میزان استفاده از رنگ براق و مات

میزان استفاده از رنگ براق و مات

در این مقاله قصد داریم شما را به طور مختصر با میزان استفاده از رنگ براق و مات آشنا کنیم. هنگامی که ما طرح رنگ را برای ایجاد فضای دلخواه انتخاب می کنیم، یک عنصر مهم دیگری نیز وجود دارد که باید به آن توجه کنیم ، سطح براقیت یا براقیت رنگ.

سطح براقیت رنگ تأثیر زیادی در درک رنگ و همچنین در کاربرد آن دارد. سطح براق رنگ نه تنها جلوه بصری دیوارها را تعیین می کند، بلکه باعث مقاومت بیشتر آن در برابر عناصر خارجی می شود. براقیت رنگ مقاومت آن را در برابر آسیب مکانیکی و رطوبت افزایش می دهد. سطح براقیت بیشتر باعث می شود رنگ در مقایسه با سایه هایی با براقیت کمتر یا بدون رنگ، سبک تر و از شدت غنی نیز برخوردار باشد. اما در انتخاب آن باید مراقب باشید زیرا رنگ های با براقیت بالا باعث ایجاد نقص در سطوح می شوند.

میزان استفاده از رنگ براق و مات

تفاوت بین رنگ مات و براق چیست؟

مقدار نور منعکس شده، نقص نشان داده شده و دوام. هرچه نور کمتری منعکس شود، دوام نهایی آن کمتر است. با این حال، نقص کمتری نشان داده شده است. رنگ مات نور را کم و تا حد زیادی منعکس می کند، رنگ براق ماندگاری بالایی نسبت به رنگ مات دارد، در حالی که پایان های نیمه براق و براق بیشترین نور را منعکس می کنند.

میزان استفاده از رنگ براق و مات: همه رنگها معمولاً بر ۴ نوع تولید می شوند و اینکه چه سطحی انتخاب شود بستگی به عملکرد فضایی دارد که قرار است رنگ شود.

۴ سطح براقیت در اتاقهای مختلف

رنگ های مات

بسته به تولید کننده، کمترین سطح براقیت را دارند و یا اصلاً براق نیستند. آنها برای پوشاندن نقص های کوچکتر روی دیوارها ایده آل هستند، اما نسبت به رنگهایی که سطح براقیت بالاتری دارند، دوام کمتری دارند و برای نگهداری سخت تر هستند. همچنین، رنگ های مات باعث می شوند خطاهای نقاشی کمتر دیده شوند. آنها بسیار با کیفیت بوده و از نظر فضا درجه یک به نظر می رسند و برای سقف ها و اتاق هایی که تعداد کمی از افراد در آن اقامت دارند توصیه می شود، زیرا رنگ های مات گزینه مناسبی برای اتاق خواب، اتاق نشیمن و اتاق غذاخوری است.

رنگ های نیمه براق (نیمه مات)

این رنگ ها جلوه ای ظریف یا نرم از شدت کم را منعکس می کنند. دوام بیشتری نسبت به رنگهای مات دارند و نگهداری آنها راحت تر است. آنها برای اتاقهایی که بیشتر در آنجا رفت و آمد دارند، در معرض رطوبت و در مواردی که نیاز به تمیز کردن مکرر دارند، توصیه می شود. ثابت شده است که رنگ های نیمه براق یک انتخاب عالی برای آشپزخانه، حمام، اتاق کودک، راهرو و درهای کمد، کابینت کفش یا مبلمان آشپزخانه است.

رنگ های براق

دارای براقیت بسیار انعکاسی، بسیار با دوام و پایدار هستند، تمیز کردن و نگهداری آنها آسان است. رنگ های براق  نقص بر روی سطوح را از بین می برد. آنها برای اتاقهای پر رفت و آمد استفاده می شوند و انتخاب خوبی برای اتاقهایی هستند که نیاز به نظافت مکرر دارند – اتاق کودکان، راهروها، آشپزخانه ها، دفاتر کار و سایر مناطق کار، امکانات پذیرایی، درب ها و …

رنگ های براق (جلا)

این رنگ ها ظاهری بسیار براق و صیقلی مانند شیشه دارند. آنها بسیار با دوام هستند، در برابر آسیب مقاوم هستند و نگهداری آنها راحت ترین است. آنها بیشترین میزان نور را در فضا منعکس می کنند، به این معنی که تمام نقایص موجود در سطوح به راحتی قابل مشاهده است. یک عیب رنگ های با براقیت بالا این است که اعمال رنگ بعدی سخت تر است. رنگ های براق برای اتاق های پر رفت و آمد، اتاق هایی که حیوانات خانگی در آنها زندگی می کنند، اتاق کودکان، درها، راهرو ها و … مناسب هستند.

در صنعت، استاندارد درصد براقیت در رنگها به طور دقیق مشخص نشده است، به طوری که اغلب اتفاق می افتد آنچه را که یک تولید کننده به عنوان رنگ براق توصیف می کند، دیگران آن را نیمه براق توصیف می کنند. جدا از این، با نام هایی مانند مخمل یا نازک نیز شناخته می شود.

و سرانجام، باید در نظر داشته باشید که در عمل همان رنگ با روکش براق متفاوت، نمای کاملاً متفاوتی روی دیوارها دارد. اگر آن را روی دیواره هایی با بافت متفاوت بکار ببریم، می توان اثرات مختلفی نیز در پی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی