طرز استفاده از ضد زنگ چیست؟

آموزش استفاده از ضد زنگ

آموزش استفاده از ضد زنگ

فولاد ضدزنگ برخلاف چوب، غیرچسبنده است و برای چسبندگی معمولی و رنگ آمیزی اولیه رنگی مناسب نیست. برای تشویق چسبندگی رنگ به آن، نقاشان باید به فولاد استیل ضد زنگ بزنند، یا تراشه و لایه برداری انجام دهند. متأسفانه از آنجا که فولاد بسیار سخت و بادوام است، با تکنیک های اصطکاکی نمی توان این کار را انجام داد. در عوض، یک نوع خاص از  آغازگرها یا ضدزنگهای فلزی، سطح را برای پذیرش رنگ آماده می کند. پس از استفاده از ضد زنگ مناسب، هر نوع رنگی به فولاد می چسبد – اگرچه نوع خاصی از رنگ به بهترین وجه ممکن در این مورد کاربرد دارد.در مقاله قبل راجع به کاربردهای ضد زنگ و اهمیت آن در نقاشی صحبت کردیم، در این مقاله به آموزش نحوه استفاده از آن بر روی استیل و فولاد می پردازیم.

 آماده سازی و تمیزکاری سطح

آماده سازی برای تقویت چسبندگی مناسب رنگ بسیار مهم است. فولاد ضد زنگ قبل از شروع فرایند کاربرد باید با ماده چربی زدایی مبتنی بر آب شسته شود. سپس صابون ها و مواد شوینده باید کاملاً شسته شوند، زیرا می توانند در چسبندگی اختلال ایجاد کنند.

سایش

قبل از استفاده از هر نوع رنگی، استیل باید در یک آغازگر یا ضد زنگ فلزی گالوانیزه، با استفاده از یک برس رنگی ساخته شده برای رنگ های لاتکس، روکش شود. بعد از آغازگر یا ضد زنگ باید ۴ تا ۶ ساعت بماند تا خشک شود، سپس نقاشی اصلی می تواند آغاز شود.

رنگ آمیزی

اگرچه تقریباً هر نوع رنگ به یک سطح از جنس استیل که بدرستی با ضد زنگ خوب پوشانده شده است می چسبد، اما یک رنگ اپوکسی دو بخشی پوششی در این مواقع بیشتر کاربرد دارد که از خصوصیات آن دوام و درخشش خاص این نوع رنگ است.

استفاده از ضد زنگ

نکته ی کاربردی در هنگام استفاده از ضد زنگ

از آنجا که استیل ضد زنگ بسیار نرم و صاف است، نقاشان حرفه ای اغلب رنگ را با اضافه کردن ۱ اونس آب به هر گالن رنگ رقیق می کنند. این امر به ارتقاء سطح صاف و حرفه ای و عاری از آثار برس یا قلم موی نقاشی که ظاهری غیر جذاب به کار می دهد، کمک می کند.

هشدارها

فولاد ضد زنگ هرگز نباید نقاشی شود، مگر اینکه ابتدا با یک آغازگر فلزی گالوانیزه یا همان ضد زنگ مخصوص به این کار پوشش داده شود. هیچ نوع دیگری از آغازگرهای نقاشی چسبندگی کافی را تقویت نمی کند. هرگز روی یک سطح از جنس استنلس استیل که نسبت به رنگ آمیزی آن هشدار داده شده و برای این کار مناسب نیست، رنگ آمیزی نکنید، و اگر این کار را انجام دادید خیلی زود رنگ را لایه برداری کنید.

رنگ آمیزی بر روی استیل یا فولاد ضد زنگ از سخت ترین کارهای ی نقاش ماهر ساختمانی و صنعتی است که باید برای این کار مهارت کافی را یاد گرفته باشد.

امروزه با تولید و استفاده از ضد زنگ ها که نقش آغازین نقاشی را بر عهده دارن این مشکل تا حد زیادی بر طرف شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی