انواع ضد زنگ

انواع ضد زنگ

با مطالعه این مطلب اطلاعات شما در رابطه با انواع ضد زنگ افزایش می یابد. زنگ زدگی، مشکلی در سراسر جهان است که زیاد مورد توجه قرار می گیرد. با زیرساخت های قدیمی، این خطر رو به افزایش است و جان و مال را تهدید می کند. اغلب اوقات تا دیر نشده باید این مشکل پیگیری شود. استفاده از ضد زنگ دو جنبه دارد: پیشگیری و ترمیم .

یک عامل مهم این است که خوردگی و زنگ زدگی غیر قابل برگشت است و همیشه منجر به یک ساختار ضعیف می شود. در حالی که پیشگیری ادامه دارد، ترمیم مهمترین مسئله است. زنگ زدگی عبارت است از زوال سطوح و سازه ها، ناشی از واکنش به تعدادی از عناصر و شرایط.

پوشش ضد زنگ به عنوان مانعی بین یک فلز و محیط آن عمل می کند و دوام و طول عمر آن را افزایش می دهد. برآورد هزینه جهانی خسارت ناشی از خوردگی فلز تریلیون دلار است. خبر خوب این است که از ابتدای کار با پیشگیرانه بودن و انتخاب صحیح پوشش ضد زدگی می توان از این ضرر جلوگیری کرد. هنگام پوشاندن فلز برای جلوگیری از زنگ زدگی، مهم بودن در محیط و نوع فلز است. خواه خوردگی ناشی از رطوبت، مواد شیمیایی، اسپری نمک یا اکسیداسیون باشد، پوشش ضد خوردگی برای فولاد و فلز می تواند به محافظت لایه از عناصر کمک کند.

عوامل زنگ زدگی و فرسایش

زنگ زدگی فلزات
 • آب، باران، رطوبت
 • آب دریا، نمک هوا
 • مواد شیمیایی، اسیدها، گازها
 • سایش و فرسایش
 • جریان با سرعت بالا
 • استرس، فشار
 • میکروارگانیسم ها
 • الکترولیز، عدم تعادل الکتریکی

باعث خوردگی و فرسایش می شوند.

زنگ، معمول ترین نتیجه خوردگی در فلزات است و به خوردگی آهن و آلیاژهای آن مانند فولاد اشاره دارد. با گذشت زمان، با حضور اکسیژن و آب، ساختارهای سخت آهن کاملا از هم می پاشد. همانطور که سطح فلز از بین رفته و به زنگ تبدیل می شود، فلز جدید در معرض آن قرار می گیرد، چرخه تکرار می شود و لایه ها پوسته پوسته باقی می مانند. تنها راه حل این است که قبل از شروع خوردگی، با پوشش دادن با پلیمرهای این عناصر را مسدود کنید.

چرا ضد زنگ بهتر از فلز محافظت می کند؟

رنگ ها و لاك ها معمولاً برای پوشاندن سطوح فلزی مورد استفاده قرار می گیرند، اما كیفیت محافظتی بسیار محدودی دارند و بدون نگهداری منظم با گذشت زمان خراب می شوند. این لایه های نازک ضعیف می شوند و می توانند به راحتی ترک و پوسته پوسته شوند.

انواع ضد زنگ برای مقاومت در برابر سایش، ضربه زیاد، دمای شدید، مواد شیمیایی، آب و بسیاری از محیط های دیگر برای کاربردهای بسیار متنوع تولید شده اند. این مواد حتی هنگام تغییر ساختار یا لرزش، ساختار را تحمل می کنند و بدون ترک خوردگی کشیده می شوند. ماهیت نفوذ ناپذیر این مواد یک مانع بدون درز و ضد نشت ایجاد می کند. این عوامل باعث می شود که آنها بسیار مقرون به صرفه باشند.

انواع ضد زنگ تقریبا برای هر نوع فولاد و فلز مناسب است و ۵ مزیت زیر را دارد :

 1. دفع آب و سایر مایعات (در مورد پوشش های مانع)
 2. قارچ ها، جلبک ها و خزه ها را دفع می کند.
 3. محافظت از آب و هوا در برابر باران اسیدی، آب نمک، یخ و غیره.
 4. مقاومت شیمیایی
 5. خاصیت ضد رطوبت، ضد لغزش یا خود تمیز کنندگی، بستگی به انتخاب پوشش دارد.

انواع ضد زنگ

 • ضد زنگ صنعتی

ضد زنگ صنعتی از بهترین کیفیت رزین آلکید و رنگدانه های ضد خوردگی با کارایی بالا ساخته شده است. این ضد زنگ برای مصارف داخلی و خارجی، روی همه سطوح پانل فلز، چوب، گچ و کاربردهای صنعتی کوچک استفاده می شود.

کاربرد آن آسان، چسبندگی عالی، پوشش دهی عالی، در برابر عناصر جوی مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.

قبل از کار با ضد زنگ صنعتی هر رنگ قدیمی و پوسته پوسته شده را از روی سطح بردارید. در صورت نیاز آن را سنباده بکشید.

این ضد زنگ را با تینر مقداری رقیق کنید و روی سطح بمالید.  مقدار رقیق بودن به درجه حرارت محیط، بستر و روش های استفاده بستگی دارد. در شرایط طبیعی میزان رقیق بودن برای استفاده با فرچه ۱۲ تا ۱۵ درصد، با غلطک ۱۰ تا ۱۲ درصد و با اسپری ۱۵ تا ۲۰ درصد است. دمای توصیه شده برای استفاده و رنگ آمیزی این محصول بالاتر از ۱۰ درجه سانتیگراد، دمای سطح ۳⁰ بالاتر از نقطه شبنم و رطوبت کمتر از ۸۰ درصد است.

انواع ضد زنگ صنعتی

ضد زنگ صنعتی
 1. ۱٫ضد زنگ های سد کننده :(C1 – C3) ضد زنگ های غیر متخلخل (رنگ ضد خوردگی) طراحی شده برای جلوگیری از تماس عوامل خورنده با بستر.
  به عنوان مثال ضد زنگ پودری، پلی اورتان، رنگ های لاستیکی کلرو، پوشش تفلون، پوشش نانو.
 2. ۲٫پوشش های بازدارنده: (C1 – C4) ماده شیمیایی را آزاد می کند که با الکترولیت تداخل می کند و روند خوردگی را متوقف می کند.
  به عنوان مثال ضد زنگ روغنی دارای افزودنی های بازدارنده خوردگی مانند روی، آلومینیوم، اکسید روی و غیره.
 3. ۳٫پوشش های گالوانیک، محافظت کاتدیک :(C3 – C5)  پوشش های غنی از فلز که یک لایه از قربانی را ایجاد می کنند. با تهیه فلزی که به راحتی خورده می شود (مانند روی) به عنوان آند کاتد فلز محافظت شده، از خوردگی جلوگیری می کند. این فلز که آند قربانی نیز نامیده می شود، به جای فلز محافظت شده، دچار خوردگی می شود.
  به عنوان مثالگالوانیزه غوطه وری که فولاد (کاتد) را با یک لایه روی (آند) فراهم می کند.
 • ضد زنگ اپوکسی

ضد زنگ اپوکسی محافظت از سطوح فلزی ساخته شده از آهن یا فولاد، در برابر اکسیداسیون یا خوردگی می باشد.

ضد زنگ اپوکسی برای محافظت فعال ضد خوردگی و ضد زنگ زدگی از سطوح آهن و فولاد که قرار است با سیستم های اپوکسی EPOXYCOAT یا DUROFLOOR پوشش داده شوند، اعمال می شود.

بسیار سخت و مقاوم در برابر اصطکاک است. این ماده به ویژه در برابر اسیدهای رقیق، مواد قلیایی، فرآورده های نفتی  در برابر برخی از حلال ها، آب، آب دریا و غیره مقاوم است.

اگر رنگ قهوه ای مایل به قرمز یا خاکستری آن رضایت بخش باشد، می توان از آن به عنوان پوشش استفاده کرد. نمونه های معمول استفاده از آن در حفاظت از سیلوها، پل های فولادی، سقف های آهنی، لوله ها، نرده ها و غیره است.

کاربرد ضد زنگ اپوکسی

بستر باید خشک، پایدار و عاری از هرگونه مانعی برای اتصال باشد، مانند گرد و غبار، ذرات سست، چربی، زنگ زدگی یا هر نوع خوردگی.

بسته به ماهیت بستر، باید آن را با سنباده زدن، مالش دادن، انفجار شن و ماسه و غیره آماده کرد و سپس کاملاً از گرد و غبار تمیز کرد.

اجزای رزین و سخت کننده در دو ظرف جداگانه بسته بندی می شوند، دارای نسبت اختلاط از نظر وزنی از پیش تعیین شده صحیح هستند.

 این دو باهم مخلوط می شوند. مخلوط كردن باید با استفاده از میکسر دور دور (۳۰۰ دور در دقیقه) برای حدود ۵ دقیقه انجام شود.
برای پر کردن سطح با قلم مو، غلطک یا تفنگ اسپری استفاده می شود. لایه دوم پس از خشک شدن لایه اول در عرض ۲۴ ساعت اعمال می شود.

ضد زنگ اپوکسی، حاوی حلال است. در موارد استفاده در اتاق های بسته، باید تدابیر لازم برای تهویه مناسب را اتخاذ کرد.

لایه های ضد زنگ اپوکسی باید ۴-۶ ساعت پس از استفاده از رطوبت محافظت شوند. رطوبت ممکن است سطح را سفید و یا چسبناک کند. همچنین ممکن است سخت شدن را مختل کند.

 • ضد زنگ آبی

ضد زنگ آبی از انواع ضد زنگ ها با کیفیت بالا است. برای استفاده در فضای داخلی و خارجی مبتنی بر آلکید است. به بیشتر مواد (فلز، چوب ، حصیر، شیشه، بتن، گچ و غیره) می چسبد. از خوردگی جلوگیری می کند و از محافظت، دوام و چسبندگی برتر برخوردار است.  15برابر سریعتر از رنگ های معمول آئروسل خشک می شود (فقط ۸ دقیقه) و بوی کمی از آن پخش می شود.

بدون سب و جیوه است. در برابر ترک خوردگی، خرد شدن و لایه برداری مقاومت می کند. 

 • ضد زنگ آهن

ضد زنگ آهن یک بازدارنده موثر در برابر خوردگی ناشی از اکسیداسیون و قرار گرفتن در معرض سایر مواد شیمیایی مضر است. بنابراین با استفاده از پوشش فلزی ضد زنگ، زنگ زدگی و تحلیل رفتن دستگاه و تجهیزات به راحتی قابل درمان است.

این پوشش محکم است و به عنوان محافظ در برابر زنگ زدگی و سایر واکنش هایی که هنگام قرار گرفتن آهن در معرض هوا، آب و سایر مواد شیمیایی اتفاق می افتد، عمل می کند.

بنابراین کاملا منطقی است که برای تمام تجهیزات و ماشین آلات خود به دنبال ضد زنگ فلزی بروید، مخصوصاً آنهایی که به طور مداوم در معرض عناصر محیطی قرار می گیرند تا ماشین ها زنگ نزند و خراب نشوند.

این ضد زنگ ها یکی از بهترین روش هایی هستند که برای محافظت از آهن در برابر اثر خورنده نیروهای جو و محیط استفاده می شود. اجزای فلزی در شرایط سخت کار می کنند، با این حال ضد زنگ هاتضمین می کنند که برای بیشترین طول عمر به کار روند.

رنگ سازی کریوند با ارائه بهترین ضد زنگ ها آماده خدمت به مشتریان عزیز است. با خرید ضد زنگ عالی از ما بهترین را  برای مصرف خود استفاده کنید. هدف ما ارائه یک محصول عالی برای مشتریان خود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی