مواد اولیه رنگ پلاستیک

مواد اولیه رنگ پلاستیک

مقدمه

رنگ پلاستیکی

رنگ دیواری یا امولسیون پلاستیکی بر پایه اکریلیک ساخته شده و یک پوشش مات صاف به دیوارهای شما می دهد. این رنگ ها علاوه بر قابل شستشو بودن و نگهداری آسان، از دوام فوق العاده ای نیز برخوردار هستند. رنگ های پلاستیکی نیز در برابر رطوبت مقاوم هستند. در نتیجه می توانید از آنها در اتاق های مرطوب مانند آشپزخانه یا سرویس بهداشتی بدون دردسر استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم شما را با مواد اولیه رنگ پلاستیک آشنا کنیم.

مواد اولیه رنگ پلاستیک

مواد اولیه رنگ پلاستیک

مواد اولیه رنگ پلاستیک: بیشتر شرکت های رنگ آمیزی مواد اولیه را خودشان درست نمی کنند. Asian Paints تنها شرکت رنگ سازی است که PAN تولید می کند. سایر شرکت های تولید رنگ باید مواد اولیه خود را وارد کنند.

مواد اولیه رنگ ها به سه گروه عمده تقسیم می شوند، یعنی رنگدانه ها (دی اکسید تیتانیوم، اکسید روی و غیره)، حلال ها، رزین ها و مواد افزودنی.

سه مواد اولیه رنگ پلاستیک

  • رنگدانه ها جامدات ریز آسیاب شده هستند که به رنگ ها دوام، قوام می بخشند. این ماده همچنین یکی از عمده ترین مواد اولیه است که یک سوم کل هزینه مواد اولیه را به خود اختصاص می دهد.
  • حلال ها ترکیبات آلی فرار (VOC) هستند که برای حل، تعلیق یا تغییر خصوصیات فیزیکی مواد دیگر استفاده می شوند. معمولاً از آنها برای پایین آوردن ویسکوزیته رنگها به سطح مطلوب استفاده می شود که این امر باعث کاهش هزینه تشکیل رنگ نیز می شود. آنها ۷۰٪ الی ۷۵٪ مایع رنگ را تشکیل می دهند و با خشک شدن مایع نهایتاً به جو می ریزند. حلال هایی مانند اتیلن گلیکول ها و الکل ها در فرمولاسیون های جدید منتقل شده از آب استفاده گسترده تری به عنوان حلال های مشترک پیدا می کنند.
  • مواد افزودنی به نسبت کمی به رنگ افزوده می شوند تا از روش های مختلف عملکرد آن را بهبود بخشند. بازدارنده های پوست، قارچ کش ها عوامل خیس کننده، خشک کن ها در این گروه قرار می گیرند.

مواد اولیه رنگ پلاستیک

رنگ پلاستیک از رنگدانه ها، حلال ها، رزین ها و مواد افزودنی مختلف تشکیل شده است. رنگدانه ها به رنگ، رنگ می دهند. حلال ها کاربرد آن را آسان تر می کنند. رزین به خشک شدن آن کمک می کند. و افزودنی ها از پرکننده ها گرفته تا عوامل ضد قارچ کار می کنند. صدها رنگدانه مختلف، اعم از طبیعی و مصنوعی، وجود دارد. رنگدانه اصلی سفید، دی اکسید تیتانیوم است که به دلیل خاصیت پنهان سازی عالی انتخاب شده و رنگدانه سیاه معمولاً از کربن سیاه ساخته می شود. رنگدانه های دیگری که برای ساختن رنگ استفاده می شود شامل اکسید آهن و سولفید کادمیوم برای قرمزها، نمک های فلزی برای زردها و نارنجی ها و کروم برای آبی و سبز است.

مزایای استفاده از رنگهای پلاستیکی

• رنگ پلاستیک زود ترمیم می شود، قابل شستشو و ماندگاری بالاتری دارد.

•رنگ های پلاستیکی با آب شسته می شوند.

• رنگ های پلاستیکی سبک بوده و حمل آنها از یک مکان به مکان دیگر آسان تر است.

• اگر می خواهید فضای داخلی خود را روشن کنید، از رنگ های پلاستیکی حاوی فناوری بازتابش خورشیدی برای کاهش جذب گرما در دیوارها استفاده کنید. در نتیجه، پایین آمدن درجه حرارت در دیوارها باعث کاهش قبض های کولر گازی در تابستان ها می شود.

• یکی از آخرین روندها در طراحی داخلی دیده می شود – مردم به جای ترمیم چوب های سخت، سعی می کنند چوب ها را با رنگ های پلاستیکی با دوام اصلاح کنند.

• علاوه بر این، آنها در برابر درجه حرارت پایین، مقاوم در برابر پارگی و قابلیت جذب آب کم هستند. بنابراین انتخاب رنگ امولسیون یک کار دشوار برای محافظت طولانی مدت است. رنگ پلاستیک به این دلیل معروف است که علاوه بر بوی غیر قابل اعتراض، مقاوم در برابر رطوبت، خاصیت قابل شستشو را نیز دارا است. رنگ پلاستیک بیشتر در مناطق کلاس بالا از جمله سالن های نمایش، نمایشگاه ها، تئاترها و غیره استفاده می شود.

قابلیت شستشو

تمیز کردن رنگهای امولسیونی پلاستیکی به راحتی انجام می شود. آنها با اطمینان از اینکه می توانید لکه های سرسخت را بدون مشکل از دیوارهای خود بشویید، دیوارهای خانه شما را بی عیب و نقص و همچنین خیره کننده نگه می دارند.

توان مالی

هزینه رنگ آمیزی فضای داخلی خانه با رنگ پلاستیکی معقول است و مزایای زیادی نسبت به رنگ معمولی دارد که اکثر مردم به دلیل قیمت مناسب آن را انتخاب می کنند.

در نتیجه دریافتیم که اکثر شرکت های تولید رنگ مواد اولیه را از دیگر شرکت ها تهیه می کنند.  مواد اولیه رنگ پلاستیک به سه گروه تقسیم می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی