نقاشی رنگ روغنی من خیلی براق است!

نقاشی رنگ روغنی براق

نقاشی رنگ روغنی من خیلی براق است!

مقدمه:

اگر یک اثر هنری در مجاورت یک پنجره یا منبع نور دیگری قرار بگیرد، مشاهده یک نقاشی رنگ روغنی براق می تواند مشکل باشد. بعضي از هنرمندان ممكن است نقاشی مات را به يك نقاشی رنگ روغنی براق ترجيح دهند، در صورتي كه برخلاف هنر سنتي انتزاعي باشد. چگونه هنرمند می تواند یک نقاشی روغنی را به نحو احسن به پایان برساند؟

چه چیزی رنگ روغن را براق می کند؟

رنگهای روغنی اساساً از دو عنصر تشکیل شده اند: رنگدانه و روغن.

رنگدانه ، غالباً به صورت پودر، گاه از مواد آلی مانند مواد گیاهی حاصل می شود و گاهی از مواد معدنی. اما به تازگی، جایگزین های مصنوعی تولید می شوند که استحکام و ماندگاری برابر با رنگ های سنتی را ارائه می دهند. البته رنگدانه بدون واسطه ای که از طریق آن ممکن است زود بپرد یا از بین برود، فایده ای ندارد. در مورد رنگ روغن، روغن نقش محرک و جلادهنده و تثبیت کننده را دارد.

رنگ روغنی براق و مات

روغن به دلیل ماهیت آن براق است. رنگ های کم رنگ، به خصوص سفید تیتانیوم، غالباً با روغن آفتابگردان مخلوط می شوند، زیرا رنگ آن زرد نیست. بیشتر رنگهای دیگر با روغن دانه کتان مخلوط شده اند. رنگ  دارای حجم بالای روغن، رنگ و لعابی درخشنده را به شما می بخشد، مخصوصا برای کارهای دقیق و رنگ آمیزی سنتی روغن. هنگام خیس شدن رنگ روغن به طور ویژه تری براق می شود. اما ممکن است هنرمند متوجه شود که برخی از رنگدانه های رنگ روغنی نسبت به رنگ مات زودتر خشک می شوند و در نتیجه ظاهری لکه دار را نشان می دهد.

اگرچه در برخی موارد، ممکن است به دلیل درست استفاده کردن و به اصطلاح نشستن رنگ روی تابلو، رنگ روغن در یک تابلوی نقاشی بسیار جذاب باشد که این بیشتر در اثر ماهیت فردی رنگدانه ها و نحوه ترکیب آنها با روغن ایجاد می شود. با این حال، هنگامی که با لاک پوشانده شود، رنگ روغن براق تر خواهد بود.

چگونه می توان یک نقاشی رنگ روغنی مات کشید؟!

نقاشی رنگ روغنی مات

یک هنرمند ممکن است از سه طریق یک تابلوی نقاشی رنگ روغنی مات را ایجاد کتد:

  • افزودن یک ماده آلکیدی مانند لیکو به رنگ روغن.
  • به جای روغن از آلک استفاده کنید.
  • پس از خشک شدن رنگ، از لاک مات استفاده کنید.

افزودن یک ماده آلکیدی مانند لیکو به رنگ روغن

تبدیل نقاشی رنگ روغن براق به مات

استفاده از یک محیط مبتنی بر آلکیدی مانند Liquin با تسریع در زمان خشک شدن رنگ و ایجاد یک رنگ مات خشک، خاصیت رنگ روغن را تغییر می دهد. قبل از انجام نقاشی، ماده ی آلکید با نسبت حدود یک قسمت به چهار به رنگ روغن اضافه می شود.

استفاده از آلکیدها به جای روغن

یک هنرمند ممکن است به جای روغن که همان خاصیت روغنهای سنتی را دارد، از رنگهای آلکیدی استفاده کند، اما با خشک کردن سریع لکه ای ایجاد نخواهد شد. روغن های اسیدی نادرست، همانطور که بعضاً مشخص شده اند، به هیچ وجه نوعی از رنگ روغن نیستند، زیرا محرک یک رزین خاص آلکیل است. این را باید در نظر داشته باشید که ماده ی لاستیک مات باید بر روی یک نقاشی آلکیدی اعمال شود تا ظاهر مات حفظ شود.

استفاده از لاک مات پس از رنگ روغن

گزینه سوم، استفاده از لاک مات برای رنگ آمیزی روغن است که معمولا رایج ترین گزینه است.

لاک های ارائه کننده انواع مختلفی دارند و هم اکنون در بازار موجود هستند. لاک مات درست مانند لاک براق سنتی است، اما بدون درخشش است و سدی سخت و محافظ در برابر گرد و غبار ایجاد می کند. اسپری لاک مات را می توان برای مخفی کردن و از بین بردن اثرات قلم مو استفاده کرد. ممکن است ترجیح مات بر براق برای هنر معاصر یا انتزاعی باشد.

لاک ساتن درخششی بین نقاشی رنگ روغنی براق و رنگ روغنی مات ارائه می دهد. یکی از علاقه مندی های شخصی من، که ممکن است لاک های مات را به دلیل عدم درخشش آنها و در عین حال رنگ های روغنی براق را به دلیل درخشش زیاد آنها کنار بگذارم استفاده از لاک ساتن است. لاک های ساتن برای هنرهای معاصر و همچنین سنتی ایده آل هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی