رنگ ساختمانی ارگانیک

رنگ ساختمانی ارگانیک

اصطلاح ارگانیک برای شما بیگانه نیست. ممکن است غذاهای ارگانیک بخورید، قهوه ارگانیک بنوشید یا حتی از محصولات آلی زیبایی استفاده کنید. خوب، آیا شما واقعاً می دانید که رنگ های ارگانیک نیز وجود دارد؟ رنگ های سازگار با محیط زیست یا آلی غیر سمی هستند، به این معنی که آنها مواد شیمیایی مشابه همه رنگ های دیگر را ندارند. این بدان معنی است که آنها رنگ های خالص و ایمنی هستند.

بسیاری از رنگ های طبیعی، اکو یا ارگانیک موجود، امروزه فاقد VOC یا ترکیبات آلی فرار هستند که در دمای معمولی اتاق فشار بخار بالایی دارند. فشار بخار زیاد آنها از یک نقطه جوش کم ناشی می شود، که باعث می شود تعداد زیادی مولکول از شکل مایع یا جامد ترکیب، تبخیر یا متعالی شوند و وارد هوای اطراف شوند. به عنوان مثال، فرمالدئید که از رنگ تبخیر می شود، دارای نقطه جوش فقط –۱۹ درجه سانتی گراد (–۲ درجه فارنهایت) است. این مواد شیمیایی VOC اصطلاحاً “ارگانیک” نامیده می شوند.

بخارات حاصل از رنگ ها می تواند انواع مشکلات را به وجود آورد و استفاده طولانی مدت از آنها می تواند باعث سرطان ریه شود. بیشتر رنگ های آلی که VOC کم در نظر گرفته می شوند، رنگ هایی هستند که ۵ گرم در لیتر دارند. اغلب اوقات دلیل هر VOC در این رنگ ها به دلیل رنگ آمیزی رنگ است. در رنگ های ارگانیک از رنگدانه های آلی که از گیاهان گرفته می شود، استفاده می کنند. رنگ های ارگانیک ساختمانی را می توان از انواع مواد طبیعی تهیه کرد. آب، کازئین شیر، لاتکس طبیعی، گیاهان و روغن های گیاهی، رزین ها، رنگ های گیاهی و حتی روغن های می توان از اینها استفاده کرد. 

رنگ ارگانیک ساختمانی بسازید

ممکن است تعجب کنید اگر بدانید که رنگ ارگانیک ساختمانی را می توانید به تنهایی و در خانه تهیه کنید، که در آنها مواد شیمیایی اصلا وجود نداشته باشد. این رنگ های خانگی معمولاً ۲-۳ سال دوام می آورند، در حالی که رنگ های تجاری، به ویژه آنهایی که فاقد مواد شیمیایی هستند، حدود ۵ سال دوام خواهند داشت. بنابراین حتی اگر مجبور شوید هر چند سال چند بار ساختمان خود را دوباره رنگ کنید، ارزش آن را دارد. این رنگ های آردی دارای آب، آرد و رس هستند. شما می توانید خاک رس آلی و طبیعی را که فاقد هرگونه مواد شیمیایی است، در رنگ های مختلف خریداری کنید. خاک رس گرانترین قسمت همه اینهاست که واقعاً آنچنان که فکر می کنید گران نیست.

خاک رس و پرکننده پودر هستند، این پودر می تواند تقریباً هر چیزی باشد از جمله سیلیس، میکا، سنگ مرمر، سنگ آهک یا حتی گچ. 

مصالح ساختمانی ارگانیک می توانند برای یک محیط داخلی سالم عالی باشند، در این محیط می توانید نفس بکشید.

مواد ساختمانی ارگانیک به ویژه رنگ ساختمانی ارگانیک می توانند به یک ساختمان سالم منجر شوند. با تأکید بر بهره وری و پایداری انرژی، ساختمان های ارگانیک می توانند راهگشا باشند.

چرا از VOC ها در رنگ استفاده می شود؟ این ترکیبات می توانند در جلوگیری از رشد کپک مفید باشند. همچنین می توانند به خشک شدن سریعتر رنگ کمک کنند. از آنجا که صنعت رنگ پیشرفت کرده است، بسیاری از رنگ های غیر سمی جدید ثابت می کنند که شما به دلیل این عملکرد یا نتایج حرفه ای، واقعاً به VOC در یک محصول احتیاج ندارید. 

قرار گرفتن در معرض VOC ها می تواند منجر به مشکلات عظیمی از علائم ناخوشایند و شرایط شدید سلامتی شوند. آنها می توانند باعث تحریک پوست، ناراحتی بینی و گلو، سردرد، واکنش آلرژیک پوستی، دشواری در تنفس، حالت تهوع و خستگی شوند. در موارد شدیدتر، VOC ها بر روی سیستم عصبی تأثیر می گذارند و باعث فرورفتگی، اپیستاز و سرگیجه می شوند. در حقیقت  برخلاف تصور رایج، سازمان حفاظت محیط زیست دریافته است که آلودگی ها اغلب در داخل یک خانه می توانند بین دو تا پنج برابر بیشتر از خارج از خانه باشند.

فواید رنگ ساختمانی ارگانیک

  • این رنگ ها باعث می شود ۱۰۰ درصد خانه شما سالم باشد.
  • سیستم نقاشی منحصر به فرد آن با پوشش پایه و پوشش بالا، باعث متخلخل شدن لایه های رنگ می شود که به نوبه خود رطوبت را تنظیم می کند و از رشد میکروبی جلوگیری می کند.
  • همچنین CO2 را از فضای اطراف جذب کرده و بوی تمیز، تازه و سبک به خانه می دهد. 

معایب رنگ های ساختمانی ارگانیک

  • رنگدانه های آلی در مقایسه با رنگدانه های غیر آلی اندازه ذرات کمتری دارند و همچنین در مقایسه با رنگدانه های غیر آلی روشن تر هستند. اما برای محصولات با دوام، رنگدانه های غیر آلی ترجیح داده می شوند، زیرا کمرنگ شدن و قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا مواد شیمیایی می تواند رنگ روشن رنگدانه های آلی را از بین ببرد.
  •  رنگ های غیرآلی نسبت به رنگ های آلی مقرون به صرفه تر هستند.

در مقایسه بارنگدانه های آلی، رنگدانه های غیر آلی راحت تر پراکنده می شوند و بنابراین برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. اندازه ذرات و مواد شیمیایی سطحی ترکیبات مورد استفاده برای ساخت رنگدانه ها متفاوت است. تثبیت ذرات در روند پراکندگی رنگدانه ها یک چالش ایجاد می کند. فرآیندهای نادرست می تواند منجر به پراکندگی نامناسب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی