تاثیر نحوه ی رنگ آمیزی ساختمان بیمارستان ها و مراکز آموزشی

رنگ آمیزی ساختمان بیمارستان ها و مراکز آموزشی

تاثیر نحوه ی رنگ آمیزی ساختمان بیمارستان ها و مراکز آموزشی

یک پالت رنگی مناسب می تواند برای یک مرکز بهداشتی درمانی شگفت انگیز باشد. استفاده از تصاویر رنگی و گرافیکی می تواند با آرم و رنگ نمادین موجود سازگار باشد تا به زیبایی کلی بصری دست یابد، در حالی که می تواند احساسات و برداشت های منحصر به فرد از فضا را نیز به وجود آورد. این توانایی آرامش یا تحریک دارد، می تواند فضای اتاق را کوچک تر یا بزرگ تر جلوه دهد یا حتی باعث واکنش های ناخودآگاه می شود. رنگ حیاتی ترین، تأثیرگذارترین و رسا ترین عنصر طراحی در جعبه ابزار یک طراح است. در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با رنگ آمیزی ساختمان بیمارستان ها و مراکز آموزشی آشنا کنیم.

رنگ آمیزی ساختمان بیمارستان ها و مراکز آموزشی

رنگ و تاثیرات آن در محیط های درمانی

واکنش های مرتبط با رنگ خود به خودی است، می تواند مثبت یا منفی باشد و در عین حال غالباً مختص هر فرد است. بنابراین، هنگام طراحی برای مراکز بهداشتی، هنگام در نظر گرفتن طیف گسترده ای از متخصصان، بازدید کنندگان و بیماران با سطح معلولیت مختلف که از فضا استفاده می کنند، باید رنگ ها را به دقت در نظر بگیرند.

رنگ باعث ایجاد احساسات روانی در ذهن و اثرات فیزیولوژیکی می شود که باعث تغییراتی در بدن می شود. رنگ بر احساسات فرد در مورد فضا تأثیر می گذارد – جایی که به نظر می رسد رنگ های روشن و سرد فضا را گسترش می دهند، رنگ های تیره و گرم فضا را محصور می کنند و باعث می شود فضای آن کوچکتر شود. درک وزن و اندازه به طور مشابه احساس می شود – جایی که به نظر می رسد رنگ های روشن و سرد کمتر از رنگ های تیره و روشن احساس سنگینی می کنند.

رنگ ها اثری اثبات شده بر روی دمای بدن دارند – تن های گرم (قرمز، نارنجی، زرد) می توانند درجه حرارت فرد را افزایش دهند در حالی که رنگ های سرد اثر عکس دارند. رنگ می تواند درک فرد از زمان را تحت تأثیر قرار دهد – فضاهای گرم رنگ باعث می شود که فرد احساس کند بیشتر از زمان خود در آنجا بوده است و به نظر می رسد زمان با کندی می گذرد. رنگ ها به اشکال مختلف و درخشندگی می توانند باعث تحریک، دلزدگی یا آرامش شوند، و حتی می توانند به روند بهبودی بیمار کمک مثبت کنند. این واقعیت ها توسط معماران و طراحان داخلی بیشتر مورد شناسایی و اجرا قرار می گیرند تا تأثیرات خوبی داشته باشند.

محیط سفید معمولی بیمارستان، تصویری کاملاً واضح از دیوارهای سفید، تخت سفید لباس فرم سفید و لباس های آبی را تداعی می کند، که بلافاصله باعث ایجاد یک احساس مقدس و بهداشتی می شود در حالی که بیماران احساس سرما، رنگ پریدگی، بی حوصلگی می کنند. امروزه، تغییرات قابل توجهی در طراحی برای بهبود جو در مراکز درمانی وجود دارد که در آن استفاده حساس از رنگ ها با توجه به نوع بیماری یا کلینیک اعمال می شود.

چه رنگی در طبقات مختلف بیمارستان مناسب است؟

به طور معمول، توصیه می شود از بیش از سه رنگ اصلی در یک فضای داخلی استفاده نکنید. رنگ سقف باید نسبت به دیوار سبک تر یا یکسان باشد و می تواند سفید باشد یا با رنگ دیوار مطابقت داشته باشد. فضاهای باز تر باید از رنگی مشابه استفاده کنند، در حالی که فضاهای بسته می توانند از رنگ های مختلف استفاده کنند. برای مناطق بزرگ، رنگ های روشن و ظریف به جای رنگ های روشن توصیه می شود.

به عنوان مثال در بیمارستان کودکان می توان از رنگ های گرم مانند نارنجی، زرد یا قرمز را در قسمت ورودی برای استقبال از کودکان استفاده کرد. می توان رنگ زرد گرم را در اتاق انتظار اعمال کرد تا احساسی گرم و جالب را ترغیب کند.

راهرو، اتاق های مشاوره و درمان می تواند به رنگ آبی روشن یا سبز باشد تا افراد احساس آرامش کنند. در حالی که از رنگ های زرد و صورتی می توان به عنوان تزئینات کوچک استفاده کرد. رنگهای روشن و الگوهای بازی مانند حیوانات یا درختان را می توان در منطقه عمومی در منطقه بیماران اعمال کرد. سرانجام، می توان نارنجی یا زرد روشن را در اتاق بیماران اعمال کرد تا اشتهای کودکان تحریک شود.

هنگام رنگ آمیزی مراکز درمانی بهداشتی چه نکاتی را باید در نظر بگیرید؟

تأثیر نور و مواد روی رنگ

  • سنین و جنسیت افرادی که از فضا استفاده می کنند: نشان داده شده است که مردان برای قرمز و بنفش اولویت کمی دارند و کودکان ممکن است رنگ های روشن را ترجیح دهند.
  • ماهیت و شدت بیماری: به عنوان مثال، باید استفاده از رنگ ها و الگوهای بسیار تحریک کننده در محیط های متناسب با افراد مبتلا به اختلالات عصبی جلوگیری شود، زیرا ممکن است باعث تشنج شود.
  • نگهداری را در نظر بگیرید: نگهداری در مراقبت های بهداشتی بسیار مهم است، زیرا رنگ در درک محیط تمیز نقش دارد. رنگ های تیره می تواند پرز سفید رایج در مراقبت های بهداشتی یا لکه کدر یک ضد عفونی کننده دست با الکل را نشان دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی