ها متخلخل و غیر قابل استفاده هستند، می توان میزان شستشوی سطح را کاهش داد.

درخشش یک محصول رنگی، اندازه ای از میزان نوری است که منعکس می کند. با غلظت حجم رنگدانه آن یا نسبت رنگدانه به سایر مواد مشخص می شود. هرچه PVC بالاتر باشد، رنگ مات تر است. محصولات دارای برچسب مات به طور معمول دارای pvc حدود ۴۰درصد هستند. از طرف دیگر رنگ براق دارای PVC تقریبا 15 درصدی است. در نتیجه، اگر می خواهید یک قوطی رنگ را از براق به مات تغییر دهید، باید به اندازه کافی رنگدانه اضافه کنید تا حجم آن تقریباً به ربع برسد. این بدان معنی است که اگر یک گالن از رنگ براق دارید، باید تقریباً یک کوارت رنگدانه اضافه کنید تا مات شود.

از پرکننده ها و اکستنترهای پیگمنت استفاده کنید.

اگرچه در صورت ساختن رنگ، افزودن رنگدانه اضافی ممکن است ساده ترین روش باشد. افزودن پرکننده برای محصولات رنگ آمیزی آماده بهترین است. چندین ماده ارزان قیمت وجود دارد که می تواند درخشندگی و حتی بافت رنگ ها را تغییر دهد.

 اما انجام این کار برای حجم های زیاد رنگ خیلی امکان پذیر نیست و معمولا مشکلاتی دارد.

ممکن است حداقل به دو دلیل اضافه کردن چنین حجم وسیعی از رنگدانه به رنگ خود غیر عملی باشد. یکی این که حفظ کردن رنگ به احتمال زیاد دشوار خواهد بود و دیگری این که رنگ نیز به خوبی روی سطح انجام نمی پذیرد. راحت تر از بین می رود و به طور کلی از دوام کمتری برخوردار است.

تبدیل لاک براق به مات

تبدیل لاک براق به مات

تولیدکنندگان از مواد افزودنی پراکندگی سبک برای مات کردن لاک براق استفاده می کنند و این مواد افزودنی نیز یک رنگ براق را مات می کند.

از رنگ براق خود همانطور که هست استفاده کنید و در صورت لزوم یک یا دو لایه را بمالید، سپس یک پوشش مات را بمالید.

2 دیدگاه

 1. مهرداد گفت:

  سلام چنتا سوال داشتم اینکه برای استفاده از وارنیش روغنی براق آلکیدی چه راهکاری هست که مات بشه ؟و اینکه آیا وارنیش یا جلای خودرویی مات در بازار هست و اگر هست با چه اسمی؟

  • webmaster گفت:

   با سلام خدمت شما همراه گرامی ، لطفا با شماره های موجود در صفحه تماس با ما ، تماس بگیرید تا کارشناسان ما پاسخ گویی شما باشند. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی