روش تولید رنگ صنعتی

روش تولید رنگ صنعتی

روش تولید رنگ صنعتی

رنگ صنعتی چیست؟

رنگ صنعتی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد. مهم ترین خصوصیتی که رنگ صنعتی دارا می باشد، خاصیت ضد خوردگی آن است. در درجه اول رنگ صنعتی به این منظور مورد استفاده قرار می گیرد که از سطح فلز یا هر زیرآیند دیگری محافظت شده و از خوردگی و زنگ زدگی آن جلوگیری می کند. در ادامه می خواهیم شما را با روش تولید رنگ صنعتی و دیگر خصوصیات آن آشنا کنیم.

روش تولید رنگ صنعتی

روش تولید رنگ صنعتی

رنگ معمولاً از رنگدانه ها، رزین، حلال و مواد افزودنی تشکیل شده است:

رنگدانه – برای تأمین رنگ، پنهان سازی و کنترل براقیت.

رنگدانه ها معمولاً به دو گروه تقسیم می شوند. یکی از آنها “رنگدانه های اصلی” شامل رنگدانه هایی مانند دی اکسید تیتانیوم (سفید)، اکسید سبز کروم، اکسیدهای آهن زرد و قرمز و غیره است. گروه دیگر رنگدانه ها “رنگدانه های توسعه دهنده” نامیده می شوند و شامل (کربنات کلسیم)، (منیزیم) و (سولفات باریم) است.

رزین – چسباننده ای است که ذرات رنگدانه را در کنار هم نگه می دارد و چسبندگی به سطح رنگ شده را فراهم می کند.

در رنگ های آبی اغلب از پلیمرهای امولسیون اکریلیک به عنوان چسب استفاده می شود. این ها در انواع و ترکیبات بسیار متنوعی وجود دارند. انواع مختلف پلیمرهای اکریلیک بر اساس مونومرهایی مانند متیل متاکریلات و بوتیل متاکریلات است.

رزین های پایه حلال انواع بسیار گسترده ای دارند. رایج ترین رزین های پایه حلال، “رزین های آلکیدی” نامیده می شوند که به طور معمول در رنگ های صنعتی نیز استفاده می شود. الكیدهای اورتان كه اغلب در رنگ های شفاف استفاده می شود. رزین های پوشش محافظ شامل انواع مانند اپوکسی، یورتان، پلی سیلوکسان و اورتان مرطوب شده است.

حلال – برای اینکه به عنوان ناقل رنگدانه ها و رزین عمل کند – که این ممکن است حلال آلی باشد یا آب.

مواد افزودنی – برای افزایش خواص خاص مانند سهولت رنگ زدن، مقاومت در برابر قالب، مقاومت در برابر خراش، خشک شدن و مقاومت در برابر افتادگی.

تولید رنگ صنعتی

تولید تمامی انواع رنگ صنعتی به دلیل تفاوت روش های ساخت آن ها در یك واحد تولیدی صنعتی به ویژه در چهارچوب صنایع كوچك امكان ندارد. مهمترین ویژگی های تولید رنگ های صنعتی و ساختمانی ماهیت كارگاهی، ناپیوسته و سیكلی بودن آن است. که در چندین مرحله تولید می شود در نهایت بسته بندی می شود. حال می خواهیم شما را با مواد اولیه که در رنگ صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد آشنا کنیم. مواد اولیه رنگ صنعتی شامل: دي اكسيد تيتان، بنتون، متيل ايزوبوتيل كتون، افزودني ها، رزين اپوكسي ٧٥ درصد ( جامد ) و ايزو پروپيل الكل.

رنگ های صنعتی شامل چه رنگ هایی است؟

رنگ های صنعتی شامل رنگ های نیتروسلولوزی، رنگ های الکیدی، رنگ های فنوپلاست، رنگ های قطرانی، رنگ های سیلیکونی آبی و … می باشد.

معمولاً از رنگ های صنعتی در

• صنایع چوب

• لوازم ساختمانی

• داخل و خارج قوطی و بشکه

• رنگ های پودری

• ماشین آلات کشاورزی

• صنایع خودروسازی و واگن

• و …

از مزایای رنگ های صنعتی می توان به قیمت پایین آن ها و آسان بودن اجرای آن می باشد. در نظر داشته باشید که امروزه نحوه رنگ آمیزی جنس و مارک رنگ در زیبایی اجناس نیز بسیار تاثیر گذار است، همچنین در بالا بردن طول عمر قطعه و جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی موثر است.

طرح تولید رنگ های صنعتی

امروز استفاده از رنگ های صنعتی بسیار افزایش یافته است.

رنگ های صنعتی و ساختمانی در گروه كالاهای مصالح ساختمانی، صنعتی قرار می گیرند، بنابراین بازار مصرف این نوع رنگ ها بسیار داغ است، چراکه جهت احداث بسیاری از پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

رنگ های صنعتی محدوده وسیعی از كالاها را در بر می گیرد كه تنوع این تولیدات تفاوت های بسیاری را در خصوصیات و جنس آن ها ایجاد می كند که این باعث می شود روش های ساخت گوناگونی ایجاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی