صنعت رنگ سازی

صنعت رنگ سازی
مقدمه

صنعت رنگ و پوشش جهانی زیر مجموعه های عمده ای از صنایع شیمیایی بین المللی است. روکش ها به هر نوع پوششی که به دلایل عملکردی یا تزئینی یا هر دو مورد استفاده شود، به طور گسترده ای به سطح پوششی اطلاق می شود. رنگ ها زیر مجموعه ای از پوشش ها هستند که به عنوان یک پوشش محافظ یا به عنوان یک پوشش تزئین رنگی یا هر دو نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

قسمت های مختلف صنعت رنگ سازی

صنعت رنگ که اغلب “صنعت رنگ و پوشش” نامیده می شود، از تولید کنندگان، عمده فروشان و خرده فروشانی است که رنگ و سایر پوشش ها را می فروشند. این اصطلاح معمولاً با کسانی که کالاهای مرتبط تولید و فروش می کنند، گسترده تر می شود. کسانی که خدمات نقاشی ارائه می دهند، بخشی از این صنعت هستند.

محصولاتی که در صنعت رنگ تولید و فروخته می شوند شامل مواردی است که در نقاشی های ساختمان ها و سازه ها، اتومبیل ها، روکش های خودرو، صنایع دستی و نقاشی های هنری استفاده می شود. 

روکش ها و مواد شیمیایی سنگ بنای صنعت رنگ هستند. اینها شامل انواع رنگ، از جمله رنگ داخلی، خارجی، مینای دندان، لاتکس و اسپری می شوند. این طبقه بندی همچنین شامل انواع دیگری از تمام کننده ها، مانند لاک و پلی اورتان می باشد.  همچنین شامل مواد شیمیایی است که معمولاً با رنگ ها مرتبط است.

انواع رنگ و کاربردهای آنها

منطقه پوشش صنعت رنگ تولید کننده محصولات و تجهیزات مورد استفاده در ساخت رنگ و مخلوط کردن رنگ های سفارشی قرار دارند. این شامل رنگ ها، میکسرهای اتوماتیک و ماشین های الکترونیکی است که رنگ ها را پخش می کنند. همچنین ممکن است مواردی مانند قوطی و لیبل را شامل شود.

رنگ مورد استفاده برای هنر و پروژه های صنایع دستی رنگ صنعتی است.

علاوه بر پوشش های واقعی، صنعت رنگ شامل تولید کنندگان و توزیع کنندگان وسایل مورد نیاز برای استفاده از رنگ می باشد. این دسته شامل مواردی مانند برس و غلطک در طیف گسترده ای از اندازه، نوع و تراکم است. اما شامل مواردی همچون نقاش نیز می شود. سمپاش اتوماتیک، روکش کفش و موارد دیگر می باشد. تولید کنندگان رنگ گاهی اوقات چنین ابزارهایی را تولید یا مارک می کنند.

خرده فروشانی که دارای روکش هستند، یک بخش اساسی در صنعت رنگ است زیرا این محصولات را در اختیار عموم مردم قرار می دهند. این شامل فروشگاه های مستقل رنگ که اغلب با یک مارک رنگ خاص یا تولید کننده همراه هستند. همچنین شامل فروشگاه های سخت افزاری و بهسازی منزل که دارای بخش رنگ هستند.

افراد و اشخاص دیگری که معمولاً جزء صنعت نقاشی محسوب می شوند شامل نقاشان حرفه ای، انجمن ها و انتشارات هستند.  انجمن ها و انتشارات خاص صنعت در سراسر جهان وجود دارند و ممکن است منطقه ای، ملی یا بین المللی باشند. پیمانکاران نقاشان حرفه ای هستند که خانه ها و سایر ساختمان ها و سازه ها را نقاشی می کنند و بخشی از این صنعت محسوب می شوند.

تولید رنگ یک تجارت سودآور است که در آن می توان مبلغ سرمایه گذاری شده را در کمترین زمان به راحتی جبران کرد. قیمت گذاری محصولات رنگی به تقاضا بستگی دارد.

فرایندهای تولید رنگ

رنگ سازی

فرآیندهای تولید رنگ شامل ذخیره مواد اولیه، اندازه گیری آب در مخزن دستگاه اختلاط، اندازه گیری مواد اولیه، ریختن رنگ ها در پلاستیک، ذخیره سازی محصولات و درنهایت فروش است.

بازار جهانی صنعت رنگ سازی

پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۷، این صنعت در حدود ۲۳۲ میلیارد دلار در سطح جهان ارزش داشته باشد. این امر عمدتا با افزایش تقاضا در صنعت ساخت و ساز است. زیرا بازارهای پوشش های خودرو، چوب، هوافضا، نرده و بسته بندی نیز باعث افزایش تقاضا می شوند.

چشم انداز رقابتی

رنگ سازی

تقاضا با تولید صنعتی و هزینه های ساخت و ساز هدایت می شود. سودآوری شرکت های منفرد به تخصص فناوری و تولید کارآمد بستگی دارد. شرکت های کوچک به دلیل تعداد زیاد رنگ و روکش مورد استفاده برای طیف گسترده ای از کاربردها از جمله دکوراسیون، مقاومت در برابر آب و مقاومت در برابر خوردگی می توانند با شرکتهای بزرگ با موفقیت رقابت کنند.
ما در آستانه یك انقلاب صنعتی هستیم كه در آن فن آوری های دیجیتال، هوشمند و سبز به تازگی شروع به كار می كنند. در این روزهای پیشرفت سریع فناوری، شما قادر خواهید بود روندهای برجسته، نوآوری ها و فناوری های موجود در صنایع رنگ و پوشش را دنبال کنید.

صنعت روکش یکی از صنایع به شدت تنظیم شده در جهان است، بنابراین تولیدکنندگان در ۴۰ سال گذشته مجبور شده اند فن آوری های حلال را اتخاذ کنند و این کار را ادامه خواهند داد. تعداد تولید کنندگان پوشش بسیار زیاد است، اما بیشتر آنها تولیدکننده منطقه هستند و تنها ۱۰ یا چند ملیت بزرگ دارند.

تولید و مصرف تقریباً در هر کشور مساوی است، زیرا تجارت محدود به مقادیر نسبتاً کمی از محصول پر ارزش است. تقاضا در آسیا سریعتر از سایر نقاط جهان افزایش می یابد و این منطقه در حال حاضر ۵۰ تا ۵۵ درصد از مصرف جهانی را به صورت حجم تشکیل می دهد. به طور کلی، پوشش ها با اقتصاد همگام می شوند، بنابراین رشد تمرکز خود را بر جهان در حال توسعه ادامه خواهند داد.

روکش ها دو عملکرد اصلی، تزئینات و محافظت را ارائه می دهند که از اهمیت اقتصادی قابل توجهی برخوردارند. حدود ۵۵٪ از روکش های تولید شده در سراسر جهان برای تزئین و محافظت از ساخت و سازهای جدید و همچنین برای حفظ سازه های موجود از جمله خانه های مسکونی و آپارتمان ها، ساختمان های عمومی و گیاهان و کارخانه ها استفاده می شود.  35٪ دیگر از روکش ها برای تزئین و  یا محافظت از محصولات صنعتی استفاده می شود. بدون پوشش، عمر محصولات ممکن است به شدت کاهش یابد و بسیاری از محصولات حتی قابل فروش هم نباشند. بیشتر پوشش های باقیمانده به نام “هدف ویژه” برای مصارف مختلف مانند رنگ ترافیکی، پالایش خودرو، پوشش های با کارایی بالا برای کارخانه ها و تجهیزات صنعتی و محافظت از سازه های دریایی و کشتی ها استفاده می شوند.

در کشورهای نوظهور، پوشش ها با سرعت بسیار بیشتری رو به رشد هستند. 

تغییر عمده ای که در ۴۰ سال گذشته در صنعت پوشش رخ داده است، پذیرش فن آوری های جدید پوشش است. این فن آوری های جدید پوشش شامل پوشش های ضد آب (پوشش امولسیون گرمایی، پراکندگی کلوئیدی، محلول در آب)، پوشش های جامد بالا، سیستم های دو جزء، روکش های پودری و روکش های قابل اشعه است. طی پنج سال آینده، مقررات مربوط به آلودگی هوا به عنوان محرک اصلی اتخاذ فناوری های جدید پوشش خواهد بود. با این حال، اولویت مصرف کننده تأثیر بیشتری دارد. برای بازار پوشش های معماری، احتمالاً با توجه به اینکه مصرف کنندگان خواستار پوشش هایی هستند که عاری از بو و مواد خام بالقوه خطرناک نباشند، رشد می یابد.

به طور کلی، مقررات زیست محیطی در همه مناطق سختگیرتر می شوند تا انتشار آلاینده های آلی فرار (VOC) و آلاینده های هوا خطرناک (HAPs) محدود شود، نه تنها در جهان صنعتی بلکه در کشورهای در حال توسعه مانند چین.

مواد اولیه رنگ

 صرفه جویی در مصرف انرژی و بالا رفتن هزینه های حلال و مواد اولیه نیز عوامل مؤثر هستند. هزینه های مواد اولیه ۵۰-۶۰  درصد از کل هزینه های تولید پوشش ها را تشکیل می دهند. صنعت روکش یکی از مصرف کنندگان بزرگ حلال ها است که بیشتر از منابع خوراکی پتروشیمی و عملیات پالایشگاه حاصل می شود. در صنعت پوشش نیز از مقدار قابل توجهی از خوراک های غیرپتروشیمی مانند رنگدانه ها و مواد افزودنی استفاده می شود. که به قیمت نفت خام و بنزین بسیار وابسته نیستند. بخش غیر پتروشیمیایی مواد خوراکی تقریباً یک سوم و به صورت حجمی است.

اقتصاد مبتنی بر نتیجه، به طور چشمگیری چشم انداز کسب و کار رنگ و روکش را تغییر داده است. عرضه کالاهای سنتی، از جمله رنگ اکنون در بازار امروزی در نظر گرفته شده است. در حال حاضر، تنها منابع باقیمانده برای تمایز خدمات و قیمت گذاری است و ساختن مدل های تجاری براساس خدمات ارزش افزوده همراه با محصولات، یک حق بیمه برای فرار از قیمت و فشارهای حاشیه ای است.

در حالی که تحول دیجیتالی به هیچ وجه یک فرآیند آسان نیست، ارزش آن در کمک به انتقال مشاغل به یک مدل خدمات با ارزش افزوده است  که جریان های جدید و سودآور را باز می کند. به عنوان مثال، مشاغلی که فعالیت های اصلی تجارت آنها دیجیتالی شده است، می توانند بینش هایی را در زمان واقعی ایجاد کنند که بر اساس ترجیحات منحصر به فرد خود، محصولات هدفمند و تبلیغاتی را به مشتریان اختصاص می دهند.

نتیجه گیری

در این مقاله صنعت رنگ سازی مورد بررسی قرار گرفته است. این صنعت امروزه به یک تجارت سود آور تبدیل شده است. رنگ ها زیر مجوعه ای از پوشش ها هستند و به همین دلیل این صنعت را صنعت رنگ و پوشش می نامند. به دلیل کاربردهای زیاد، اقتصاد این پوشش ها روال روبه رشدی دارد.

رنگ سازی کریوند با ارائه بهترین رنگ ها در صنعت رنگ سازی، همپای رقبای خود به فعالیت مشغول است. استفاده از مرغوب ترین مواد اولیه از معتبرترین شرکت های سازنده، آن را به مکانی خوب برای خرید شما تبدیل کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی