رنگ ساختمانی بدون بو

رنگ ساختمانی بدون بو

رنگ ساختمانی بدون بو، برای اتاق ها و مهد کودک ها و اتاق هایی که افرادی که آسم دارند و به عوامل شیمیایی حساسیت برانگیز دستگاه تنفسی فوقانی حساس هستند، استفاده می شود.

رنگ ساختمانی بدون بو

بیشتر اوقات، هنگام شروع به کار در رنگ آمیزی در خانه یا تغییر دکوراسیون، بوی رنگ مهمترین نگرانی شما نیست. اما، آنچه شما باید بدانید این است که آنها می توانند نتیجه ناخوشایندی داشته باشند و برای سلامتی فرد مضر باشند.

بوی نامطبوعی که مردم معمولاً با رنگ های تازه مرتبط می دانند از VOC  یا ترکیب آلی فرار ناشی می شود. این ترکیبات شیمیایی آلی که در غلظت های بالا در رنگ های سنتی، حلال ها و پوشش های محافظ یافت می شوند.

رنگ هایی که مقدار زیادی VOC دارند، عوارض جانبی ایجاد می کنند. بنابراین، مهم است که قبل از شروع پروژه های رنگ آمیزی مجدد، این جنبه را در نظر بگیرید که ممکن است باعث شود، شما درون خانه سر درد بگیرید. در چنین مواردی و یکی دیگر از گزینه های موجود این روزها به دلیل پیشرفت سریع فناوری، استفاده از رنگ های بدون بو است، محصولی که VOC کم دارد و به جای نفت از پایه آب برخوردار است.

رنگ ساختمانی بدون بو به هیچ وجه کاملاً بدون بو نیستند، حتی اگر کمبود حلال یا آمونیاک در مقایسه با رنگ های سنتی باعث راحت بینی شود. اما رنگ بدون بو بوی دیگری می دهد که یک بوی مطبوع و شیرین است که یک مزیت دارد و آن هم اینکه با استفاده از تهویه مناسب به راحتی از بین می رود. رنگ ساختمانی بدون بو برای نقاشی دیوار در داخل خانه شما ایده آل است.

انواع مختلفی از رنگ های ساختمانی بدون بو وجود دارد. متداول ترین آنها شامل رنگ های پایه سنگ آهک، پایه شیر و خاک رس است. برای دیوارهای خارجی می توان از رنگ های آهکی استفاده کرد. این رنگ ها مزایای زیادی دارند. غلظت کم VOC آن باعث می شود که

جدا از اینکه از نظر شیمیایی کمتر از رنگ های سنتی مضر است، رنگ های بدون بو برای کسانی که می خواهند دیوارهای خود را با رنگ های زمینی یا طبیعی رنگ کنند، کاملاً مناسب است. آنها سازگار با محیط زیست هستند و برای لایه ازن زمین آسیب کمتری دارند. 

 مزایای رنگ ساختمانی بدون بو

هر زمان که وارد مکانی می شوید که تازه نقاشی شده است، ممکن است بوی نامطبوع را تجربه کنید و مانند سردرد عوارض جانبی برای شما ایجاد کند. به لطف فناوری، رنگ های بی بو در طی چند سال گذشته محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند و این باعث می شود محیط زندگی سالم تری برای انسان فراهم شود. از آنجا که رنگ های سنتی برای سلامتی فرد مضر هستند، می توان گزینه مناسبی برای رنگ های بی بو که VOC کم دارند در نظر گرفت. 

در زیر برخی از بهترین مزایای در نظر گرفتن رنگ های ساختمانی بدون بو در مقایسه با رنگ های سنتی که استفاده می کنید آورده شده است:

  • کیفیت بهتر هوای داخل
  • بعد یا حین استفاده از آن بوی بد بسیار کمی وجود دارد.
  • آسان تمیز می شوند، فقط لازم است از آب گرم و صابون استفاده کنید.
  • آلودگی هایی که باعث تخریب ازن می شوند، را به حداقل می رساند.

سموم را کاهش داده و محیط زندگی بهتری را برای همه افراد، به ویژه افراد مبتلا به آلرژی ایجاد می کند.

تفاوت بین VOC کم و رنگ بدون بو چیست؟

مردم اغلب در مورد VOC کم و رنگ بدون بو گیج می شوند. شاید هنگام کار در یک پروژه نقاشی داخلی یا خارجی هر دو اصطلاح را صد بار شنیده باشید، اما ایده کاملی در مورد واقعی بودن آنها ندارید. تولیدکنندگان اغلب این نوع رنگ ها را تبلیغ می کنند، اما آیا واقعاً مفید هستند؟ صاحبان خانه با آگاهی مناسب در مورد تفاوت بین VOC کم و رنگ بدون بو می توانند قبل از خرید محصولات رنگی برای یک پروژه نقاشی داخلی یا خارجی تصمیم بهتری بگیرند.

رنگ VOC

اصطلاح VOC در واقع مخفف ترکیب آلی فرار است. ترکیبات VOC به طور کلی در مولکول خود کربن دارند. به طور معمول تعداد زیادی مولکول از ترکیبات VOC در هوا تبخیر می شوند و می توانند کیفیت هوا را تحت تأثیر قرار دهند. به دلایل زیادی تولیدکنندگان غالباً VOC را برای رنگ آمیزی اضافه می کنند. دلیل شماره یک جلوگیری از کپک زدن و افزایش ماندگاری محصول است.

رنگ های بدون VOC یا بدون بو

رنگ های بدون VOC به عنوان رنگ های بدون بو شناخته می شوند و می توانند عملکرد خوبی داشته باشند.

  • قطعاً تفاوت هایی بین این دو وجود دارد. این تفاوت ها به شرح زیر است:
    بر خلاف رنگ های کم  VOC، دیوارهایی که با رنگ بی بو، رنگ آمیزی شده اند، نباید با هیچ گونه محصول تمیز کننده بر پایه مواد شیمیایی تمیز شوند. در حقیقت، پس از اتمام استفاده اولیه از رنگ، نباید هیچ رنگ VOC یا رنگ بدون بو را به مدت ۳۰ روز تمیز کرد. با این حال، می توانید از محلول صابون ملایم یا پودر مواد شوینده و آب برای تمیز کردن سطح رنگ شده در رنگ بدون بو استفاده کنید.
  • از آنجا که رنگ بدون VOC یا بدون بو حاوی قارچ کش نیست، در معرض آلودگی میکروبی است. به همین دلیل است که پیمانکاران حرفه ای نقاشی پیشنهاد می کنند، ابزار نقاشی مستقیماً درون قوطی رنگ قرار نگیرد.
  • با رنگ های بدون VOC یا بدون بو، برای دستیابی به همان نتایج رنگ های معمولی، لایه های بیشتری لازم است.
  • –        رنگ بدون بو نیز باید در ظرف جداگانه ای نگهداری شود و در جای خنک نگهداری شود. با این حال، در رنگ هایVOC چنین شرایطی وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی