چگونه جلا دهنده های مناسب را بشناسیم؟

چگونه جلا دهنده های مناسب را بشناسیم؟

چگونه جلا دهنده های مناسب را بشناسیم؟

جلا چیست؟

جلا از رزین‌های سنتتیک بادوام و سختی تشکیل شده که با روغن خشک شونده تغییر یافته ‌اند. برچسب روی ظرف جلا مواد تشکیل دهنده رزین را به‌ صورت زیر بیان می‌کند: اورتان، بذر کتان، آلکید، روغن های چوب و همچنین روغن های نیمه خشک مانند روغن سویا. جلا مانند روغن‌های واقعی تحت فرآیند یکسانی (پلمیریزاسیون) خشک می‌شود اما رزین دوام آن را از روغن بیشتر می‌کند. درواقع جلا بر پایه روغن بادوام‌ ترین ماده برای کار بوده که نجاران نیمه ماهر می‌توانند آن را به‌ راحتی روی چوب بزنند. در ادامه قصد داریم شما را با جلا دهنده های مناسب و جلا دادن سطوح چوبی آشنا کنیم.

چگونه جلا دهنده های مناسب را بشناسیم؟

انواع جلا چوب

اگرچه رنگ و جلا برای به حداکثر رساندن دوام اقلام چوبی مهم است، اما به پایان رساندن تزئینات آنها با یک جلا الکل مناسب که نه تنها از بافت محافظت می کند بلکه از بافت براق ماندگاری نیز برخوردار است، بسیار حیاتی است.

جلا های مبلمان چوبی موادی هستند که شما برای افزودن جلوه به همه چیز از میز و صندلی گرفته تا کمد و زره پوش استفاده می کنید. در حالی که این محصولات در اواخر دهه ۱۹۲۰ تولید شدند، استفاده از آنها معمولاً اشتباه درک می شود زیرا از همه مهمتر، پرداخت های مبلمان نباید به عنوان اتمام چوب اشتباه گرفته شوند. در عوض، چوب مبلمان را تمیز و براق می کند، ظاهر آن را تمیز می کند و به محافظت از پوشش زیرین کمک می کند. از این لحاظ، پرداخت های چوب به راحتی عمل می کنند – به شرطی که محصول مناسبی را خریداری کرده و آن را با دقت استفاده کنید.

چگونه جلا دهنده های مناسب را بشناسیم؟

جلا دهنده های مناسب

  • جلا دهنده های روغنی

جلا دهنده‌های روغنی با ایجاد پوششی نازک روی کار، جلوه‌ای براق ایجاد می‌کنند. در صورت نیاز می‌توانید با توجه به جنس جلا‌ دهنده روغنی می‌توانید بنزین یا تینر برای رقیق کردن آن استفاده کنید.

  • جلا های مومی

واکس‌های نیمه خمیری دارای مقدار کمی آب و صابون خنثی نیز هستند که وجود آن‌ها موجب خاصیت تمیز کنندگی بیشتر آن‌ها می‌شود. واکس مایع معمولاً دارای جلایی است که به صورت عامل تمیز کننده نیز عمل می‌کند. جلاهای مومی را می‌توان برای مبلمان، پارکت و پانل‌های چوبی به کار برد.

در ادامه، انتخاب جلا مناسب برای چوب مانند مبلمان چوبی

رنگ و روغن زدن چوب

مهمتر از همه، بدانید که پوشش موجود روی چوب شما نوع استفاده از جلا مبلمان را تعیین می کند. آزمایش زیر را روی قسمت نامحسوس مبلمان انجام دهید تا پایان کار آن مشخص شود. چند قطره روغن دانه کتان جوشانده شده بر روی چوب مالیده و مشاهده کنید: اگر چوب روغن را جذب کند، پایان خوبی پیش رو دارید. اگر روغن روی سطح دانه باشد، پایان سختی دارید. برای شناسایی بیشتر این مرحله سخت، یک پنبه آغشته به استون را به سطح بمالید.

اگر استون ظرف ۳۰ ثانیه حل شود، پایان جلایی دارد. اگر در عرض یک یا دو دقیقه به ماده ای ژل مانند تبدیل شود، جلا یا صدفی است (وقتی پنبه را با الکل دناتوره آغشته کنید به سرعت حل می شود، در حالی که جلا با سرعت کمتری حل می شود). اگر استون روی سطح بچسبد شما پایان پلی اورتان / پلی استر دارید.

فرمول ها

انتخاب جلا خود را بر اساس چوب فعلی و سطح براقیتان مورد نظر قرار دهید:

  • جلا های سیلیکونی حاوی سیلیکون، موم و سایر مواد پاک کننده هستند. با استفاده از آنها، آلودگی های محلول در آب را از سطح چوب پاک می کنند و یک لایه سخت و نرم ایجاد می کنند، و آنها را با مبلمان دارای جلا و پلی اورتان سازگار می کند که می خواهید جلای براق داشته باشید. نرم و لطیف بودن آنها باعث گرد و غبارزدایی و پاک شدن از خاک می شود.
  • جلا های پایه روغن معمولاً دارای یک پایه روغن معدنی هستند و همچنین ممکن است شامل حلالهایی مانند تقطیر نفتی باشد. آنها برای چوبی که دارای روکش روغن است مناسب ترین هستند. لایه نازک روغنی که آنها روی مبلمان بر جای می گذارند ، به نتیجه ای غنی و براق می رسد که دانه های چوب را برجسته می کند اما می تواند به راحتی گرد و غبار را جذب کند. همانطور که گفته شد، آنها با صیقل زدن تجمع پایه روغن را از بین می برند و می توان آلودگی های محلول در آب را با پارچه تمیز کرد.
  • جلا های امولسیونی، که بعضاً به عنوان براق کننده های کرم نیز شناخته می شوند، از آب، روغن و مواد تمیز کننده تشکیل شده است که به آنها این امکان را می دهد تا هنگام صیقل دادن، محلول در آب و روغن بر پایه آن را از سطح چوب بلند کنند. آنها برای استفاده روی چوبهایی با پوشش پلی اورتان مناسب هستند، اما براقیت مات (براق کم) یا ساتن (براق متوسط) که تولید می کنند نسبت به جلا های سیلیکونی حساسیت بیشتری به گرد و غبار دارد و به راحتی پاک نمی شود.

همانطور که اشاره کردیم‌ شما می توانید از جلا دهنده های مناسب با توجه به چوب موجود استفاده کنید. جلا دهنده ها با توجه به نوع چوب نیز می توانند متفاوت باشند. بنابراین، در انتخاب خود دقت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی