رنگ صنعتی پودری

رنگ صنعتی پودری

مقدمه

رنگ صنعتی پودری ، روشی پیشرفته برای استفاده در روکش تزئینی و محافظ برای انواع فلزات است.


زندگی بدون رنگ چگونه خواهد بود؟ از زمانی که می توان به عقب اندیشید، رنگ همیشه بشر را همراهی کرده است. رنگ ها که در اصل به طور انحصاری از منابع طبیعی بدست آمده است. امروزه نیز در مقیاس وسیع مصنوعی تولید می شوند و یکی از بخش های بسیار بالغ و سنتی صنعت شیمیایی را نشان می دهند.

 پودر مورد استفاده در فرایند، ترکیبی از ذرات ریز و رنگدانه و رزین است که بستر سیال یا به صورت الکترواستاتیک بر روی سطح پاشیده تا روکش شود.

مزایای رنگ صنعتی پودری

رنگ صنعتی پودری
  • تجهیزات و محصولات صنعتی می توانند از رنگ پودری بهره مند شوند که مقاومت در برابر خوردگی، محافظت در برابر سایش و یک سطح جذاب و یکنواخت سطح را نشان می دهد.
  • یکی دیگر از مزایای رنگ پودر، حفظ محیط زیست است. این رنگ ها ضایعات کمتری نسبت به روکش های مایع معمولی ایجاد می کند، از ترکیبات آلی فرار صفر یا نزدیک به صفر ساطع می شود و مقدار اضافی آن قابل بازیافت است.
  •  رنگ صنعتی پودری همچنین استفاده از جلوه های ویژه را که در غیر این صورت با فرآیندهای پوشش استاندارد غیرممکن هستند امکان پذیر می کند.

کاربرد رنگ صنعتی پودری

از رنگ های پودری برای انواع صنایع استفاده می کنند که شامل هوافضا، دریایی، انرژی جایگزین، لوازم خانگی، خودروسازی، کالاهای مصرفی، ساخت تجهیزات بدنسازی، مبلمان پزشکی و اداری می باشد.

 روش های کاربرد شامل اسپری الکترواستاتیک مبتنی بر اپوکسی، بستر سیال مبتنی بر اپوکسی و رنگ پودر اسپری الکترواستاتیک مبتنی بر پلی استر است.

روش استفاده از رنگ صنعتی پودری

رنگ صنعتی پودری

رنگ پودری اسپری الکترواستاتیک مبتنی بر اپوکسی به طور گسترده ای برای محافظت از انواع بسترهای فلزی در برابر خوردگی استفاده می شود. 

با استفاده از فرآیندی که در آن قطعه به صورت الکترواستاتیک با پودر خشک مایع شده با هوا پاشیده می شود و بعد از آن که خالی شود، اپوکسی اسپری الکترواستاتیک به طور کلی با ضخامت ۱٫۵ تا ۴٫۵ میلی متر یا هزارم اینچ اعمال می شود.

درجه حرارت استفاده از پوشش معمولی از ۱۸۰ درجه سانتیگراد تا ۲۵۰ درجه سانتیگراد یا ۳۶۰ درجه فارنهایت تا ۴۸۰ درجه فارنهایت متغیر است. پودرهای مبتنی بر اپوکسی برای کاربردهای نوع خارجی توصیه نمی شوند.

رنگ پودر بستر مایع مبتنی بر اپوکسی همچنین به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد تا انواع بسترهای فلزی در برابر خوردگی محافظت شود. فرآیند بستر سیال معمولاً وقتی مورد استفاده قرار می گیرد كه بخشی نیاز به پوشش ضخیم تر از سایر روش های رنگ پودری دارد. با استفاده از فرآیند فرو بردن که در آن قسمت از قبل گرم شده و درون یک پودر خشک مایع شده با هوا غوطه ور شده و پس از خالی کردن، پوشش پودر مایع با پایه اپوکسی معمولاً با ضخامت ۵ تا ۳۰ میلی لیتر یا هزارم اینچ استفاده می شود.

درجه حرارت استفاده از رنگ پودر مایع معمولی مبتنی بر اپوکسی از ۱۸۰ درجه سانتیگراد تا ۲۵۰ درجه سانتیگراد یا ۳۶۰ درجه فارنهایت تا ۴۸۰ درجه فارنهایت است. پودرهای مبتنی بر اپوکسی برای کاربردهای نوع خارجی توصیه نمی شوند.

غالباً برای مهار خوردگی روی قطعات، از پودر اسپری الکترواستاتیک مبتنی بر پلی استر در انواع بسترهای فلزی استفاده می شود. با استفاده از یک فرآیند اسپری که در آن قطعه به صورت الکترواستاتیک با پودر خشک مایع شده با هوا پاشیده می شود و بعد از آن می توان پس از خالی کردن، روکش پودر الکترواستاتیک مبتنی بر پلی استر غالباً با ضخامت بین ۱٫۵ تا ۴٫۵ میلی لیتر یا هزاران اینچ استفاده کرد.

درجه حرارت استفاده از پوشش معمولی از ۱۸۰ درجه سانتیگراد تا ۲۵۰ درجه سانتیگراد یا ۳۶۰ درجه فارنهایت تا ۴۸۰ درجه فارنهایت است. پودرهای پلی استر برای کاربردهای داخلی و خارجی توصیه می شوند.

استفاده از رنگ پودری برای ماشین آلات

طراحی ماشین آلات شاید هنری ترین پیگیری در جهان نباشد، اما بعضی اوقات مسئله رنگ حتی در طراحی صنعتی می تواند ضروری باشد. بدیهی است ساخت قطعات پلاستیکی در رنگ ها دشوار نیست و قطعات فلزی را می توان با اتمام رنگ نیز تولید کرد ، گاهی اوقات به سادگی با استفاده از رنگ.

روش بهتر برای رنگ آمیزی قطعات فلزی استفاده از روکش پودری است. قسمتی که قرار است روکش شود، از روی الکتریکی پایه ریزی شده و از یک تفنگ اسپری الکترواستاتیک برای شارژ پودر در هنگام استفاده می شود. پس از کاربرد، این قسمت تا دمای ۱۶۰-۲۲۰ درجه سانتیگراد گرم می شود که باعث می شود یک پوشش صاف و مداوم باشد.

پوشش پودر به هر رنگی قابل انجام است، بنابراین به مقدار کافی می توانیم اجزای تولید شده در رنگ های دلخواه را داشته باشیم. از دیگر مزایای آن این است که پوشش پودر بسیار سخت تر و مقاوم در برابر تراشه نسبت به رنگ است و هیچ گونه رگه ای نشان نمی دهد.

نتیجه گیری

رنگ صنعتی پودری از رنگدانه ها و رزین های ریز زمینی ساخته شده است. این رنگ برای انواع فلزات قابل استفاده است. از فلزات در برابر سایش محافظت می کند و دوستدار محیط زیست است. برای انواع صنایع قابل استفاده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی