فرمول رنگ پلاستیک

فرمول رنگ پلاستیک

مقدمه

در این مقاله قصد داریم شما را با  فرمول رنگ پلاستیک، نحوه استفاده و ساختار رنگ آشنا کنیم.

رنگ پلاستیک چیست؟

رنگ پلاستیک یک رنگ مخصوص دیوار بر پایه آب است. این بر اساس اکریلیک است و یک پوشش مات صاف به دیوارها ارائه می دهد. این رنگ ها به دلیل سهولت در کاربرد، خاصیت خشک شدن سریع، بوی نامطبوع و قابل شستشو بودن، محبوبیت زیادی پیدا کرده اند.

فرمول رنگ پلاستیک

انواع رنگ پلاستیک: رنگ امولسیونی پلاستیک باید دو نوع باشد:

نوع ۱ برای استفاده داخلی، و نوع ۲ برای استفاده خارجی.

فرمول رنگ پلاستیک

از مواد زیر در فرمول رنگ پلاستیک استفاده می شود.

۱٫ ۲۵۰ کیلوگرم آب

۲٫ ضد یخ ۲۵ کیلوگرم

۳٫ آمونیوم ۳٫۵ کیلوگرم

۴٫ کف ۵ کیلوگرم

۵٫ بیوسید ۵٫۰ کیلوگرم

۶٫ تیتانیوم ۳۵۰ کیلوگرم

۷٫ سلول آلومونیوم ۱۵۰ کیلوگرم

۸٫ کربنات کلسیم ۱۵۰ کیلوگرم

کنترل کیفیت رنگ پلاستیک

تولیدکنندگان رنگ از مجموعه گسترده ای از اقدامات کنترل کیفیت استفاده می کنند. مواد تشکیل دهنده و فرآیند تولید تحت آزمایشات دقیق قرار می گیرند و محصول نهایی برای اطمینان از کیفیت بالا بررسی می شود. یک رنگ تمام شده از نظر تراکم، ظرافت آسیاب و پراکندگی آن بررسی می شود. سپس رنگ را به یک سطح می زنند و از نظر مقاومت در برابر میزان خشک شدن و بافت مورد مطالعه قرار می دهند.

از نظر اجزای زیبایی رنگ، رنگ توسط یک ناظر باتجربه، تجزیه، تحلیل و بررسی می شود که آیا با رنگ مورد نظر استاندارد مطابقت دارد یا خیر. مقاومت رنگ در برابر محو شدن ناشی از عناصر با قرار دادن بخشی از سطح رنگ شده در معرض نور و مقایسه میزان محو شدن به سطح رنگ شده ای كه چندان در معرض آن نیست، تعیین می شود. قدرت پنهان سازی رنگ با رنگ آمیزی روی یک سطح سیاه و یک سطح سفید اندازه گیری می شود.

رنگ

رنگ معمولاً به صورت سفارشی ساخته می شود تا متناسب با نیازهای مشتریان باشد. به عنوان مثال، ممکن است شخصی به یک رنگی که سریع خشک می شود علاقه مند باشد، در حالی که ممکن است دیگری رنگی را بخواهد که در طول زمان پوشش خوبی ارائه دهد. رنگ در نظر گرفته شده برای مصرف کننده نیز می تواند به صورت سفارشی ساخته شود. تولیدکنندگان رنگ چنان طیف گسترده ای از رنگ ها را فراهم می کنند که نگه داشتن مقادیر زیاد هر یک از آنها غیرممکن است. (پایه های رنگ پاستل دارای مقادیر زیادی دی اکسید تیتانیوم، رنگدانه سفید خواهند بود، در حالی که رنگ های تیره کمتر خواهد بود.) سپس، طبق یک فرمول از پیش تعیین شده، تولید کننده می تواند رنگدانه های مختلفی را از سیلندرهای کالیبره شده برای بدست آوردن رنگ مناسب وارد کند.

عمده مواد اولیه مورد استفاده برای تولید رنگ پلاستیگ:

آب، اکسید IV تیتانیوم، کربنات کلسیم، کائولن، کالگون، ناتروسول، آمونیاک، نفت سفید، اکسید آهن زرد و اکسید آهن قرمز.

رنگ برای تزئین، محافظت و طولانی شدن عمر مواد طبیعی و مصنوعی استفاده می شود و به عنوان سدی در برابر شرایط محیطی عمل می کند. رنگ ها ممکن است به طور گسترده ای به رنگ های تزئینی طبقه بندی شوند، برای تزئین و محافظت از ساختمان ها و سایر اشیا در محل استفاده شوند و پوشش های صنعتی که در کارخانه ها برای اتمام کالاهای تولید شده مانند ماشین استفاده می شود.

مواد تشکیل دهنده رنگ

رنگ پلاستیک یک رنگ مبتنی بر پلیمر با کیفیت خوب، رنگ غیر قابل شستشو و اقتصادی برای سطوح داخلی است. دارای قابلیت شکنندگی بسیار خوب، با جریان و تسطیح عالی، و تزئینی مات را ارائه می دهد. حاوی مواد افزودنی ضد قارچ و ضد باکتری است.

رنگ ها حاوی:

رنگدانه (ها) – رنگدانه های اصلی برای انتقال رنگ و کدری

توسعه دهنده – ذرات رنگدانه بزرگتر برای بهبود چسبندگی، تقویت لایه و صرفه جویی در چسب اضافه می شوند.

حلال (که گاهی اوقات رقیق کننده نامیده می شود) – از یک حلال آلی یا آب برای کاهش ویسکوزیته رنگ برای کاربرد بهتر استفاده می شود.

چگونگی استفاده از رنگ پلاستیک

• باید با تهویه مناسب انجام شود. پنجره ها و درها باید باز نگه داشته شوند و حداکثر تهویه هوا برای فرایند خشک کردن مجاز باشد.

• قبل از استفاده از رنگ پلاستیک باید کاملاً هم زده شود. • سطح آماده شده باید با استفاده از یک لایه آغاز شود و با استفاده از غلتک یا برس استفاده شود.

2 دیدگاه

  1. محمد رضا گفت:

    با سلام خیلی ممنون از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشتید…برای تولید رنگ مواد اولیه رو باید از کجا تهیه کرد?
    مشهد

    • webmaster گفت:

      سلام و روز بخیر ، شما میتونید با شماره های موجود تماس بگیرید و مواد مورد نیاز خودتونو درخواست کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی