رنگ چگونه ساخته می شود؟

مراحل ساخت رنگ

در این مقاله پس از رسیدن به جواب سوال مهم و کلی ” رنگ چیست ؟ ” به پاسخ این سوال که ” رنگ چگونه ساخته می شود؟” خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا مراحل ساخت رنگ را یاد بگیرید…

تهیه رنگ در گذشته

اولین استفاده از رنگ را می توان به فرانسوی ها و اسپانیایی ها بازگرداند. بیش از ۲۰ الی ۲۵ هزار سال پیش، هنرمندان برای تهیه رنگ از مواد طبیعی استفاده می کردند. موادی مانند رنگدانه های زمین، ذغال سنگ، آب میوه از انواع توت ها، شیرین، خون و شیره جوش شیرین، اغلب مورد استفاده قرار می گرفت. مصریان و عبری ها از آن به عنوان روکش محافظ چوب در کشتی های خود استفاده می کردند. در دهه ۱۷۰۰میلادی، توماس کودک اولین کارخانه رنگ آمیزی آمریکا را ساخت. در بوستون، ماساچوست قرار داشت. اولین اختراع ثبت شده برای رنگ در سال ۱۸۶۵ توسط DP Flinn خریداری شد. با این حال، تا سال ۱۸۶۷ طولی نکشید که این شرکت مخلوط کردن رنگ برای مصرف کنندگان را آغاز کرد. قبل از سال ۱۹۳۰ از آسیاب های سنگی برای سنگ زنی رنگدانه ها استفاده می شد. بعدها،توپ های فولادی جایگزین شدند. این روزهامیکسرهای ماسه ای و میکسرهای پراکندگی پر سرعت رنگدانه های پراکنده را خرد می کنند.

روند پیچیده ساخت رنگ

اکثر مردم فکر می کنند ساخت رنگ یک فرایند ساده است. رنگ یک ماده مایع است که به یک انتهای زیبا و خشک تبدیل می شود. برای تبدیل این مایع به مواد جامد یک فرایند پیچیده شیمیایی انجام می شود. از رنگ برای زیبایی، محافظت، بهداشت و حتی شناسایی استفاده می شود. 

مواد لازم در ساخت رنگ

ساخت رنگ

چهار ماده اصلی در رنگ وجود دارد: رزین، مواد افزودنی، حلال و رنگدانه هستند. رزین اتصال دهنده ای است که تمام رنگدانه ها را در کنار هم نگه می دارد. اجازه می دهد تا محصول را به سطح چسبیده باشد. یک رنگ پایه آب، از پلیمرهای امولسیون اکریلیک برای اتصال استفاده می کند. پلیمرهای اکریلیک متداول در انواع مختلفی از آن و ترکیبات مانند متیل و بوتیل متاکریلات وجود دارد. رنگ های ارزان قیمت از پلی وینیل استات برای اتصال استفاده می کنند.

از مواد افزودنی برای تقویت خواص ماده استفاده می شود. این باعث می شود که با یک قلم مو روی دیوار بچرخد. همچنین باعث می شود آن را به قالب و قیچی مقاوم کنید. بدون مواد افزودنی، مدت زمان خشک شدن به همان اندازه سریع نیست و مقاومت خیزشی وجود خواهد داشت. حلال ها به عنوان حامل عمل می کنند که به پیوند رنگدانه ها و رزین ها در کنار هم کمک می کند. این مواد مانند تورم های معدنی می توانند ارگانیک باشند و یا سازنده می تواند از آب ساده استفاده کند.

سرانجام، از رنگدانه ها برای رنگ آمیزی رنگ و براقی آن استفاده می شود. آنها در دو گروه اصلی و توسعه دهنده قرار می گیرند. رنگدانه های اصلی شامل رنگ هایی مانند سفید، اکسید سبز، زرد و قرمز خواهد بود. در گروه دیگر مواد افزودنی، کربنات کلسیم، تالک، میکا و باریت ها را شامل می شود.

فرآیند ساخت رنگ

پنج بخش مهم در فرایند تولید رنگ وجود دارد. اندازه گیری مواد تشکیل دهنده، آماده سازی و پراکندگی رنگدانه ها، وزن، آزمایشگاه و بسته بندی هستند. رنگ به مقدار زیادی تولید می شود. با استفاده از ویت های کالیبره شده، مواد تشکیل شده در مقیاس اندازه گیری و وزن می شوند. رنگدانه های بعدی اضافه می شوند. این پودرها كوچك هستند و متمرکز می شوند و توده هایی را تشکیل می دهند. آنها توسط رزین و مواد افزودنی که از چسبیدن آنها به یکدیگر جلوگیری می کنند شکسته می شوند که پراکندگی نامیده می شود. میکسر برای ترکیب و پراکندگی رنگدانه ها استفاده می شوند.

در مرحله رها کردن، رزین ، حلال و مواد افزودنی در یک وات بزرگ ترکیب می شوند. در این مرحله پایه آسیاب هم زده می شود. در صورت لزوم، مواد افزودنی نهایی در این مرحله اضافه می شود. محصول نهایی در آزمایشگاه آزمایش می شود. قبل از تصویب تولید، مواد آزمایش می شوند. اطمینان حاصل می کنند که به اندازه کافی مخلوط شده اند و نیازی به پردازش دیگری نیست. ویسکوزیته، استحکام رنگ، براق، زمان خشک شدن و ظاهر کلی را بررسی می کنند.

هنگامی که محصول آماده شد، می توان آن را بسته بندی کرد. در این مرحله دو نمونه گرفته می شود. نمونه حفظ شده برای دفعات بعدی نگهداری و ذخیره می شود و سپس نمونه بازرسی نهایی وجود دارد. نمونه نهایی برای تضمین مطابقت با استانداردها بررسی می شود. پس از تکمیل نمونه نهایی، می توان آن را ارسال کرد.

محصولات جانبی و زباله

فرایند ساخت رنگ باعث ایجاد فرآورده های جانبی و زباله زیادی می شود. هر کارخانه تولیدی باید دارای یک مرکز تصفیه خانه فاضلاب داخلی باشد. این مرکز با کلیه مایعات تولید شده در محل را جمع آوری می کند. آب رواناب را ذخیره می کند. این امکانات باید از آیین نامه آژانس حفاظت از محیط زیست یا EPA استفاده کند. آنها باید ۲۴ ساعت شبانه روز کنترل شوند و همچنین چک های مربوط به ثبت دوره ای انجام شود. با استفاده از استانداردهای تأسیسات، هرگونه زباله مایع قابل از بین بردن در محل است. لجن حاصل از لاتکس قابل بازیافت است و به عنوان پرکننده محصولات دیگر استفاده می شود. حلال های مبتنی بر آب می توانند به عنوان سوخت برای صنایع دیگر بازیابی و مورد استفاده قرار گیرند. یک ظرف رنگی که تمیز شده است قابل استفاده مجدد است یا به یک مرکز دامپینگ محلی ارسال می شود.

نتیجه گیری

اولین بار اسپانیایی ها و فرانسوی ها از رنگ استفاده کردند. در گذشته از میوه ها و رنگدانه های زمین برای رنگ آمیزی استفاده می شد. اما امروزه فرایند تولید رنگ منوط به برخی از مواد صنعتی و مراحل زیادی است. تنوع رنگ و کیفیت رنگ ها بسیار زیاد شده است.

رنگ سازی کریوند با تولید رنگ های عالی و با کیفیت آماده ارائه به مشتریان عزیز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی