ترکیبات رنگ های صنعتی

ترکیبات رنگ های صنعتی

ترکیبات رنگ های صنعتی

رنگ‌ صنعتی

رنگ صنعتی، همانطور که برای محافظت از فلز، چوب و طیف وسیعی از مواد دیگر استفاده می شود، دارای صفات مختلفی است که می تواند برای ایجاد پوشش خاص نیز کاربردی شود. البته، این مشخصات تا حد زیادی به مواد تشکیل دهنده رنگ و مشخصات عملکرد برنامه انتخاب شده بستگی دارد. روش های کاربردی نیز می توانند بر کیفیت پوشش رنگ تأثیر بگذارند و میزان چسبندگی رنگ به لایه را تعیین کنند. رنگ های صنعتی به طور خاص برای پاسخگویی به نیازهای صنایع مختلف از جمله هوا فضا، تجهیزات خارج از جاده، پروژه های عمرانی و ساختمانی، کنسرو، ماشین آلات سنگین، دریایی و غیره تهیه شده اند. گاهی اوقات رنگ ها به عنوان پوشش دسته بندی می شوند، اما به طور کلی، رنگ ها خشک می شوند در حالی که پوشش ها بهبود می یابند.

ترکیبات رنگ های صنعتی

عناصر اصلی در ساختن  ترکیبات رنگ

به طور معمول، چهار ماده اصلی در رنگ وجود دارد: رنگدانه، چسب، مایع و مواد افزودنی. روش های چگونگی استفاده از رنگ به نوع آن بستگی دارد، اما می تواند شامل استفاده از اسپری، قلم مو و … باشد. روش های دیگر عبارتند از:

رنگدانه

رنگدانه نقش زیادی در تعیین رنگ و شکل ظاهری دارد. برخی از رنگدانه ها در هنگام لزوم به ضخیم شدن رنگ کمک می کنند. در شکل غیر مخلوط آن، یک رنگدانه به سادگی یک پودر است. دو رنگ کلی رنگدانه وجود دارد: پرایم و اکستندر.

رنگدانه های اصلی عمدتا مسئول رنگ یا سفیدی رنگ و همچنین توانایی رنگ در پنهان کردن نقص سطح نامطلوب هستند. در رنگ هایی که رنگ سفید دارند، دی اکسید تیتانیوم ماده اصلی است. رنگدانه های آلی درخشان ترین رنگ ها را به خود اختصاص می دهند، در حالی که رنگدانه های غیر آلی دارای رنگ های روشن اما ماندگارتر هستند.

رنگدانه های اکستندر برای افزودن فله طراحی شده اند اما به اندازه رنگدانه های اصلی برای پنهان کردن نقص سطح مناسب نیستند. با این حال، آن ها بر روی براقیت رنگ، حفظ رنگ و مقاومت در برابر سایش تأثیر می گذارند. به عنوان مثال سیلیس و سیلیکات ها، رنگدانه های اکستندر هستند که دوام رنگ را افزایش می دهند. اکسید روی به جلوگیری از کپک زدگی و خوردگی کمک می کند و به ویژه در کاربردهای بیرونی بسیار مفید است.

ترکیبات رنگ های صنعتی

رنگ صنعتی از ترکیبات شیمیایی مختلفی در کارخانجات صنعتی تولید می شوند.

معمولا برای جلوگیری از ساییدگی و خوردگی بدنه در صنایع مانند بدنه کشتی ها، رنگ آمیزی لوله ها و غیره به کار می رود. از مهم ترین صنایع طرفدار رنگ صنعتی می توان به صنعت خودرو سازان و واگن سازی اشاره کرد. در بسته بندی های مواد غذایی در قوطی های کنسرو نیز از رنگ صنعتی برای جلوگیری از خوردگی و خراب شدن محتوای غذا در آن به کار می رود.

رنگ های صنعتی به صورت مایعات یا پودرهای رنگی هستند که برای محافظت و / یا زیباسازی لایه های زیرین استفاده می شوند. از رنگ های صنعتی در صنایع هوافضا، معماری و ساخت و ساز، خودرو و صنایع الکترونیک استفاده می شود. آن ها همچنین در کاربردهای دریایی، پزشکی، نظامی، دارویی و منسوجات استفاده می شوند. برخی از رنگ های صنعتی با برس یا غلتک استفاده می شوند. برخی دیگر با سیستم های اسپری استفاده می شوند. لایه زیریت رنگ صنعتی عبارتند از:

آسفالت

سرامیک

بتن و سنگ تراشی

پارچه و الیاف‌

فلز

پلاستیک

چوب

ترکیبات رنگ صنعتی

رنگ های صنعتی از نظر شیمی بسیار متفاوت هستند. آنها معمولاً شامل یک رزین، یک حلال، مواد افزودنی، رنگدانه ها و در بعضی موارد، یک رقیق کننده هستند. رنگ های پایه حلال حاوی ترکیبات آلی فرار (VOC) به عنوان حامل هستند. رنگ های مبتنی بر آب حاوی آب هستند، اما همچنین مواد شیمیایی مانند اترهای گلیکول و الکل ها به عنوان حامل هستند. انواع مختلف رنگ های صنعتی عبارتند از:

اکریلیک

اپوکسی

پلی استر

در صورتی که نیاز به خرید رنگ صنعتی یا اطلاع از قیمت رنگ صنعتی داشتید با کریوند تماس بگیرید .

تماس با ما

لطفا در صورت هرگونه سوال و نیاز به راهنمایی با ما در تماس باشید همکاران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

لرستان، الیگودرز، چهارراه خبرنگار
به سمت میدان آزادگان، کوچه ۱۵

تلفن کارخانه:۰۶۶۴۳۳۳۳۴۱۲

ایمیل:info@korivand.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی