تینر فوری را بهتر بشناسید

تینر فوری را بهتر بشناسید

تینر فوری چیست؟

مقدمه

تینر چیست؟

تینرها، مایعات شیمایی فراری هستند که برای رقیق  کردن رنگ ها به کار کار گرفته می شود این مایعات می توانند در بهبود خواص رنگ نیز تاثیر بسزایی داشته باشند. به طور معمول از تینر رنگ برای پاک کردن رنگ روغن از قلم موها، غلتک ها، تجهیزات و سطوح استفاده می شود. با این وجود، کاربردها و کاربردهای دیگری برای تینر رنگ باعث صرفه جویی در هزینه و وقت شما می شود. در این مقاله برخی از متداول ترین موارد استفاده برای تینر و موارد دیگر که ممکن است شما را متعجب کند را نیز ارائه می دهیم. بیایید آنها را بررسی کنیم. در این مقاله قصد داریم شما را با تینر و تینر فوری آشنا کنیم.

تینر فوری را بهتر بشناسید

تینر فوری

همانطور که از نام این هیدروکربن سنگین (تینر فوری) بی رنگ اما دارای بویی تند پیداست، تینر فوری به دلیل اینکه دارای سرعت تبخیر بیشتری به نسبت سایر هم خانواده های خود می باشد چنین لقبی گرفته است. این ماده به دلیل کارایی بالایی که دارد مورد توجه بسیاری از مشاغل قرار می گیرد .

کاربرد های تینر

از تینر رنگ می توان برای تمیز کردن تجهیزات و ابزارهای شما بعد از اتمام کار، به ویژه هنگامی که از رنگ روغن استفاده کرده اید استفاده کنید. همچنین از تینر رنگ می توان برای نازک کردن یا کاهش ویسکوزیته رنگ استفاده کرد، بنابراین می توان از آن در کاربردهای سمپاش استفاده کرد. کاربرد مهم دیگری که اکثر مردم از آن آگاه نیستند، این است که می توان از ماده تینر رنگ برای جلوگیری از سفت شدن رنگ هنگام باز ماندن استفاده کرد. از تینر رنگ نباید با رنگهای لاتکس استفاده کرد.

ویسکوزیته رنگ را کاهش دهید

قبل از تهیه تینر رنگ، باید بدانید که تینر های  مختلفی برای کاربردهای خاص وجود دارد. رنگهای روغنی و لاتکس برای رقیقدشدن رنگ به محصولات مختلفی احتیاج دارند. توصیه تولید کننده در مورد نحوه استفاده از تینر که به نازک شدن رنگ کمک می کند را مطالعه کنید.

بهترین نکات

برای بهترین نتیجه، لطفاً این نکات مفید را با دقت دنبال کنید:

• هرگز از رنگ سرد استفاده نکنید زیرا ممکن است بر ضخامت و روند کار تأثیر بگذارد.

• تینر باید با رنگی که در دمای اتاق ذخیره می شود مخلوط شود.

• در حالی که تینر را به رنگ اضافه می کنید، با یک چوب یا قاشق رنگ را هم بزنید.

• قبل از شروع، با استفاده از دو لایه روی سطح، مخلوط را تست کنید. اطمینان حاصل کنید که رنگ زیاد نیست.

• دقت کنید پس از خرید تینر مناسب، درصد ترکیبی آن را رعایت نمایید. درصد ترکیب رنگ و تینر باید متناسب باشد.

• اگر از تینر بیش از حد استفاده نمایید، رنگ شما شل خواهد شد. در نتیجه قادر به پوشاندن سطح نخواهد بود و شره می کند.

• به آرامی مخلوط کنید و اطمینان حاصل کنید که تینر به درستی مخلوط شده است.

• اگر تینر را به رنگ اضافه کرده اید و هنوز هم خیلی ضخیم است، سعی کنید کمی آب به آن اضافه کنید، فقط اگر این رنگ لاتکس باشد.

• هرگز تینر رنگ را نباید برای مدت طولانی باز نگه دارید، زیرا تبخیر می شود.

چه مقدار تینر استفاده شود؟

تینر باید به آرامی اعمال شود تا نتایج مطلوب حاصل شود. به طور معمول، تولید کنندگان رنگ توصیه هایی را در مورد مقدار رقیق کننده ای که باید استفاده شود ارائه می دهند، اما به طور معمول از نسبت رنگ به رقیق کننده ۴: ۱ بیشتر نیست. اگر به هر دلیلی مقدار زیادی تینر اضافه کرده اید، ممکن است هنگام استفاده از رنگ، پس از اتمام کار با مشکل روبرو شوید. به یاد داشته باشید که اگر از رنگ اسپری یا  سمپاش استفاده می کنید، برای جلوگیری از گرفتگی دستگاه، باید رنگ حاوی تینر باشد.

نکات ایمنی

در صورت نیاز هنگام استفاده از تینر رنگ، همیشه به یاد داشته باشید که حداقل از دستکش، عینک و ماسک استفاده کنید. این مورد آخر بسیار مهم است زیرا تینر بخارهایی را آزاد می کند که می توانند از طریق جذب و تنفس جذب و بلع شوند. این نوع محصول باید با دقت و ترجیحاً در فضاهای باز نگهداری شود.

از کار با تینر در مناطق بسته یا دارای دریچه کم خودداری کنید و سعی کنید از تهویه مکانیکی که در فضای داخلی کار می کند استفاده کنید. همچنین توصیه می شود یک کپسول آتش نشانی در نزدیکی خود داشته باشید زیرا تینر فوری به شدت قابل اشتعال است. هرگز تینر و رنگ را از طریق فاضلاب دور نریزید، زیرا باعث آلودگی آن می شود. ظرف های حلال را تا بالا پر نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی