رنگ روغنی ساختمان

رنگ روغنی ساختمان

رنگ روغنی ساختمان

رنگهای روغنی از رنگهای قدیمی ساختمان محسوب می شوند که از دیرباز برای رنگ آمیزی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گرفته است. رنگ های روغنی به دلیل وجود روغن موجود در آن با آب رقیق نمی شود. برای رقیق کردن این رنگها از حلالهایی استفاده می گردد که سبب بوی نامطبوع این رنگها می شود. در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با رنگ روغنی ساختمان آشنا کنیم.

رنگ روغنی ساختمان

رنگ روغنی

رنگ روغنی دوام بیشتری دارد، اما خشک شدن آن بیشتر طول می کشد و برای پاکسازی نیاز به سقز یا رقیق کننده رنگ (روحیات معدنی) است. رنگهای روغنی با روغنهای الكیدی (مصنوعی) یا روغن كتان (طبیعی) ساخته می شوند.

رنگ روغنی، یک پایان قوی تر و با دوام تر ایجاد می کند، و آن را به یک انتخاب عالی برای پروژه های رنگ خارجی تبدیل می کند. نکات منفی رنگ های روغنی این است که ترمیم آنها نسبت به رنگهای پایه بیشتر طول می کشد، اغلب با مواد شیمیایی سخت مخلوط می شوند. رنگهای روغنی به مرور زمان تمایل به ترک و زرد شدن دارند. رنگ های روغنی حاوی روغن های طبیعی مانند روغن بذر كتان یا یك الكید مصنوعی هستند. آنها از یک رنگدانه و یک رزین در یک ماده رقیق کننده حلال تشکیل شده اند.

دقیقاً رنگ روغنی چیست؟

رنگ روغنی ساختمان: رنگ پایه روغن حاوی روغن طبیعی (بذر کتان) یا مصنوعی (الکید) به عنوان پایه است. پایه آلکید به دلیل قیمت کمتر و مقاومت بیشتر رایج شده است. با این حال، هر دو نوع سخت و بادوام هستند، و آنها را برای کارهای رنگ آمیزی خانه، درب های داخلی، کابینت یا آشپزخانه و تزئینات انتخاب می کنند.

رنگ روغنی برای رنگ آمیزی فلز نیز عالی است زیرا به خوبی به سطح می چسبد و از نرده های فلزی و غیره در برابر عناصر محافظت می کند. لکه های چوب بر پایه روغن محصول دیگری است که در واقع رنگ روغنی برای چوب مفید است.

مزایا و معایب رنگ روغنی

رنگ­های روغنی، نفوذ سطحی و همچنین چسبندگی بهتری نسبت به سایر رنگ­ها دارند. سطح براق رنگ های روغنی باعث می شود تا مقاومت بیشتری در برابر لکه داشته باشند و تمیز کردن رنگ را آسان تر کنند و همین امر باعث می­شود که  برای سطوح لکه ­دار و فلزاتی که زنگ زدگی دارند انتخاب خوبی باشند.

مزایای رنگ روغنی

• رنگ روغنی نسبت به رنگ لاتکس بسیار مقاوم و در برابر دماهای پایین مقاومت بیشتری دارد.

• روان است و پوشش بسیار خوبی دارد. پوشش دوم ممکن است لازم نباشد.

• رنگ روغنی ممکن است روی سطوح لکه دار، گچی و / یا کثیف اعمال شود.

• رنگ روغن در پوشاندن نقص های کوچک یا نواحی کمی آسیب دیده بهتر است.

برخی از متخصصان ادعا می کنند رنگ روغنی بسیار غنی تر از رنگ های پایه آب است.

معایب رنگ روغنی

• تمیز کردن پس از نقاشی بسیار سخت است. برای تمیز کردن رنگ و روغن از روی برس و غلطک (و همچنین دستان خود)، شما باید از یک حلال مانند سقز یا مواد رقیق کننده رنگ استفاده کنید.

• همچنین برای حل شدن رنگ در هنگام استفاده به یک حلال نیاز دارد.

• مدت زمان زیادی طول می کشد تا خشک شود (حدود ۸-۲۴ ساعت برای پایه دانه کتان، و ۴-۶ ساعت برای آلکید) بنابراین ممکن است نتوانید در همان روز پوشش دوم را اعمال کنید.

• بدون استفاده از آغازگر مناسب، نباید بر روی دیوار گچی آماده نشده، استفاده شود.

• حاوی سطوح بالای (ترکیب آلی فرار) است – ترکیبات شیمیایی آلی با فشار بخار کافی در شرایط عادی به طور قابل توجهی بخار شده و وارد جو می شوند و باعث دود و مشکلات کیفیت هوا می شوند.

• به دلیل ترکیب آلی فرار بوی شدید و ناخوشایندی می دهد. هنگام استفاده از رنگ روغنی، ماسک بزنید و اطمینان حاصل کنید که منطقه تهویه مناسب دارد.

• در هنگام دفع رنگ ‌روغنی، باید با آن به عنوان یک زباله خطرناک رفتار شود.

1 دیدگاه

  1. […] منزل است؛ که کاربرد فراوان دارد. همچنین استفاده از رنگ روغن در نقاشی ساختمان یک روش زیباتر از سایر روش‌ هاست. […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی