رنگ صنعتی مخصوص پارچه چیست؟

رنگ کردن پارچه

رنگ پارچه ای چیست؟

رنگ های پارچه ای، یکی از انواع کاربرد رنگ های صنعتی هستند که همگی کم و بیش از نظر کیفیت مشابه هستند. از این رو، هنگام خرید فقط باید نگران نوع آن باشید. طبقه بندی این رنگ ها به نوع پارچه بستگی دارد. رنگ پارچه ای، اساساً از رنگدانه های رنگی تشکیل شده است که با یک چسب امولسیون شده و باعث می شود رنگدانه به سطح هر پارچه بچسبد. انواع مختلف رنگهای پارچه سعی می کنند با استفاده از مواد شیمیایی مختلف به این مهم دست یابند که نتیجه آن تفاوت در بافت، ماندگاری و غیره است.

درطول تاریخ، برای رنگ کردن پارچه از انواع پروتئین و منابع گیاهی استفاده می شد. انواع توت ها، ریشه ها و گیاهان از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و از هزاران سال برای رنگ آمیزی پارچه استفاده می شود. در سال ۱۸۵۶، ویلیام هنری پرکین، دانشمندی که در جستجوی درمانی برای مالاریا بود، با استفاده از عصاره کینین با الکل، اولین رنگ پارچه مصنوعی معروف به آنیلین را تولید کرد. اکتشاف وی باعث تغییر روند رنگ آمیزی پارچه شده و به هموار کردن راه برای ایجاد رنگهای جدید رنگ و تکنیک های رنگ آمیزی موثرتر کمک کرده است. امروزه رنگ ها در آزمایشگاه از ترکیبات شیمیایی ساخته می شوند. 

انواع رنگ پارچه

رنگ پارچه ای مبتنی بر الکل

روی پارچه غیر متخلخل، رنگ مبتنی بر الکل می تواند بهترین ظاهر را نشان دهد. این نوع رنگ روی سطح پارچه های متخلخل استفاده نمی شود. جوهر به اندازه رنگ آکریلیک اشباع ندارد و ظاهری شفاف تر خواهد داشت. برای دستیابی به رنگ و بافت غنی باید از مقدار زیادی از آن استفاده کنید. به همین دلیل برای پارچه هایی به رنگ تیره خیلی خوب نمی شود.

رنگ پارچه

رنگ مبتنی بر آکریلیک

در رنگ پارچه ای مبتنی بر آکریلیک، از یک پلیمر اکریلیک به عنوان واسطه اتصال استفاده می شود. اضافه کردن رنگدانه های رنگی و آب به آن باعث رنگ آمیزی پارچه می شود. این محبوب ترین وسیله رنگ پارچه است زیرا به بهترین نتیجه می رسد. از جوهر مبتنی بر الکل دوام بیشتری دارد. حتی بعد از چندین شستشو به پارچه می چسبد و به دلیل قرار گرفتن در معرض نور در برابر پوسیدگی مقاومت می کند.کاربرد آن نیز ساده تر است. زیرا بسته به جریان یا ویسکوزیته رنگ، اشباع خود را از دست نمی دهد. از این رو، تجربه ای دقیق تر و مداوم تر هنگام نقاشی می دهد. رنگ آکریلیک بهترین گزینه برای کار روی پارچه و پوشاک شما است که در اشکال مختلفی نیز وجود دارد.

رنگ پارچه ای بر اساس تقاضا و کاربرد

نوع اعمال کننده تصمیم می گیرد که چگونه می توانید پارچه خود را بکشید یا طراحی کنید.روش های مختلفی برای کاربرد این رنگ ها وجود دارد.

رنگ مایع

این محبوب ترین روشی است که مردم از آن استفاده می کنند. رنگ در یک بطری ذخیره می شود و معمولاً در یک مجموعه حاوی رنگ های مختلف به فروش می رسد. مارک های مختلف می توانند قوام های مختلفی داشته باشند و مواد افزودنی زیادی نیز برای تغییر شفافیت و قوام رنگ وجود دارد. می توانید از یک قلم مو استفاده کرده یا آن را با استفاده ازیک مسواک روی سطح اعمال کنید. اولویت شما هرچه باشد حتی اگر بخواهید می توانید آن را خرد کنید.

رنگ اسپری

حتی می توانید از رنگ اسپری پارچه ای استفاده کنید. به نظر می رسد و مانند رنگ های اسپری معمولی استفاده می شوند اما مخصوص پارچه هستند. اگر جزئیات زیادی در طراحی خود ندارید این یک روش مناسب برای رنگ کردن یک پوشاک است.

نشانگرها

برای طراحی دقیق تر و جزئیات دقیق تر نیز می توانید از نشانگرهای رنگ پارچه ای استفاده کنید. این نشانگرها مانند نشانگرهای معمولی هستند، اما روی پارچه نقاشی می کنند. البته مانند نشانگرهای معمولی، اینها راحت و قابل حمل هستند. هرچند که در مقایسه با رنگ مایع یا اسپری کمی محدود کننده است.

رنگ ابعادی

رنگ ابعادی، با نام مستعار رنگ پف، انواع خاصی از این نوع رنگ است که می تواند یک بافت خاص یا ظاهری جدا از هم داشته باشد. اینها بسیار جذاب هستند زیرا می توانند مقدار مشخصی از منحصر به فرد بودن را به طراحی شما بیفزایند.

پارامترهای ارزیابی رنگ پارچه

در زیر پارامترهایی وجود دارد که می توانند در مورد کیفیت و نوع رنگ مورد استفاده شما قضاوت کنند.

کدورت

کدورت رنگ بسته به نوع رنگی که استفاده می کنید. برخی از رنگ ها غنی تر و مات هستند در حالی که برخی از آنها شفاف هستند. بسته به نوع استفاده شما ممکن است یکی یا دیگری را ترجیح دهید.

اگر روی پارچه ای سایه دار تیره کار می کنید، باید از رنگ های مات استفاده کنید. در حالی که هر دو رنگ شفاف و مات روی پارچه های سبک تر کار می کنند. همچنین می توانید از مواد افزودنی برای تغییر میزان کدورت رنگ استفاده کنید.

قوام

شما می توانید قوام رنگ را با استفاده از مواد افزودنی تغییر دهید و می توانید با استفاده از آب فقط رنگ سنگین را نازک تر کنید.

تنظیم گرما

در بیشتر اوقات، برای اینکه رنگ روی پارچه طولانی شود، باید آن را گرم کنید. برای چسبندگی صحیح پارچه، رنگ های مختلف پارچه ای به مقدار زیادی گرما نیاز دارند. رنگ خوب حتی با گرمای کمتری بهتر چسبیده است. در حین گرم کردن، باید مطمئن شوید که پارچه ای که روی آن کار می کنید می تواند آن گرما را تحمل کند یا خیر.

روش های استفاده از رنگ روی پارچه

  • رنگ مایع
  • اسپری
  • نشانگرها
  • رنگ ابعادی

پارامترهایی وجود دارند که می توانند در مورد کیفیت و نوع رنگ مورد استفاده شما قضاوت کنند، از جمله: کدورت، قوام، تنظیم گرما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی