نسبت ترکیب رنگ اکریلیک با آب

نسبت ترکیب رنگ اکریلیک با آب

نسبت ترکیب رنگ اکریلیک با آب بستگی به سطحی دارد، که می خواهید از این رنگ روی آن استفاده کنید. رنگ اکریلیک پایه آب از ذرات رنگدانه ای تشکیل شده، که در یک امولسیون پلیمر اکریلیک پراکنده شده اند. سه ماده اصلی در هر رنگ اکریلیک وجود دارد: رنگدانه ، چسب و حامل.

در مورد رقیق شدن اکریلیک ها، قانون این است که رنگ اکریلیک را با بیش از ۵۰ درصد آب مخلوط نکنید. بیش از این، ممکن است کیفیت چسبندگی خود را از دست بدهد. شما می توانید به همان اندازه که دوست دارید در محیط اکریلیک (لعاب، خمیر بافت و غیره) مخلوط کنید، زیرا رزین اکریلیک در آن قرار دارد که به عنوان “چسبی” عمل می کند که باعث “چسباندن” رنگ می شود.
رنگ اکریلیک پایه ای در آب است و در نتیجه محلول در آب است، بنابراین می توان از آب برای رقیق شدن آن استفاده کرد. در مورد میزان رقیق شدن آن، متغیرهای مختلفی از جمله کیفیت رنگ، سطح و اینکه آیا از یک محیط استفاده می کنید، تاثیر دارد. برخی توصیه می کنند که رنگ اکریلیک را با بیش از ۵۰ درصد آب مخلوط نکنید. بیشتر از آن ممکن است باعث شود که پلیمر موجود در رنگ اکریلیک شکسته شده و کیفیت چسبندگی خود را از دست بدهد، در نتیجه در هنگام رنگ آمیزی لایه های بعدی لایه برداری یا پوسته پوسته شدن در مرحله ای، صورت می گیرد.

برای ایمنی، بسیاری از تولیدکنندگان پیشنهاد می کنند هنگام نقاشی روی یک سطح غیر جاذب، مانند بوم اولیه، بیش از ۳۰ درصد از آب برای نازک کردن اکریلیک استفاده کنید. هنگام نقاشی روی یک سطح جاذب، می توانید از هر مقدار آب استفاده کنید، زیرا الیاف بوم، کاغذ یا چوب، رنگدانه را به تکیه گاه نگه می دارد و همچنین آب اضافی را جذب می کند. اگر کمتر از ۳۰ درصد آب استفاده کنید، هرگونه نگرانی در مورد تأثیر منفی بر خاصیت اتصال رنگ را از بین می برید. 

نسبت ترکیب اکریلیک ها را با آب آزمایش کنید

خوب است که نسبت ترکیب رنگ اکریلیک را با آب، آزمایش کنید و خودتان ببینید چه اتفاقی برای رنگ اکریلیک با مقادیر مختلف آب اضافه شده به آن می رود. یک نمودار رنگی تهیه کنید و نمونه های شستشو را با نسبت های مختلف آب یا انواع محیط استفاده شده برچسب گذاری کنید. توجه داشته باشید که پس از سیراب شدن از نقطه خاصی، رنگ شروع به مهره زدن می کند و با خشک شدن به لکه های کوچکی از رنگدانه می شکند. این نشان می دهد که آب باعث شده است که پلیمر اکریلیک خاصیت اتصال خود را از دست بدهد و در نتیجه رنگدانه پراکنده شود. با استفاده از مواد مرغوب، می توانید از آب زیادی با رنگ خود استفاده کنید تا جلوه های مختلفی حاصل شود. رنگ های اکریلیک با کیفیت بالاتر در واقع می توانند آب بیشتری نسبت به رنگ های با درجه پایین نگه دارند، زیرا رنگ با درجه حرفه ای با نسبت رنگدانه به چسب بالاتر شروع می شود.

اگر می خواهید رنگ اکریلیک خود را به طرز چشمگیری با آب رقیق کنید، می توانید بیش از ۵۰ درصد استفاده کنید. نحوه واکنش این رنگ به سطحی که روی آن رنگ شده بستگی دارد. بهتر است از رنگ های با کیفیت در سطحی استفاده شود که در صورت آماده سازی، با استفاده از ژسو اکریلیک حرفه ای انجام شود و برای از بین بردن آلودگی ها از آب فیلتر شده استفاده شود. 

مخلوط کردن رنگ اکریلیک با مقدار بیشتری آب باعث می شود که مانند یک رنگ آبرنگ عمل کند و جلوه مات بیشتری به آن می بخشد. اگر تازه شروع به لعاب کاری کرده اید، یک ظرف کوچک بردارید و مقداری رنگ و ۵۰ درصد آب درون آن قرار دهید (براساس حجم آن عمل کنید)، سپس این دو را کاملاً با هم مخلوط کنید تا دریابید که این مقدار آب چقدر است. برخلاف آبرنگ، از آنجا که اکریلیک هنگام خشک شدن محلول در آب نیست، می توانید لایه های لعاب را بدون ایجاد مزاحمت در لایه های زیرین رنگ کنید. 

برای تغییر ویسکوزیته رنگ به طرز چشمگیری در حالی که هنوز یکپارچگی شیمیایی خود را حفظ کرده، رنگ را با یکی از محیط های مختلف موجود در نقاش اکریلیک رقیق کنید.

شما می توانید از محیط های مختلف (لعاب، خمیر بافت و غیره) با رنگ های اکریلیک استفاده کنید تا جلوه های مختلفی از جمله رقیق شدن، غلیظ شدن، افزودن بافت، لعاب یا کند شدن زمان خشک شدن را به همراه داشته باشد. می توانید به همان اندازه که دوست دارید در محیط اکریلیک مخلوط کنید، زیرا محیط های اکریلیک رزین یکسانی در خود دارند که باعث چسبندگی رنگ می شود.

برخی از محیط های اکریلیک، مانند محیط عقب انداز و بهبود دهنده جریان، در واقع مواد افزودنی هستند و دارای همان چسب اکریلیکی نیستند که رنگ ها و سایر محیط ها دارند، بنابراین هنگام مخلوط کردن آنها با رنگ ها، دستورالعمل های موجود روی ظرف را دنبال کنید.

نسبت ترکیب رنگ اکریلیک با آب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی