بررسی تاثیر نما و رنگ ساختمان بر رفتار اجتماعی ساکنین

بررسی تاثیر نما و رنگ ساختمان بر رفتار اجتماعی ساکنین

بررسی تاثیر نما و رنگ ساختمان بر رفتار اجتماعی ساکنین

رنگ نمای ساختمان

اگر می خواهید نمای بیرونی خانه خود را  تغییر دهید، نیازی به تعویض تمام سایدینگ ها یا انتخاب یک سطح کاملاً جدید خارجی برای خانه شما نیست زیرا حالت کلی نمای بیرونی ساختمان شما خوب است. یک رنگ ساده می تواند کمک زیادی به شما در به روزرسانی کند که باعث افزایش جذابیت، بهبود عشق به خانه و حتی افزایش ارزش ملک شود. اگر این کار را با مشورت یک متخصص انجام دهید، رنگ انتخابی شما می تواند بر رفتار اجتماعی ساکنین نیز تاثیر بگذارد. در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با بررسی تاثیر نما و رنگ ساختمان بر رفتار اجتماعی ساکنین، روانشناسی رنگ های سرد وگرم و تاثیرات آن بر افراد، چگونگی انتخاب رنگ نمای بیرونی ساختمان آشنا کنیم.

بررسی تاثیر نما و رنگ ساختمان بر رفتار اجتماعی ساکنین

چگونه رنگ نمای بیرونی ساختمان خود را انتخاب کنیم؟

رنگ هایی که در فضای داخلی کار می کنند همیشه در نمای بیرونی کار نمی کنند و بالعکس. برای شما مهم است که بدانید قبل از انتخاب رنگ و رنگ آمیزی رنگ بیرونی، چه کارهایی را باید انجام دهید (و نباید).

بیاموزید که چگونه تصمیم بگیرید که کدام رنگهای بیرونی با هم ترکیب شده و چگونه رنگهایی را انتخاب کنید که برای سبک و معماری ساختمان شما مناسب باشد.

انتخاب رنگ نمای بیرونی ساختمان

رنگ آمیزی نمای بیرونی منزل شما یک سرمایه گذاری اساسی است، بنابراین شما رنگی می خواهید که هم از نظر روانی تاثیر گذاری خوبی بر رفتار اجتماعی ساکنان داشته باشد و هم در سال های طولانی به خوبی بماند. در اینجا حقایق مربوط به تاثیرات در رنگ بر افراد را می خواهیم بررسی کنیم.

رنگ ابزاری مهم و قدرتمند در نقاشی است. رنگ می تواند ویژگی های جذابی را در یک خانه یا ساختمان تجاری تقویت یا ایجاد کند. با این حال، فراتر از زیبایی شناسی، مهمترین نکته ای که باید هنگام انتخاب رنگ های خارجی در نظر بگیرید، طول عمر است. حتی اگر فناوری رنگ به میزان قابل توجهی پیشرفت کرده باشد، این یک واقعیت علمی است که انتخاب رنگ تأثیر زیادی بر عملکرد رنگ دارد. مقدار نور ماوراء بنفش (UV) جذب شده یا توسط رنگ منعکس می شود بر مدت زمان کار رنگ تأثیر می گذارد. در حالی که رنگ های تیره می توانند تضاد مطبوعی ایجاد کنند و توجه را به جزئیات معماری جلب کنند، و اینکه بسیار محو تر هستند. رنگ های تیره نیز مشکلات نگهداری بیشتری ایجاد می کنند. رنگ های تیره نسبت به رنگ های روشن گرما را جذب می کنند و مشکلات رطوبت بیشتری دارند. به همین دلیل است که رنگ های روشن بیشتر از رنگ های تیره دوام می آورند و کم رنگ می شوند.

ویژگی های رنگ نمای ساختمان

رنگهای مناسب نمای ساختمان باید از میزان کیفیتی برخوردار باشد که بتواند بعد از گذشت چندین سال، چسبندگی کافی با نمای ساختمان را داشته و در اثر باران شدید دچار رنگ پریدگی نشود. دوام در برابر گرما و سرما نیز از جمله مشخصه های دیگر رنگ های با کیفیت می باشد.

رنگ آبی خاکستری در نمای بیرونی ساختمان

آبی و خاکستری در دهه های گذشته یک رنگ بیرونی محبوب بوده است. اکنون طراحان این دو را برای فضای داخلی خانه استفاده می کنند.

رنگ تیره و روشن

رنگ های خاکستری با توجه به پایه رنگی شان بعد از مدتی به سبز یا آبی مات در نمای بیرونی ساختمان گرایش پیدا می کنند.

رنگ های روشن سطح ساختمان را وسیع تر نشان می دهند. اما به یاد داشته باشید؛  رنگ های روشن در نمای ساختمان زود کثیف می شوند و در نهایت مجبور به شستشوی نما خواهید شد. معمولا رنگ های سرد و روشن می توانند تاثبر مثبتی بر رفتار اجتماعی ساکنین داشته باشد.

رنگ سبز در نمای بیرونی ساختمان

در مناطقی همانند شمال کشور که منطقه زندگی پوشیده از درخت، درختچه، چمن و… است، توصیه می کنیم که برای نقاشی نمای ساختمان از رنگ سبز استفاده نکنید. اگرچه که رنگ سبز می تواند تاثیر مثبتی بر رفتار اجتماعی ساکنین بگذارد، اما با این کار خانه شما در دل این طبیعت سبز پنهان شده و در نتیجه زیبایی خود را از دست می دهد. در چنین مناطقی بهترین رنگ برای نقاشی نمای خانه رنگ های متضاد با رنگ سبز است.

رنگ قرمز در نمای بیرونی ساختمان

رنگ قرمز از آن رنگ هایی نیست که استفاده از آن در نمای ساختمان چندان متداول باشد. البته نماهایی که با آجرهای قرمز رنگ طراحی و اجرا می شوند، را می توان به وفور مشاهده نمود. اگر در کارها و پروژه هایتان، نیم نگاهی به انجام یک کار شاخص دارید، می توانید رنگ قرمز را هم به لیست گزینه های مورد استفاده تان اضافه کنید.

تاثیرات رنگ نمای بیرونی ساختمان

رنگ های گرم و سرد و تاثیر آن بر رفتار اجتماعی ساکنین

  • رنگ‌هایی که در طیف قرمز قرار دارند به عنوان رنگ‌های گرم شناخته می‌شوند که این دامنه‌اش از احساسات گرم و صمیمانه تا احساس خشم و عصبانیت متغیر است.
  • رنگ‌هایی که در طیف آبی نقاشی ساختمان قرار دارند، رنگ‌های سرد نامیده می‌شوند و شامل آبی، ارغوانی و سبز هستند. این رنگ‌ها در نقاشی ساختمان معمولاً آرامش بخشند اما گاهی نیز ممکن است احساس غمگینی و بی‌تفاوتی را به ذهن آورند.

با وجودی که اثر رنگ‌ها در نقاشی ساختمان تا حدودی ذهنی است و در مورد اشخاص مختلف فرق می‌کند اما برخی از تاثیرات رنگ‌ها در نقاشی نمای بیرونی ساختمان دارای معنی مشترکی در سراسر جهان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی