بررسی تأثیر رنگ در طراحی فضاهای درمانی

بررسی تأثیر رنگ در طراحی فضاهای درمانی

بررسی تأثیر رنگ در طراحی فضاهای درمانی

طراحی رنگ محیط شامل تمام سطوح و مبلمان داخلی از نور و رنگ گرفته تا ویژگی و فضای داخلی، زیبایی است. طراحی رنگ می تواند در روند درمان و کارایی آن نقش داشته باشد. با توجه به اینکه اساس کلی و ساده ای برای طراحی رنگ محیط وجود ندارد، در این مقاله برخی اصول برای کمک به طراحی کامل رنگ در محیط های درمانی بیان شده است. اگر طراحی رنگ محیط با دقت و از طریق برنامه ریزی رنگ آمیزی شود، می تواند باعث ایجاد احساس سلامتی در مراکز درمانی شود که بیماران برای مدت طولانی در آن بستری هستند. برای دستیابی به شرایط مناسب در بیمارستان ها، باید از تمام دانش موجود بهره مند شویم. در ادامه همراه ما باشید تا شما را با تاثیر رنگ در طراحی فضا های درمانی آشنا کنیم.

بررسی تأثیر رنگ در طراحی فضاهای درمانی

نحوه استفاده از رنگ ها در مراکز بهداشتی

بیشتر مراکز بهداشتی درمانی ترجیح می دهند ساختمانهایشان را سفید رنگ کنند زیرا این امر اغلب با تمیزی و بهداشت همراه است. اما رنگ آمیزی فضاهای کاملاً سفید هوای سردی را ایجاد می کند و مراکز مراقبت های بهداشتی را بیش از آنچه که هستند ترسناک جلوه می دهد. نحوه طراحی و رنگ آمیزی محیط هایی که بیماران تحت درمان قرار می گیرند، بر درک بیماران از روش های درمانی و بهبود آنها تأثیر می گذارد. رنگ دیوار، کف و مبلمان با دقت انتخاب شده می تواند بر سلامت فرد تأثیر مثبت بگذارد. رنگ ها نباید فقط برای ایجاد تأثیر زیبایی در مراکز بهداشتی باشد. عناصر تزئینی که به خوبی انتخاب شده باشند می توانند به ایجاد یک محیط دلپذیر کمک کرده و احساس آرامش و راحتی بیشتری در بیماران ایجاد کنند.

  • مطالعات اخیر نشان می دهد که طیف رنگ تأثیر مستقیم بر سیستم بیولوژیکی و سلامت انسان دارد. واکنشهای روانشناختی و فیزیولوژیکی به رنگها، طرحهای بیوفیلیک (هماهنگی با رنگهای طبیعت)، تئوری و عملکرد رنگ، رنگهای متناسب با پیری چشم، اهمیت فرهنگی منسوب به رنگهای خاص، عواملی هستند که باید در هنگام طراحی مراکز بهداشتی مورد توجه قرار گیرند.
  • اگرچه رنگ ها می توانند احساسات منفی یا مثبت را در افراد برانگیزند، اما همچنین می توانند در تشخیص آنها نقش داشته باشند. نور و رنگ محیط برای تشخیص بیماری های پوستی خاص پیچیده است. به عنوان مثال، رنگ زرد یا آبی که از سطح منعکس می شود ممکن است در تشخیص زردی پوست در اختلالات کبدی مشکل ایجاد کند. همچنین ممکن است تشخیص با سیانوز، تغییر رنگ مایل به آبی پوست و غشاهای مخاطی به دلیل از بین بردن اکسیژن زدایی، مشکل باشد.
  • زرد رنگی گرم است که نشانگر خوشبختی، شادی و انرژی است، اما زیاده روی در آن باعث گریه نوزادان می شود، به همین دلیل است که باید از رنگ زرد به میزان متوسط ​​استفاده شود. به جای آن ممکن است از رنگهای خنثی و رنگهای گرم ملایم استفاده شود.
  • از طرف دیگر رنگ قرمز برای استفاده در واحدهای قلبی مناسب نیست زیرا رنگی قدرتمند و پر از انرژی است که فشار خون را افزایش می دهد. مثال دیگری که به اهمیت انتخاب رنگ در مراکز بهداشتی و درمانی اثبات می کند، بی اشتهایی و چاقی است که باید در رنگ های مختلف باشد زیرا در حالی که رنگ آبی اشتها را کاهش می دهد، فشار خون را کاهش می دهد و بنابراین برای استفاده در واحدهای چاقی مناسب است، نارنجی اشتها را افزایش می دهد، مغز را تحریک می کند. نارنجی برای بخشهای روانپزشکی باید اجتناب شود زیرا باعث تحریک بیش از حد فعالیتهای ذهنی می شود.

تأثیر رنگ در طراحی فضاهای درمانی

اتاق های بیمار

اتاقهای بیماران را باید با رنگهایی رنگ آمیزی کنند که آرامش را القا می کند. نور و رنگ ها نباید خیلی روشن باشند. رنگ های بیش از حد روشن می تواند برای بیمارانی که بیشتر وقت خود را در اتاق خود می گذرانند خسته کننده و ناراحت کننده باشد.

اتاق عمل

استفاده از رنگ سبز یا ترکیب آبی / سبز برای دیوارهای اتاق های عمل برای تسکین چشم پزشکان که هر روز خون زیادی می بینند خوب است. از آنجا که رنگ سبز در انتهای طیف رنگی قرمز قرار دارد، گزینه مناسبی برای از بین بردن استرس در چشم پزشکان است. رنگ های سردتر با اشباع کمتر باید برای این مناطق انتخاب شود.

واحدهای اطفال

خدمات کودک باید جذاب و پرانرژی باشد. کودکان معمولاً با رنگ های پرانرژی مانند رنگ مایل به آبی که به تسکین اضطراب کمک می کند، ضربان نبض را کاهش می دهند و گیجی ایجاد نمی کنند، هیجان زده می شوند.

مراقبت های ویژه

اتاق های مراقبت ویژه باید آرامش بخش و آرام باشند. دیوارها باید با رنگهای خنثی رنگ آمیزی شوند تا از ایجاد جوی سرد و از لحاظ جسمی و روانی جلوگیری شود در حالی که می توان از قهوه ای روشن و رنگهای سبز روشن با اثر تسکین دهنده برای تأکید بر تأثیر رنگ ها استفاده کرد. جدا از دیوارها، از رنگ های سرد می توان برای کف و سایر لوازم جانبی استفاده کرد.

نتیجه گیری

طراحی رنگ تأثیر مستقیم بر روحیه افراد دارد. باید از رنگهای روشن، ظریف و ملایم استفاده شود و از رنگهای آرام و اشباع خودداری شود. به نظر می رسد استفاده از ترکیب رنگ با چراغ های مناسب برای همه بیماران بیمارستان جهت گیری و یافتن جهت ضروری است. این امر به ویژه در بیماران مسن که قسمت عمده ای از جمعیت بیمارستان ها هستند و برای مدت طولانی در بیمارستان بستری هستند بسیار مهم است. معلولان و کسانی که دارای مشکلات روحی هستند وقتی در یک فضای بسته با رنگهای قوی مانند نارنجی و قرمز احاطه شده باشند، احساس خطر بسیار می کنند. برای کودکان و نوجوانان، نور مناسب و طراحی رنگ می تواند مکانی کمتر سازمان یافته و دلپذیر و جالب تر ایجاد کند. برای کارکنان بیمارستان، طراحی مناسب رنگ و نور می تواند محیط مناسبی را برای کار موثر با روح خوشحال ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی