پوشرنگ چیست؟

پوشرنگ

پوشرنگ از انواع رنگ روغنی ، ساختمان و پلاستیک است.
رنگ ها ترکیبی از رنگدانه ها و اتصال دهنده ها در حالت مایع هستند.

وقتی روی یک سطح قرار می گیرند، یک لایه جامد تشکیل می دهند. این لایه سطح را از خطرات زیادی مانند خوردگی، هوازدگی، مواد شیمیایی و غیره محافظت می کند. رنگ ها علاوه بر حفاظت زیبایی ظاهری را نیز در سطح ایجاد می کنند. انتخاب یک نوع رنگ مناسب و اتمام آن برای پروژه ها بسیار مهم است. 

پوشرنگ

به رنگی که دارای پوشش باشد، پوشرنگ گفته می شود.  

مزایای پوشرنگ

دوام : در هنگام استفاده، پوشرنگ یک لایه محافظ را تشکیل می دهد که بسیار سخت تر از رنگ معمولی است. با این حال، این لزوماً به این معنی نیست که پوشرنگ با دوام ترین رنگ است. بسته به کارایی، گزینه های جایگزین ممکن است اثبات کننده ماندگاری طولانی تری باشند.

تأثیرات زیست محیطی: پوشرنگی که به سطح نچسبیده باشد، جمع می شود و مجددا استفاده می شود. پس به این معنی که ضایعات کمی وجود دارد و از آنجا که روند پوشرنگ در یک محیط بسته شده اتفاق می افتد، احتمال آلودگی هوا وجود ندارد. مطمئناً این یک مزیت است، اما تغییرات در استاندارد صنعت بدان معنی است که بیشتر فرآیند پوشرنگ های جدید به روش پایدار عمل می کنند.

اثربخشی هزینه:همانطور که در بالا ذکر شد، این فرآیند زباله بسیار کمی تولید می کند. هزینه های قابل توجهی از آن در فرایند مربوط به گرمایش و پخت کم می شود.

معایب پوشرنگ

تغییر رنگ: از آنجا که ذرات پوشرنگ بلا استفاده جمع آوری و استفاده مجدد می شوند، این باعث می شود که امکان تغییر رنگ وجود داشته باشد.

ضخامت: پوشرنگ در پروژه هایی که لایه ضخیم می خواهند، خوب است. اما در پروژه هایی که نیاز به پوشش کمتر از ۶ میل دارند، در دستیابی به یک سطح صاف مناسب نیست.

هزینه های راه اندازی : در طولانی مدت، پوشرنگ ممکن است منجر به پس انداز هزینه شود. اما هزینه اولیه ورود قابل توجه است. برای تکمیل مراحل، اپراتورها باید غرفه مخصوصی بسازند و به یک اجاق گران گران مجهز باشند.

خصوصیات یک پوشرنگ خوب

  • سهولت استفاده
  • دوره خشک کردن معقول
  • تشکیل یک لایه نازک و بدون ترک خوردگی
  • تشکیل یک پوشش سخت و بادوام
  • عملکرد آن نباید تحت تأثیر آب و هوا باشد.
  • برای استفاده مضر نباشد.

 انواع پوشرنگ

انواع پوشرنگ
  • ساختمانی

رنگ هایی که در ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی استفاده می شوند و به همین دلیل کارایی زیادی دارند.

  • روغنی

این رنگ معمولا از روغن های مختفی مانند روغن بذر کتان، روغن تونگ، خشخاش و گردو گرفته می شود. رنگ های روغنی از سرب سفید به عنوان پایه استفاده می کنند و در سه لایه استفاده می شود: آغازگر، زیر پوشش و لایه پایانی.

 رنگ های روغنی می توانند در حالی که با دوام و مقرون به صرفه هستند، به پایان های براق برسند. آنها با سهولت کاربرد مشخص می شوند و سطوح رنگ شده نیز تمیز می شوند. رنگ روغن معمولاً در دیوارها، درها، پنجره ها و سازه های فلزی استفاده می شود.

توجه داشته باشید که رنگ روغن برای شرایط رطوبت مناسب نیست و خشک شدن کامل آن زمان می برد. همچنین قبل از استفاده از رنگ های روغن، باید روغن بذر کتان و رنگدانه ها اضافه شود.

  • پلاستیک

این رنگ از آب به عنوان رقیق کننده استفاده می کند و در طیف گسترده ای از رنگ ها موجود است. خیلی سریع خشک می شود و پوشش بالایی را ارائه می دهد. رنگ پلاستیک مناسب دیوارها و سقف سالن ها، سالن های نمایش، اتاق های نمایش و عرشه ها بیشتر مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی