راهنمای جامع استفاده از تینر

تینر کریوند

استفاده از تینر

استفاده از تینر برای رقیق کردن رنگ های مختلف با کاربردهای متفاوت است.

تینر متداول ترین ماده رقیق کننده تجاری  که از ۱۰۰ درصد مواد معدنی خالص به منظور اطمینان از بالاترین سطح کیفیت و سازگاری ساخته می شود. 

قبل از اینکه یک تینر بخرید، باید بدانید که برای برنامه های خاص رقیق کننده های مختلفی وجود دارد. رنگ های روغنی و رنگ های لاتکس برای رقیق شدن به محصولات مختلفی نیاز دارند.  استفاده از تینر مخصوص رنگ های روغن، برای این نوع رنگ کاربرد دارد. رنگ های روغنی دارای مقادیر بالاتری از ترکیبات آلی فرار هستند، بنابراین با سرعت کمتری نسبت به رنگ های پایه آب خشک می شوند.

راهنمای استفاده از تینر

چوب ماده ای عالی برای استفاده است. حلال های موجود در تینر باعث آسیب به چوب نمی شوند. 

چگونگی استفاده از یک تینر

۱ یک تینر مناسب را انتخاب کنید

یک تینر مناسب برای نوع رنگی که استفاده می کنید و برای روش کاربرد مناسب خریداری کنید. به عنوان مثال، اگر اسپری رنگ را روی یک سطح اسپری می کنید، به مخلوط رقیق تری از رنگ نیاز خواهید داشت. رقیق کننده های رنگ برای رنگ های لاتکس، برای رنگ های روغنی مناسب نیست و بالعکس.

 تمام دستورالعمل ها و اطلاعات برچسب روی تینررا بخوانید

۲  از مقدار مناسب تینر استفاده کنید

در هر زمان مقادیر کمی از تینر استفاده کنید. برچسب های ظروف رنگ را برای نسبت تینر با رنگ را بررسی کنید. برای رقیق سازی، نسبت ۳: ۱ یا ۴: ۱ از رنگ به نسبت تینر یا مشابه مناسب است. مهم است که مقدار رنگ را بالاتر از مقدار تینر نگه دارید. اگر اینگونه نباشد، ممکن است رنگ خیلی رقیق باشد و باعث شود سایه رنگ از سطح مورد نظر سبک تر شود. فقط بخاطر داشته باشید که هر نوع رنگ و روش کاربردی به سازگاری و تکنیک خاصی احتیاج دارد. به عنوان مثال، هنگام پاشیدن رنگ، مخلوط باید بسیار نازک باشد تا پمپ رنگ مسدود نشود.

رنگ را درون یک سطل مخلوط کن بریزید، مقدار کمی از تینر را همزمان با همزن به رنگ اضافه کنید. برای چند دقیقه رنگ و تینر را مخلوط کنید و قوام را بطور دوره ای بررسی کنید.

برای بهترین نتیجه، لطفا این نکات را با دقت دنبال کنید

  رنگهای سرد همیشه غلیظ از آنچه به نظر می رسند ظاهر می شوند که می تواند فریب دهنده باشد. به رنگی که در دمای اتاق باشد تینر اضافه کنید تا در استفاده بیش از حد آن اشتباه نکنید. زیرا این امر می تواند بر ضخامت و روند کاربرد تأثیر بگذارد.

 1. تینر باید با رنگ ذخیره شده در دمای اتاق مخلوط شود.
 2. در حالی که رنگ را رقیق تر می کنید از چوب یا قاشق چوبی برای هم زدن رنگ استفاده کنید. 
 3. قبل از شروع، میکس را با استفاده از دو لایه روی سطح خود آزمایش کنید. اطمینان حاصل کنید که رنگ آن قطره‌ای نیست، خیلی ضخیم است. 
 4. به آرامی  آنها را مخلوط کنید تا مطمئن شوید که تینر به درستی مخلوط شده است.
 5. هنگام استفاده از رنگ های سفارشی، مطمئن شوید که رنگ برای همه سطل های مختلف در یک میله واحد مخلوط می شود که بنابراین نتیجه رنگ یک دست باشد.
 6. تکه های رنگی را که نمی توان با تینر مخلوط کرد، بردارید.
 7. اگر به رنگ تینر اضافه کرده اید و هنوز هم خیلی غلیظ است، فقط اگر رنگ لاتکس باشد، کمی آب به آن اضافه کنید.
 8. در ظرف تینر را بیش از حد طولانی باز نگذارید، زیرا تبخیر می شود.
راهنمای استفاده ازتینر

نکات ایمنی استفاده از تینر

 • اگر نیاز به استفاده از تینر دارید، حداقل دستکش، عینک و ماسک بپوشید، زیرا تینر دودهایی را آزاد می کند که از طریق جذب و تنفس قابل جذب و مصرف آن هستند. این نوع محصول باید به دقت و ترجیحاً در فضاهای باز نگهداری شود.
 • از کار با تینر در قسمت های بسته یا کم تهویه خودداری کنید و سعی کنید از تهویه مکانیکی استفاده کنید که در داخل خانه کار می کند.
 • همچنین توصیه می شود کپسول آتش نشانی را در این نزدیکی داشته باشید، زیرا محلول ها بسیار قابل اشتعال هستند. ظروف این حلال ها را تا انتها پر نکنید. بخارات آنها نیاز به فضای کافی برای حرکت دارند.
 • حلال ها برای پوست، ریه ها و سایر بافتهای ارگانیک سمی هستند. هنگام استفاده از آنها، باید خود را از استنشاق دود، بلع و جذب پوست محافظت کنید. آنها می توانند باعث سردرد، حالت تهوع، خستگی و تحریک پذیری، مشکل در تمرکز، بی حسی و بیهوشی شوند. بخارات می توانند ریه ها، بینی و گلو را تحریک کنند.
 • همیشه اینها و همه مواد شیمیایی را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگه دارید.
 • برای نگهداری آن را در جای خشک و خنک و دور از نور مستقیم خورشید نگه دارید. درب ظرف را هنگامی که از آن استفاده نمیکنید، ببندید.
 • قوطی های خالی و محصول باقیمانده را در محل جمع آوری زباله های خطرناک خانگی خود دور کنید.
نتیجه گیری

تینر یک ماده رقیق کننده که از ۱۰۰ درصد مواد معدنی خالص تهیه می شود. استفاده از آن قوانین خاص خود را دارد.

تینر مناسب نوع رنگ و مقدار لازم استفاده از آن مهم است.

 برای استفاده از تینر رنگ نباید سرد باشد، برای مخلوط کردن رنگ و تینر از چوب استفاده شود. به طور کامل و آرام ترکیب شوند. نکات ایمنی نیز مهم است. همیشه هنگام استفاده از دستکش، عینک و ماسک استفاده شود. در فضای باز و یا وجود کپسول آتشنشانی در نزدیکی آن محل در آن را باز کنید. حلال ها برای پوست، ریه و بافت های ارگانیک بدن خطناک هستند. دور از دسترس کودکان نگهداری شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی