روغن جلا و نحوه استفاده از آن

روغن جلا و نحوه استفاده از آن

در این مقاله قصد داریم شما را با روغن جلا و نحوه استفاده از آن آشنا کنیم.

روغن جلا چیست؟

کلمه “روغن جلا” در اصل به معنای پوششی است که از روغنهای برخی از مغزها، توت ها یا دانه ها تهیه می شود. این روغن ها با اکسیژن موجود در هوا واکنش شیمیایی می دهند و یک غبار نسبتاً سخت یا انعطاف پذیر تشکیل می دهند و احتمالاً برای هزاران سال برای محافظت از چوب استفاده می شده است. “خشک کردن” یا پخت شیمیایی آنها توسط مقادیر کمی از ترکیبات فلزی به نام “خشک کن” کمک می کند که ممکن است در طول تولید اضافه شود. این روغن ها به عنوان بخشی از فرآیند تولید، توسط بخشی از تولیدات شیمیایی واکنش نشان می دهند تا پوشش جلا انعطاف پذیرتر و با دوام بیشتری روی چوب ایجاد شود. این لازم است زیرا چوب با تغییر در هوا منبسط و منقبض می شود. دما و رطوبت ممکن است باعث انبساط یا انقباض چوب بیش از ۵٪ شود. این رزین های پخته شده تا حدودی بسیار ضخیم [چسبناک] هستند و بنابراین مقداری از حلال، که معمولاً دارای مواد معدنی است، توسط سازنده اضافه می شود تا یک محصول تجاری به راحتی استفاده شود که عملکرد خوبی داشته باشد.

روغن جلا و نحوه استفاده از آن

روغن جلا و نحوه استفاده از آن

چگونه چوب را روغن جلا بزنیم

روعن جلا و نحوه استفاده از آن: اتمام چوب با روغن جلا علاوه بر حفظ آن، به محافظت از آن در برابر خراش و لکه نیز کمک می کند. روغن جلا همچنین تکه های چوب را زیبا می کند و می تواند به بیرون آمدن دانه و رنگ آن کمک کند. همچنین می توان برای تغییر رنگ چوب خریداری کرد.

۱- یک منطقه با نور و تهویه مناسب را انتخاب کنید.

نور قوی و روشن، تشخیص عیوب نقص مانند حباب هوا، ضربه های قلم مو، فرورفتگی و لکه ها را برای شما آسان می کند. تهویه مناسب نیز مهم است زیرا برخی از روغن جلا ها و مواد رقیق کننده حاوی بخارات شدید هستند که باعث احساس سبکی سر یا حالت تهوع می شود. اگر بخارات هوا برای شما خیلی شدید است، باز کردن پنجره یا روشن کردن فن را در نظر بگیرید.

۲- منطقه ای را انتخاب کنید که عاری از گرد و غبار و خاک باشد.

منطقه ای که در آن کار خواهید کرد باید بسیار تمیز و عاری از گرد و غبار باشد. برای جلوگیری از نشستن گرد و غبار روی کار و خراب شدن آن، ممکن است مجبور شوید فضای کار خود را تمیز یا جارو برقی کنید. اگر در بیرون کار می کنید، از باد پرهیز کنید، در غیر این صورت ممکن است ذرات ریز گرد و غبار در روغن جلا مرطوب قرار بگیرند و ظاهر نهایی را خراب کنند.

۳-به دما و رطوبت توجه کنید.

دمای منطقه ای که شما روغن جلا می زنید باید بین ۷۰ درجه فارنهایت و ۸۰ درجه فارنهایت باشد (حدود ۲۱ درجه تا ۲۶ درجه سانتیگراد). اگر خیلی گرم باشد، روغن جلا خیلی زود خشک می شود و در نتیجه حباب های ریز ایجاد می شود. اگر خیلی سرد یا مرطوب باشد، روغن جلا به آرامی خشک می شود، بنابراین به ذرات ریز گرد و غبار زمان بیشتری می دهد تا روی روغن جلا مرطوب قرار بگیرند.

۴-از محافظ مناسب استفاده کنید.

هنگام روغن جلا زدن چوب، شما با مواد شیمیایی کار خواهید کرد که ممکن است در صورت وارد شدن به پوست شما مضر باشند. همچنین ممکن است لباس های شما را خراب کنند. قبل از شروع به روغن جلا زدن از محافظ و لباس مناسب استفاده کنید.

۵-روغن جلا مناسب را پیدا کنید.

روغن جلا ها انواع مختلفی دارند که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. استفاده از برخی از روغن جلا ها نسبت به بقیه آسان تر است، در حالی که برخی دیگر برای برخی از پروژه ها بهتر است. شما می توانید یکی را متناسب با پروژه و تنظیمات برگزیده خود انتخاب کنید.

در نتیجه این مقاله شما را با روغن جلا و نحوه استفاده از آن، شما را راهنمایی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی