بررسی تاثیر رنگ بر معماری مهد های کودک

بررسی تاثیر رنگ بر معماری مهد های کودک

بررسی تاثیر رنگ بر معماری مهد های کودک در جهت ارتقاء خلاقیت کودکان و افزایش کیفیت فضاهای آموزشی

بررسی تاثیر رنگ بر معماری مهد های کودک: همانطور که رنگ های یک نقاشی یا عکس انتزاعی می تواند حال و هوای خاصی ایجاد کند، رنگ های یک ساختمان یا اتاق نیز می تواند بر احساس افراد تأثیر عمیقی بگذارد. از نظر فیزیولوژیکی، مطالعه پس از مطالعه نشان داده است که نور آبی تولید ملاتونین را کند می کند، باعث می شود افراد حتی در شب هوشیارتر یا بیدارتر باشند. از نظر روانشناختی، افراد به دلیل نمادهای فرهنگی، برخی از رنگها را با احساسات خاصی مرتبط می دانند – به عنوان مثال، ممکن است رنگ قرمز را به دلیل ارتباط با خون، تهدیدآمیز یا ترسناک تلقی کنند. در این مقاله قصد داریم شما را با بررسی تاثیر رنگ بر معماری مهد های کودک آشنا کنیم.

بررسی تاثیر رنگ بر معماری مهد های کودک

در مجموع، نحوه رنگ آمیزی یک اتاق می تواند تأثیرات پیچیده ای بر احساس کاربران داشته باشد، در حالی که یک نما بسته به نوع رنگ آن به طرز چشمگیری متفاوت قابل درک است. در زیر، ما به طور خلاصه ارتباطات عاطفی هر رنگ را ارزیابی می کنیم، و اثرات متفاوت آنها را به عنوان استفاده از هر یک در فضای معماری ارزیابی می کنیم.

تاثیرات رنگ بر ذهن و احساسات کودکان در مهد کودک ها

رنگ اولین هویتی است که کودکان تشخیص می دهند. رنگ ها تاثیرات گوناگونی برروی احساسات کودکان می گذارد. هر رنگ حس خاصی را در ما ایجاد می کند. ذهن کودکان دربرابر رنگ ها انعطاف پذیرتر است. کودکان علاقه زیادی به رنگ ها دارند و رنگ ها نیز به راحتی در ذهنشان نفوذ می کنند. مغز کودک نسبت به بزرگسالان واکنش سریعتری به رنگ ها نشان می دهد. کودکان ازتنوع رنگی کمتری استفاده می کنند، این تنوع به مرورکه بزرگ می شوند وسعت پیدامی کند. همچنین کودکان بیشتربه سمت رنگهای روشن جذب می شوند.

تاثیر رنگ بر کودکان در مهد کودک ها

یکی از مهم ترین سرفصل ها در زمینه گرافیک محیطی توجه به تاثیرات و بکارگیری رنگ در محیط های مختلف است امروزه مهدکودک بعنوان اولین فضای اجتماعی که کودک در آن وارد می شود، نقش مهمی در دوران کودکی دارد و نه تنها فضایی جهت نگهداری کودکان می باشد، بلکه فضایی برای جامعه پذیری، رشد، تعلیم و تربیت کودکان هستند. طراحی فضای داخلی مهد کودک که با توجه به ویژگی های ذهنی، رفتاری و شناختی کودک و با بکارگیری رنگ ها و فرم ها ی مناسب برای کودک طراحی شده باشد، می تواند مکان مناسبی را برای رشد کودک فراهم کند.

تاثیر رنگ ها

قرمز

قرمز بسته به رنگ دقیق آن می تواند شور، هیجان یا گرما را بیان کند، اما همچنین می تواند با ترس یا خطر همراه باشد. نحوه استفاده از رنگ و نحوه چیدمان فضا می تواند نحوه درک دقیق آن را تعیین کند. رنگ های تیره ممکن است فریبنده باشد، در حالی که قرمزهای نئون روشن، دوستانه و چشم نواز هستند.

نارنجی

استفاده از رنگ نارنجی اگرچه غیرمعمول است، می تواند فضاهای آرامش بخش، درخشان و دوستانه ای ایجاد کند. فضاهای نارنجی آرام اما همچنان روشن و سرگرم کننده هستند. همچنین این رنگ، برای استفاده به مقدار زیاد خطر کمتری دارد.

زرد

رنگ زرد به طور مداوم درخشان و شاد است و می تواند هم در یک فضا و هم برای برجسته سازی عناصر خاص استفاده شود. به دلیل ارتباطات دوستانه و گرمی که دارد، معمولاً در فضاهای کودکانه مانند مهدکودک ها استفاده می شود و به دلیل درخشش آن باعث می شود هر فضای خاکستری یا خواب آلود بلافاصله سرزنده تر به نظر برسد.

در عصر حاضر هر روز که میگذرد، شناخت هنر کودکان به خصوص نقاشی اهمیت بیشتری می یابد و نقاشی به عنوان وسیله ای ارزنده و مهم برای رشد و پرورش استعداد و خلاقیت و همچنین برای سنجش ابعاد مختلف عاطفی، هیجانی، رفتاری و هوش کودکان مورد توجه قرار گرفته است.

نتیجه گیری

رنگها به عنوان یکی از عناصر وابسته طراحی محیط مهدکودک میتواند در بهبود عملکرد فیزیکی و روانی فضا به سبب ویژگیها شیمیایی و روانشناسانه تأثیر بسزایی برای ایجاد آرامش دربین کودکان داشته باشند. انتخاب رنگ میتواند فضای کسل و یکنواخت محیط داخل مهد کودک را به مکانی دلنشین و آرام بخش تبدیل نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی