صنایع شیمیایی کریوند

صنایع شیمیایی کریوند

صنایع شیمیایی کریوند

در این مقاله می خواهیم توضیحاتی جامع و کلی درباره رنگ ها، نحوه تولید آنها و همین طور تجهیزاتی که در مسیر تهیه این ماده شیمیایی لازم است را بیان کنیم. صنایع شیمیایی کریوند محصولاتی را به شما ارائه می دهد که از نظر کیفیت مناسب و از دید هزینه های پرداختی کاملا مقرون به صرفه باشد. اگر قصد خرید رنگ دارید یا در موقعیتی هستید که باید اطلاعاتی کافی در زمینه رنگ ها و قیمت آنها داشته باشید؛ صنایع شیمیایی کریوند می تواند بهترین گزینه برای شما باشد تا در این امر به شما کمک کند. حال ما می خواهیم یک بررسی کوتاه بر روی نحوه تولید رنگ ها داشته باشیم.

صنایع شیمیایی کریوند

رنگ

در سال ۱۶۶۶، اسحاق نیوتن، دانشمند نامدار انگلیسی، کشف کرد که چنانچه نور خالص سفید از یک منشور عبور داده شود، به رنگ‌های قابل رؤیت تجزیه می‌شود. نیوتن همچنین کشف کرد که هر رنگ از یک طول موج منحصر به فرد تشکیل شده و قابل تجزیه به رنگ‌های دیگر نیست. آزمایش‌های بعدی نشان داد که با ترکیب نورها می‌توان رنگ‌های مختلف را ایجاد کرد. برای مثال، نور قرمز در ترکیب با نور زرد، رنگ نارنجی را به وجود می‌آورد. رنگی که بر اثر ترکیب دو رنگ دیگر به وجود آید را ترکیبی می‌گویند.

به هرحال فهمیدن ماهیت رنگ، علی رغم وجود زمینه های متعدد، مسئولیتی دشوار است که حتی دانستن این که بحث را از کجا باید آغاز کرد نیز مشکل به نظر می‌رسد.

برای اکثر مردم، رنگ عبارتست از رنگ بر روی دیوار خانه، رنگ ماشین یا روی میز و صندلی است. اما تعریف رنگ بیش از این است؛ رنگ ماده ای است( که غیر از موارد محدودی که به صورت پودر خشک می باشد) مایع و سیال که پس از اعمال روی سطح طی فرایندهای شیمیایی مختلف به صورت جامد و خشک در می آید. رنگ برای ما کاربرد های زیر را دارد: تزیین،حفاظت شیمیایی(مانند حفاظت در برابر خوردگی) وخفاظت فیزیکی(عایق رطوبتی،عایق uv و …)،شناسایی و نشانگرها،بهداشت، عایق صوتی، عایق گرمایی و عایق الکترومغناطیسی و …

تولید رنگ

  • اندازه گیری دقیق مواد

مواد تشکیل دهنده معمولا به صورت وزنی به وسیله ترازو، و در بعضی موارد به صورت حجمی با پیمانه های کالیبره شده و  مدرج  اندازه گیری می شود. مقیاس ها می توانند با توجه به مخزن میکسر تولید رنگ ۱۰۰۰ کیلویی، ۲۰۰۰ کیلویی یا ۵۰۰۰ کیلویی با دقت ۰٫۵± کیلوگرم باشند.

  • آماده سازی پایه رنگ

رنگدانه ها که به صورت پودر جامد هستند و در حلال متناسب نهایی با نسبت معین مخلوط می شوند، که براساس تناژ تولید و محصول نهایی تعیین مقدار می شود. رنگ دانه ها در سیستم های پایه آب تمایل شدید به هم چسپی یا فولوکوله شدن دارند که البته در برخی رنگ های موجود در بازار این مورد برطرف شده است ولی در صورت اضافه نمودن عامل پراکنش ( دیسپرسینگ ) می توان از همچسپی جلوگیری نمود.

دور میکسر های رنگ سازی معمولا براساس محصول نهایی می باشد، ولی به طور متوسط بیشتر رنگ ها در دور های بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ دور در دقیقه ساخته می شوند. قطر تیغه و تعداد آن هم بنا بر محصول نهایی قابل سفارش است. چرخش میکسر تنش های برشی و در نتیجه گرما تولید می کند. چرخش میکسر بسته به محصول نهایی تا چندین ساعت ادامه دارد. مخازن باید به گونه ای باشد که امکان خنک نمودن جداره را داشته باشد. در غیر این صورت باید با کنترل دور و زمان چرخش از ایجاد شوک حرارتی در محتوای مخزن میکس جلوگیری کرد، تا باعث تخریت محصول رنگ نهایی نگردد.

  • مخلوط کردن

مخلوط کردن مواد جهت ساخت رنگ می بایست براساس فرمول های استاندارد شده صورت بگیرد، در غیر این صورت نتیجه نهایی قابل پیش بینی نخواهد بود و برای رسیدن به نتیجه نهایی نیاز به آزمون و خطای مکرر خواهید داشت. به طور کلی رزین ها جز آخرین اجزایی هستند که به میکسر رنگ سازی اضافه می گردند و شروع عملیات همیشه با حلال است. ابتدا حلال داخل مخزن ریخته شده و به تدریج اجزای دیگر به آن افزوده می شود. اگر در فرمول بندی مورد نیاز باشد، هر گونه افزودنی نهایی اضافه می شود.

  • محصول نهایی و مرحله آزمایش آزمایشگاهی

کیفیت محصول در طول فرآیند تولید توسط آزمایشگاه تأیید محصول کنترل می شود. مواد اولیه اصلی قبل از شروع تولید آزمایش می شوند. مواد قسمت آماده سازی پایه می تواند از نظر پراکنش آزمایش شود و در صورت نیاز، ممکن است عمل آوری بیشتری نیاز باشد. مواد قسمت مخلوط کردن نیز مورد آزمایش قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود که به طور کامل مخلوط شده اند.

محصول نهایی توسط آزمایشگاه تأیید محصول تست می شود. این آزمون های نهایی خواصی مانند درجه پراکنش، ویسکوزیته (گرانروی)، تراکم، پوشش دهی، قدرت رنگ دهی و سیری رنگ، کاربرد، زمان خشک شدن، ظاهر براق و فیلم خشک را بررسی می کند.

  • بسته بندی

هنگامی که تست کامل شد، محصول بسته بندی می شود. در طی بسته بندی دو نمونه گرفته می شود؛ یک نمونه به عنوان مرجع آینده و دیگری برای نمونه بازرسی نهایی ذخیره می شود. نمونه نهایی بازرسی در آزمایشگاه بازرسی نهایی برای تضمین سازگاری با استانداردها و مشخصات مربوطه مانند APAS، محیط زیست و غیره مورد آزمایش قرار می گیرد. پس از این مرحله، محصول برای استفاده در انبار ذخیره و آماده ارسال جهت رسیدن به دست مصرف کننده می شود.

نتیجه

مراحل تهیه و تولید رنگ را با یکدیگر مرور کردیم. اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتری درباره این موضوع هستید؛ با کارشناسان کریوند در ارتباط باشید. صنایع شیمیایی کریوند می تواند هم در راستای ارتقا دانسته های شما در ارتباط با رنگ ها مفید باشد و همین طور یک خرید مطمئن و با کیفیت را به شما پیشنهاد دهد که برای شما یک گزینه مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی