رنگ آکریلیک و رنگ روغن بهتر است یا رنگ پلاستیکی؟

رنگ آکریلیک و رنگ روغن بهتر است یا رنگ پلاستیکی؟

رنگ آکریلیک و رنگ روغن بهتر است یا رنگ پلاستیکی؟

قبل از انتخاب غلتک و برس و شروع به رنگ آمیزی خانه خود، شما باید انواع مختلف رنگ را درک کنید. هنگام انتخاب بهترین رنگ برای خانه های خود، توجه داشته باشید که چه چیزی برای سلیقه و شخصیت شما مناسب است.

رنگ آکریلیک و رنگ روغن بهتر است یا رنگ پلاستیکی؟

بنابراین، در حالی که شما بهترین رنگ را برای خانه خود انتخاب می کنید. اولین چیزی که به ذهن همه می رسد این است که کدام رنگ را برای خانه خود انتخاب کنیم؟ رنگ آکریلیک و رنگ روغن بهتر است یا  رنگ پلاستیکی ؟

در ادامه همراه ما باشید تا هر یک از این رنگ ها را جداگانه برای شما بازگو کنیم. در نهایت شما می توانید رنگ مناسب را با توجه به سلیقه خود انتخاب کنید. چرا که هیچ وقت نمی شود گفت رنگ آکریلیک و رنگ روغن بهتر است یا رنگ پلاستیکی؟

رنگ پلاستیک

به عبارت ساده تر، رنگ امولسیون پلاستیک بر پایه آب است. این بر اساس اکریلیک است و یک پایان صاف و مات برای دیوارها فراهم می کند. این رنگ ها به دلیل سهولت در کار، خشک شدن سریع، بوی نامطبوع و قابل شستشو بودن، محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. رنگهای امولسیونی پلاستیکی نیز در برابر رطوبت مقاوم هستند. می توانید از آنها در اتاقهای مرطوب مانند آشپزخانه یا سرویس بهداشتی بدون هیچ مشکلی استفاده کنید.

انواع رنگ امولسیون پلاستیک

امولسیون مات وینیل یک پایان مات و غیر براق می دهد که به طور ماهرانه ای عیوب کوچک روی دیوار یا سقف را می پوشاند.

امولسیون ساتن وینیل جلای لطیف می دهد و از دوام بیشتری نسبت به مات وینیل برخوردار است.

امولسیون ابریشم وینیل جلای براق می بخشد و با دوام ترین رنگ امولسیون است.

رنگ پلاستیکی:

رنگ پلاستیکی رنگی بر پایه روغن است که ظاهری کاملاً پلاستیکی بر سطوح می دهد. این رنگ از آب به عنوان رقیق کننده استفاده می کند و در طیف وسیعی از رنگ ها موجود است. به دلیل پوشش براق که به عنوان جلای نرم نیز شناخته می شود، معمولاً برای سقف سالن نمایش، نمایشگاه و دیوار و غیره استفاده می شود.

پس چرا باید رنگ پلاستیکی را انتخاب کرد؟

  • کار با آنها بسیار آسان است، همچنین قابل شستشو و دوام بیشتری است.
  • می توان از آنها برای پوشاندن برخی از نقایص موجود در دیوارها با پوشش ضخیم استفاده کرد.
  • وزن آنها بسیار سبک است و از این رو می توان به راحتی در مکان های مختلف استفاده کرد.
  • آنها دارای یک پایان براق هستند که نور را منعکس می کند و از این رو اتاق را روشن تر می کند. همچنین آن ها گرما را جذب نمی کنند و از این رو فضای اتاق را کمی خنک تر از رنگ های دیگر می کنند.
  • بسیار ضد آب است زیرا دارای روغن است. از این رو، به راحتی بهترین گزینه برای فضای داخلی است.
  • امروزه از آنها برای پانل های چوبی استفاده می شود زیرا ظاهر و جلوه بسیار خوبی بر روی چنین موادی فراهم می کند.

آیا رنگ اکریلیک ضد آب است؟

رنگ اکریلیک را میتوان پرطرفدارترین رنگ ساختمانی در نظر گرفت که می‌تواند ظاهر بسیار زیبایی برای نمای داخلی و خارجی خانه شما ایجاد کند.

اما از این رنگ نمی‌توان در همه قسمت های ساختمان استفاده کرد و استفاده غیر صحیح از آن در محل اشتباه یا استفاده غیر اصولی از آن می‌تواند تمام زحمات شما را به هدر بدهد و باعث خرابی یا زشت شدن ساختمان شما شود. یادتان باشد که مشکلات زیر همیشه وجود دارند:

پوست پوست شدن رنگ، تغییر رنگ بعد از رنگ‌آمیزی، نچسبیدن رنگ.

اگرچه ممکن است کمی مقاوم در برابر آب باشد، اما یک پوشش ضد آب فراهم نمی کند. برای اینکه آن را ضد آب کنید، یک سیلر را روی رنگ اکریلیک اضافه کنید.

رنگ روغنی

نقاشی ساختمان با رنگ روغنی از قدیمی ترین و محبوب ترین روش های نقاشی  ساختمانی در ایران است و یکی از علت های آن نیز قابلیت شستشوی ۱۰۰% رنگ روغنی میباشد، رنگ روغنی در سه حالت براق و مات و نیمه براق موجود است.

مزایای رنگ روغنی

پوشش دهی بالایی دارد.

قابلیت شستشوی ۱۰۰% دارد.

یک لایه عایق مناسب در برابر آب نیز میباشد.

امروزه رنگ اکریلیک به تدریج در حال جایگزین شدن رنگ روغنی است و با توجه به مزای آن منطقی است که فکر کنیم به تدریج جایگزین ۱۰۰% آن نیز خواهد شد.

شما همراهان عزیز می توانید با توجه به خصوصیات هر یک از این رنگ ها، رنگ متناسب با سلیقه خود را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی