تاثیر رنگ بر روان انسان

بین تاثیر رنگ و روان انسان ارتباط تنگاتنگی وجود دارد.
روانشناسی رنگ
، بررسی چگونگی تأثیر رنگ ها پر رفتار، خلق و خو یا روندهای فیزیولوژیکی انسان است. تصور می شود که رنگ ها در انتخاب خرید، احساسات و حتی خاطرات ما تأثیر دارند. ایده های مربوط به روانشناسی رنگ به شدت در زمینه های بازاریابی و طراحی پیاده سازی می شوند. شرکت ها، رنگ هایی را انتخاب می کنند که به اعتقاد آنها انگیزه مشتریان برای خرید محصولاتشان و بهبود آگاهی از برند است. از رنگ ها حتی در روش های رنگ درمانی برای درمان بیماری های مختلف استفاده شده است.

رنگ های گرم می توانند احساسات متفاوتی نسبت به رنگ های سرد و رنگ های روشن احساسات متفاوتی را نسبت به رنگ های تیره ایجاد کنند. همه اینها به نحوه استفاده از تأثیرات روانشناختی رنگ بستگی دارد.

هر رنگی احساسات متفاوتی را ایجاد می کند.

رنگ ها می توانند احساس خوشبختی و ناراحتی در ما ایجاد کنند و احساس گرسنگی یا آرامش کنند. این واکنش ها ریشه در تأثیرات روانشناختی، تهویه مطبوع و اثرات فرهنگی دارد.

به همین دلیل درک تاثیرات روانشناختی که رنگ ممکن است روی یک فرد معمولی و همچنین اصل تئوری رنگ و معانی رنگ داشته باشد، بسیار مهم است. 

در این مقاله  تاثیر رنگ بر روان انسان و احساسات را، توضیح می دهیم.

تاثیر رنگ بر روان انسان

رنگ ها و احساسات

چگونگی تأثیر رنگ های مختلف بر احساسات، بستگی زیادی به میزان روشنایی، سایه، رنگ و سرد یا گرم بودن آن دارد. بیایید نگاهی به برخی از تأثیرات رنگ بر احساسات بیندازیم

رنگ های گرم

قرمز، نارنجی و زرد روی چرخ کنار یکدیگر قرار دارند و همه از رنگ های گرم هستند. رنگ های گرم اغلب احساس خوشبختی، خوش بینی و انرژی را برمی انگیزند. با این حال، رنگ های زرد، قرمز و نارنجی نیز می توانند تأثیر جلب توجه را داشته باشند و خطر را سیگنال کنند یا شما را وادار به اقدام کنند (به علائم توقف، هشدارهای خطر و نوار مانع فکر کنید). رنگ قرمز همچنین می تواند اشتهای فرد را افزایش دهد.

رنگ های سرد

رنگ های سرد شامل سبز، آبی و بنفش است. رنگ های سرد معمولاً آرامبخش و تسکین دهنده هستند، اما می توانند ناراحتی را نیز بیان کنند. از رنگ بنفش اغلب برای کمک به خلاقیت استفاده می شود، زیرا ترکیبی از رنگ آبی (آرام) و قرمز (شدید) است. اگر شرکتی می خواهد سلامتی، زیبایی یا امنیت را به نمایش بگذارد، از این رنگ ها استفاده کنید.

رنگ های شاد

رنگ های شاد، رنگ های روشن و گرم مانند زرد، نارنجی، صورتی و قرمز هستند. رنگ های پاستلی مانند هلویی، صورتی روشن یا یاسی نیز می توانند بر روحیه شما تأثیر بگذارند. هرچه رنگ روشن تر باشد، احساس شادی و خوش بینی بیشتری ایجاد می کند. روش دیگری که رنگ ها می توانند احساسات شاد ایجاد کنند، ترکیب چندین رنگ اصلی و ثانویه با هم برای یک اثر جوان و رنگارنگ است.

رنگ های غمگین

رنگ های غمگین رنگ هایی هستند که تیره هستند. خاکستری یک رنگ غم انگیز است، اما رنگ های سرد تیره مانند آبی، سبز یا خنثی مانند قهوه ای یا بژ بسته به نحوه استفاده می توانند تأثیر مشابهی در احساسات و عواطف داشته باشند. در فرهنگ های غربی رنگ سیاه اغلب به عنوان رنگ عزاداری در نظر گرفته می شود، در حالی که در برخی از کشورهای شرق آسیا سفید است.

رنگ های آرامش بخش

رنگ های سرد مانند آبی و سبز می توانند احساس آرامش در شما ایجاد کنند. رنگ های پاستلی و به ویژه پاستیل های تنومند و خنک مانند آبی، یاسی و نعناع اثر آرام بخشی دارند. رنگ های خنثی مانند سفید، بژ و خاکستری نیز می توانند به شما احساس آرامش دهند. هرچه رنگ کمتری ترکیب کنید و یک طرح ساده و کم پشت تر باشد، احساس آرامش بیشتری خواهد داشت.

انرژی بخشیدن به رنگ ها

رنگ های قوی، روشن و رنگ های نئون می توانند تأثیر مهمی در احساسات بگذارند. رنگ هایی مانند قرمز روشن، زرد روشن و سبز نئون می توانند احساس انرژی دهندگی و احساس هوشیاری بیشتری در شما ایجاد کنند، اما همچنین باعث تحریک چشم می شوند. این رنگ ها توجه شما را به خود جلب می کنند و از محیط اطراف خود برجسته می شوند. رنگ های بسیار رنگدانه و قوی مانند آبی سلطنتی، فیروزه ای، سرخابی و سبز زمردی نیز می توانند اثر تحریک کنندگی داشته باشند و باعث ایجاد نشاط و انرژی در شما شوند.

درک رنگ بر روان انسان

روانشناسی رنگ یک زمینه مطالعه نسبتاً جدید است که با چندین چالش روبرو است. یک مشکل اساسی که هنگام بررسی این موضوع ایجاد می شود، تعیین نحوه اندازه گیری اثرات رنگ است. درک رنگ بسیار ذهنی است، زیرا افراد مختلف ایده های مختلفی در مورد رنگ ها دارند و به آنها واکنش نشان می دهند. عوامل مختلفی بر درک رنگ تأثیر می گذارند که تعیین اینکه آیا رنگ به تنهایی بر احساسات و اعمال ما تأثیر می گذارد دشوار است.

عواملی که بر درک رنگ تأثیر می گذارند شامل سن، جنس و فرهنگ هستند. هنگام بررسی تأثیر رنگ ها بر  روان انسان و عواطف و رفتارهای انسانی، همه عوامل باید مشابه در نظر گرفته شوند.

انواع رنگ و تاثیر آنها بر روان انسان

قرمز

قرمز طولانی ترین طول موج نور در طیف نور مرئی است. در فرهنگ های غربی، رنگ قرمز با قدرت و کنترل و قدرت همراه است. همچنین خطر را نشان می دهد و باعث هوشیاری می شود. قرمز در چراغ های راهنمایی رانندگان را هشدار و متوقف می کند. بعضی از حیوانات مانند مارها رنگ قرمز دارند که نشان دهنده خطرناک بودن و کشنده بودن آنها است.

قرمز همچنین نشان دهنده شور و اشتیاق و پاسخ جنگ یا پرواز است. این غریزه در اثر آمیگدالای مغز هنگامی که با یک خطر یا یک موقعیت تهدید کننده روبرو می شویم، تحریک می شود. این چیزی است که باعث می شود ما بجنگیم یا فرار کنیم. تصور می شود که قرمز باعث افزایش متابولیسم و فشار خون می شود، که برای آماده سازی برای اقدامات در یک وضعیت هشدار دهنده لازم است.

آبی

رنگ آبی که با آرامش همراه است. نمادی از منطق، ارتباطات و هوش است. با استرس کم، دمای پایین و ضربان نبض پایین ارتباط دارد. رنگ آبی همچنین با کمبود گرما، فاصله عاطفی و بی تفاوتی همراه است. علی رغم ارتباطات منفی، آبی اغلب به عنوان محبوب ترین رنگ در نظر سنجی های تحقیقاتی در سراسر جهان انتخاب می شود.

نور آبی می تواند ریتم شبانه روزی یا چرخه خواب و بیداری ما را تنظیم کند. طول موج های آبی نور خورشید است که از آزاد شدن ملاتونین در طول روز توسط غده صنوبری جلوگیری می کند. ملاتونین به بدن علامت می دهد که زمان خواب فرا رسیده است. نور آبی ما را تحریک می کند تا بیدار بمانیم.

زرد

زرد رنگی روشن و قابل مشاهده ترین رنگ برای چشم است. با شادی، دوستی همراه است و نشان دهنده شایستگی است. زرد رنگ خوش بینی و خلاقیت است. این توجه ما را به خود جلب می کند و احتیاط را نشان می دهد، زیرا رنگ زرد اغلب همراه با رنگ سیاه در علائم راهنمایی و رانندگی، تاکسی ها و اتوبوس های مدرسه استفاده می شود. جالب اینجاست که رنگ زرد نیز با ترس و بیماری همراه است.

– سبز

رنگ سبز بین طیف نور مرئی بین زرد و آبی قرار دارد و تعادل را نشان می دهد. این رنگ بهار است و معمولاً با رشد، زندگی، باروری و طبیعت همراه است. رنگ سبز نشان دهنده ایمنی است و با رفاه، ثروت، خوش شانسی و امور مالی مرتبط است. این رنگ آرامش بخشی و تسکین دهنده در نظر گرفته می شود که تصور می شود اثر آرام بخشی دارد و استرس را تسکین می دهد. ارتباطات منفی با رنگ سبز شامل حرص و آز، حسادت، بی علاقگی و بی حالی است.

نارنجی

نارنجی در طیف نور مرئی بین قرمز و زرد یافت می شود. تصور می شود که این نماد کیفیت هایی است که ترکیبی از رنگ قرمز پر انرژی و رنگ زرد احساساتی است. نارنجی با گرما، اشتیاق و تشویق همراه است.

تصور می شود که نارنجی با افزایش گرسنگی بر اشتها تأثیر می گذارد. همچنین تصور می شود که فعالیت ذهنی و ذکاوت را افزایش می دهد. در مطالعات تحقیقاتی نشان داده شده است که قرار گرفتن در معرض نور نارنجی باعث بهبود شناخت و هوشیاری می شود. نارنجی رنگ اصلی پاییز است و همچنین مربوط به تابستان است. سایه های روشن نارنجی را خوشایند می دانند، در حالی که سایه های تیره با عدم صداقت شناخته می شوند.

رنگ بنفش

بنفش کوتاهترین طول موج در طیف نور مرئی است. این ترکیبی از آبی و قرمز است و نشان دهنده اشراف، قدرت و سلطنت است. بنفش احساس ارزش، کیفیت و ارزش را برقرار می کند. همچنین با معنویت، مقدس بودن و برازندگی همراه است. رنگ های بنفش روشن نشان دهنده عاشقانه و ظرافت است، در حالی که بنفش تیره نماد غم، ترس و دلهره است.

رنگ صورتی

صورتی رنگی است که بیشترین ارتباط را با زنانگی دارد. با ایده های خوشبختی، عشق، بازیگوشی و گرما گره خورده است. رنگ صورتی نیز به هماهنگی و نزدیکی مربوط می شود. صورتی روشن بیانگر حساسیت و مهربانی است، در حالی که صورتی گرم نمایانگر اشتیاق و معاشقه است. تصور می شود که صورتی اثر آرام بخشی دارد و بسیاری از زندان ها سلول های نگهدارنده صورتی دارند که سعی در کاهش رفتارهای خشونت آمیز در بین زندانیان دارد. ارتباط منفی با رنگ صورتی شامل عدم بلوغ، ضعف جسمی و اعتماد به نفس پایین است.

سیاه

رنگ سیاه تمام طول موج های طیف نور مرئی را جذب می کند. این رنگ را منعکس نمی کند و افزودن رنگ سیاه به رنگ، سایه های مختلف رنگ را ایجاد می کند. رنگ سیاه را مرموز می دانند و در بسیاری از فرهنگ ها با ترس، مرگ، ناشناخته و شر همراه است. همچنین نشان دهنده قدرت، اقتدار و پیچیدگی است. رنگ سیاه نشان دهنده جدیت، استقلال و معمولاً با ناراحتی و منفی همراه است.

– سفید

رنگ سفید نقطه مقابل رنگ سیاه است و تمام طول موج های طیف نور مرئی را منعکس می کند. وقتی به رنگ سیاه اضافه می شود، رنگ سفید روشن می شود. در فرهنگ های شرقی، رنگ سفید با غم و اندوه و مرگ همراه است. در فرهنگ های غربی نشان دهنده خلوص، بی گناهی و عقیم بودن است. رنگ سفید همچنین با ایمنی، معنویت و ایمان همراه است. ارتباطات منفی با رنگ سفید شامل انزوا، پوچی و احساس عدم دسترسی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی