رنگ ضد زنگ

رنگ ضد زنگ

رنگ‌ ضد زنگ

رنگ ضد زنگ یا رنگ آلکیدی(ضد زنگ) با استفاده از بهترین رنگدانه های ضد خوردگی تولید می شود و استفاده از آن در آب و هوای معتدل برای محافظت از سطوح آهن، تاسیسات، سازه های فلزی و كاربردهای نیمه صنعتی توصیه می شود. زمان خشک شدن، دوام، چسبندگی و توانایی پوشش مناسب از مزایای این محصول است. امروزه رنگ های ضد زنگ در رنگ های مختلف به تولید می رسند. همچنین انواع مختلف رنگ ضد زنگ در دسته رنگ ساختمانی نیز تولید می شود.

رنگ ضد زنگ بر پایه رزین‌های آلکیدی است و در آن از پیگمنت‌های ضد خوردگی اکسید آهن جهت جلوگیری از فرآیند خوردگی استفاده شده است.

رنگ ضد زنگ

شرایط استفاده از رنگ ضد زنگ

سطح باید فاقد هرگونه چربی و گرد و غبار، در صورت امکان، سطح صاف باشد. مصرف کننده گرامی: با توجه به اینکه فرمولاسیون این رنگ طیف گسترده ای دارد، بنابراین می توانید سفارش و نیاز خود را تغییر دهید. به عبارت دیگر، اطلاعات فوق مربوط به خشک شدن سریع رنگ سفید براق است و این اطلاعات را می توان برای رنگهای مات و نیمه مات اعمال کرد و یا می توان آن را روی سطوحی غیر از آهن و فولاد و همچنین رنگ ضد زنگ تحت فشار قرار دادند.

رزین های آلکیدی از جمله رزین های مورد استفاده در رنگ های پایه حلال مانند رنگ های ساختمانی و خودرویی، رنگ اجاق گاز و غیره هستند. در واقع، رزین آلکیدی یک پلی استر است که دارای ساختار اسید چرب تک ظرفیتی است.

ضد زنگ

همچنین علاوه بر انتخاب بهترین رنگ ضد زنگ، فولاد ضد زنگ نیز بسیار مهم است. هر فرمولاسیون آلیاژ فولاد ضد زنگ دارای ویژگی های منحصر به فرد خود برای مقاومت در برابر کشش، نقطه ذوب، مقاومت در برابر اکسیداسیون و مقاومت در برابر خوردگی است. انتخاب درجه مناسب فولاد ضد زنگ نیاز به دانستن گزینه های شما دارد. برای کمک به شما در درک بهتر انتخاب های خود، در اینجا توضیحی سریع در مورد متداول ترین انواع فولاد ضد زنگ و خصوصیات آنها آورده شده است:

۳ نوع ضد زنگ مهم

  • فولادهای ضد زنگ آستنیتی: این ها بیشترین استفاده از انواع فولادهای ضد زنگ را دارند. فولادهای ضد زنگ آستنیتی دارای مقدار زیادی کروم در مقایسه با سایر آلیاژهای فولاد هستند و مقاومت بالاتری در برابر خوردگی به آنها می دهد. یکی دیگر از ویژگی های مشترک آلیاژهای فولاد ضد زنگ آستنیتی این است که آنها تمایل دارند که غیر مغناطیسی باشند.
  • فولادهای ضد زنگ فریتی: دومین شکل رایج از فولاد ضد زنگ بعد از آلیاژهای آستنیتی. همانطور که از نام آن پیداست، فولاد ضد زنگ فریتی مغناطیسی است. همچنین به دلیل کاهش میزان نیکل، گران ترند.
  • فولادهای زنگ نزن مارتنزیتی: کمترین نوع آلیاژ فولاد ضد زنگ. مقاومت در برابر خوردگی آنها کمتر از آلیاژهای فریتی یا آستنیتی است، اما از سختی بالایی برخوردار هستند. آلیاژهای فولاد ضد زنگ مارتنزیتی اغلب برای کاربردهایی که به مقاومت کششی فوق العاده زیاد و مقاومت در برابر ضربه نیاز دارند ایده آل هستند. وقتی کاربردهای گفته شده به مقاومت در برابر خوردگی نیز احتیاج دارند، ممکن است این آلیاژها با یک پوشش محافظ پلیمری استفاده شوند.

برای جلوگیری از پوسیدگی سازه های فلزی و درب و پنجره فلزی باید از رنگ ضد زنگ و ضد زنگ استفاده کنید. وجود ضد زنگ روی تمامی فلزها باعث جلوگیری از پوسیدگی و دوام بیشتر فلز در مرور زمان می شود. قبل از نصب سازه های فولادی و جوشکاری انواع سازه فلزی ساختمان حتما باید به آنها ضد زنگ بزنید. پس چه بهتر که در انتهای کار خود از رنگ ضد زنگ نیز استفاده کنید. ضد زنگ مانند رنگ روغنی بر پایه الکید رزین است و حلال آن تینر است که در دو نوع قرمز و طوسی ضد زنگ در بازار موجود است.

همانطور که در بالا اشاره شد شما می توانید برای جلوگیری از زنگ زدگی سطوح از جمله اسکلت ساختما، آهن آلات و … از رنگ ضد زنگ استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی