تاثیر رنگ در دکوراسیون منزل

تاثیر رنگ در دکوراسیون منزل

تاثیر رنگ در دکوراسیون منزل

مقدمه 

یکی از موارد اصلی که یک طراح داخلی می آموزد تاثیر رنگ در دکوراسیون منزل است.
رنگ می تواند خلق و خوی فرد را تغییر دهد، عصبانیت را برانگیزد، احساس خوشبختی را برانگیزد و یا احساس بی تفاوتی و غم را به ذهن بیاندازد. با این وجود، اکثر مردم وقت زیادی را صرف فکر کردن در مورد اثرات انواع رنگ در خانه یا محل کار خود نمی کنند. با این حال، رنگ و طراحی در خانه ما باید منعکس کننده افرادی باشد که در داخل زندگی می کنند و طراحان و صاحبان خانه باید برای ایجاد فضای مورد نظر در هر فضا از رنگ ها خردمندانه استفاده کنند.

در هنگام انتخاب رنگ، باید توجه داشته باشیم، اندازه فضا چقدر است، چه ساعتی از روز است، فعالیت انجام شده و روحیه ای که می خواهید القا کنید.

انتخاب رنگ مناسب و تاثیر رنگ در دکوراسیون منزل

رنگ ها می توانند به ایجاد توهم اتاق بزرگتر یا کوچکتر کمک کنند. اگر اتاق کوچک است و میزان نور طبیعی محدود است، رنگ های روشن عالی هستند. اگر اتاق بزرگ باشد، رنگ های تیره باعث ایجاد محیطی دنج و راحت می شوند.

نور در صبح و عصر پرتو کمی دارد، در حالی که نور بعد از ظهر در مناطق گرمسیری جهان شدید و کمی خشن است. اتاق های رو به شمال در طول روز نور طبیعی دریافت نمی کنند،  در حالی که اتاق های جنوبی رو به روز تابش نور دارند و نور در حال تغییر است اما بعد از ظهر شدت می یابد. شرق و غرب دارای نور نرم طلوع و غروب خورشید هستند. رنگ های خنک و کم رنگ برای اتاق های جنوبی مناسب هستند و اتاق های شمالی با رنگ های گرم بهتر عمل می کنند.

رنگ ها بر روحیه بیننده تأثیر زیادی دارند. از آنجا که رنگ های گرم سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و شما را گرسنه می کند، فضای داخلی رستوران ها غالباً رنگ های زرد، نارنجی و قرمز برای افزایش اشتها هستند. در زیر یک راهنمای خوب برای تأثیر رنگ های خاص برای شما ارائه شده است: 

رنگ آبی:

آبی رنگ آرام بخش است.  ضربان قلب، تنفس، اشتها و متابولیسم را کاهش می دهد. این حس آرامش را به شما القا می کند. اما استفاده از سایه اشتباه و استفاده بیش از حد از آن نیز می تواند به فضایی تاریک منجر شود. آبی به طور کلی رنگ محبوب جهان به حساب می آید. برای اتاق های خواب، دفاتر و اتاق های بسیار آفتابی مناسب است.

رنگ سبز:

در طبیعت کمبود سبز وجود ندارد و این ارتباط اصلی با این رنگ است. شانس، فراوانی، ایمنی، ثبات، طراوت، شفابخشی، اینها کلمات مرتبط با سبز هستند. هنگام جفت شدن با رنگ سفید یا خاکستری، ترکیب کاملی برای اتاق نشیمن ایجاد می کند.

رنگ بنفش:

این یک رنگ حق امتیاز در بین دیگران است. به خوبی با جواهرات مانند  زمرد جفت می شود. برای ایجاد یک اتاق لوکس یک رنگ دراماتیک، با وقار و عرفانی را القا می کند. گفته می شود از لحاظ تأثیرگذاری بر ذهن ما، ذهنیتی برای حل مسئله ایجاد می کند، معنویت را یادآوری می کند و ذهن و سیستم عصبی را آرام می کند.

رنگ قرمز:

قرمز رنگی تحریک آمیز از نظر جسمی است. باعث افزایش اشتها، ضربان قلب، تنفس می شود. همچنین نمادی از خطر و همچنین شور و اشتیاق است. این رنگ برای آشپزخانه مناسب است و سایه ای گرمتر از قرمز به خوبی با یک اتاق خواب کار می کند.

رنگ نارنجی:

این رنگ به نظر می رسد کمی رنگ قطبی است، مردم یا آن را دوست دارند یا از آن متنفر هستند. نشان دهنده شادی، شور و شوق، شیفتگی، شادی، خلاقیت، موفقیت، تشویق، تحریک است. گفته می شود که اثرات جسمی آن شامل افزایش اکسیژن رسانی، افزایش متابولیسم و ​​افزایش اشتها است. سالن های ورزشی، اتاق های مطالعه کودکان و دفتر برای این رنگ مناسب هستند.

 رنگ زرد:

مانند سایر رنگ های گرم، علاوه بر نشان دادن شادی، عقل و انرژی، سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد. رنگ زرد پررنگ، مانند نگاه به خورشید است و می تواند بسیار روشن باشد. این رنگ با احتیاط استفاده می شود، می تواند انرژی مثبت زیادی را به همراه داشته و احساسات خوش بینانه را برانگیزد. نگرانی از رنگ زرد انتخاب سایه مناسب است زیرا خط بین روشن به عنوان خورشید و زرد صورت بیمار بسیار نازک است و این همان خطی است که ما باید در آن کار کنیم.

رنگ صورتی:

رنگ صورتی، نشان دهنده دلسوزی، پرورش و عشق است و بسته به رنگ آن می تواند یک اتاق بازی، زنانه و گرم کند. صورتی یک رنگ دیوار شگفت انگیز برای ایجاد یک فضای خوب است. می توان از آن برای اتاق های کودکان یا نوجوانان “دخترانه” استفاده کرد یا برای اضافه کردن زرق و برق و راحتی به اتاق غذاخوری اضافه کرد.

رنگ سیاه:

سیاه با مرگ و عزاداری و ظرافت، کلاس و جسارت همراه است. سیاه درک عمیق را ایجاد می کند و توصیه می شود به مقدار کم مورد استفاده قرار گیر،د زیرا بیش از حد استفاده کردن از رنگ سیاه می تواند افسرده کننده باشد. رایج ترین استفاده از رنگ سیاه در فضای داخلی به عنوان برجسته است. رنگ های روشن و گرم به زیبایی در برابر سیاه ایستادگی می کنند.

 رنگ های سفید، خاکستری و قهوه ای رنگ های خنثی ای هستند که در همه اتاق ها داریم. هر یک از این رنگ ها نیز دارای اهمیت نمادین و تأثیر در طرز فکر ما هستند.

نتیجه گیری

تاثیر رنگ ها در زندگی ما بر هیچ کسی پوشیده نیست. این مقاله تاثیر رنگ در دکوراسیون منزل و محیط زندگی ما را نشان می دهد. استفاده از رنگ مناسب و به جا در یک محیط باعث افزایش کارایی ما در آن محیط می شود.

شرکت رنگ سازی کریوند با ارائه بهترین رنگ ها به شما در انتخاب بهترین رنگ برای دکوراسیون منزلتان یاری می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی