تاثیر روانی طیف های رنگی ایجاد شده توسط رنگ خودروها در معابر شهری

تاثیر روانی طیف های رنگی ایجاد شده توسط رنگ خودروها در معابر شهری

تاثیر روانی طیف های رنگی ایجاد شده توسط رنگ خودروها در معابر شهری

روانشناسی رنگ اتومبیل

 مطالعات زیادی در مورد روانشناسی رنگ انجام شده است، اما وقتی صحبت از اتومبیل می شود – فاکتورهای بسیار دیگری در این زمینه وجود دارد که هرکدام دارای نتایج مختلف است.

تاثیر روانی طیف های رنگی ایجاد شده توسط رنگ خودروها در معابر شهری

بیایید ابتدا با شکستن برخی باورهای غلط رایج در مورد رنگ قرمز شروع کنیم – شماره یک، این که یک ماشین قرمز سریعتر به نظر نمی رسد یا بیشتر از رنگ های دیگر برجسته نیست. در حقیقت، این ماشین آتش نشانی قرمز ممکن است اتومبیل شما را به عنوان یک هدف آسان برای تصادفات تبدیل کند زیرا یکی از پیچیده ترین رنگ ها برای چشم انسان است. در شب، رنگ قرمز اغلب به عنوان رنگ سیاه تلقی می شود و بیشتر افراد در هنگام دید محیطی، سایه های قرمز را ضعیف تشخیص می دهند.

تاثیر روانی طیف های رنگی ایجاد شده توسط رنگ خودروها در معابر شهری

رنگ به عنوان عنصر اصلی تأثیرات عاطفی (احساسی) و تعامل با محیط پیرامون خود، که مهمترین عامل بصری است، از دهه های گذشته در تاریخ هنر و فرهنگ ایران از اهمیت بسیاری برخوردار بوده است. این عنصر کلیدی اهمیت خود را در چندین بنای تاریخی و بنایی نشان داده است. تعداد زیادی از نظریه پردازان رنگ بر این باورند که رنگ ها با آگاهی و اهمیت دقیق موضوع بر روحیه انسان تأثیر می گذارند. امروزه، به دلیل اهمیت انکارناپذیر رنگها در محیط پیرامون ما، تحقیقات در مورد تأثیرات روانشناختی رنگ ها به یک علم عملی تبدیل شده است. علاوه بر ساختمان ها و طبیعت، رنگ مبلمان شهری و همچنین وسایل نقلیه، به عنوان یک عنصر متحرک شهری، هر شهر را به مجموعه ای از رنگ های مختلف تبدیل می کند. رنگها مهمترین ویژگی ظاهری وسایل نقلیه هستند که اولین و مستقیم ترین (فوری) تأثیر را بر روی حس بینایی دارند. ترکیبات مختلف رنگی که با آرایش های مختلف ماشین در خیابان ساخته شده است. معنای خاصی را القا می کند. این تحقیق تأثیر روانشناختی رنگ وسایل نقلیه در تهران را با مطالعات آماری و میدانی بررسی می کند. و سپس نتایج را با نظریه های نظریه پردازان رنگ در مورد چگونگی تأثیر هر گروه از رنگ بر روح انسان مقایسه می کند. در این مطالعه، مردم ترکیبی از سیاه، خاکستری، سفید، آبی و بنفش را پوچ و کدر می پنداشتند. و ترکیبی از سفید، آبی روشن، زرد، نارنجی، قرمز و سبز باعث شادی و نشاط می شود. در مطالعه میدانی، ترکیب برخی از رنگ ها برای ایجاد احساس خاصی جمع شده است. برخی از رنگهای خاص وقتی در ترکیبی از رنگهای دیگر باشند تأثیرات احساسی متفاوتی را نشان می دهند. روند عمومی هر رنگ وسیله نقلیه در هر سال با تعداد خودروهای تولید شده در خط تولید خودروساز ایرانی متفاوت است. این یافته ها نشان می دهد که طیف های رنگی ایجاد شده توسط خودروها در خیابان های شهر، بیشتر سفید، نقره ای، سیاه و خاکستری است که یک نوع خنثی، سرد و بی تفاوت است. با این حال، این طیف خنثی می تواند حس تعادل ایجاد کند. تعداد رنگهای شاد آنقدر کم است که تقریباً از قلم افتاده است.

آیا رنگ ماشین، شخصیت شما را نشان می دهد؟ رنگ اتومبیل می تواند به عنوان یک میانبر روانشناختی عمل کند که بیانگر این است که ما چگونه می خواهیم اطرافیان درباره ما فکر کنند. جنسیت و سن بر انتخاب ها، به همراه رنگ هایی که در قسمت های مختلف وجود دارد، تأثیر می گذارد.

رنگ اورتان

رنگ اورتان یک استاندارد صنعتی برای رنگ خودرو است و طی دو دهه گذشته بیشتر جایگزین رنگ های اکریلیک به عنوان بهترین رنگ خودرو و انتخاب مورد نظر خودروسازان شده است. اگرچه امروزه تکثیر رنگ اصلی کارخانه دشوار است و نه رنگ اکریلیک و نه یورتان این گزینه را ارائه نمی دهند، بسیاری از مرمت کنندگان اتومبیل معتقدند که یورتان جلوه زیبایی بهتری دارد. رنگ اورتان با دوام ترین رنگ اتوماتیک است و همچنین در برابر تراشه مقاوم است – در صورت نگهداری صحیح، یک لایه از رنگ اورتان بیشتر از اکریلیک ها ماندگار است.

از نظر شیمیایی، رنگ “یورتان” نام غلطی است، زیرا هر رنگی که دارای برچسب باشد، واقعاً رنگ پلی اورتان است. روش دیگر بررسی آن این است که بگوییم این رنگها حاوی مواد شیمیایی اورتان نیستند بلکه بیشتر پیوندهای اورتان هستند – که در اثر واکنش پلی اول ها و پلی ایزوسیانات ها ایجاد می شود.

رنگ آکریلیک

رنگ های اکریلیک عموماً پایه آب دارند. این بدان معنی است که رزین با استفاده از آب به عنوان عامل اصلی به محصول می چسبد، در حالی که رنگ های پلی اورتان اغلب به یک حلال بستگی دارند. از این نظر، رنگ اکریلیک پایه آب به مراتب کمتر از یورتان سمی است. سخت کننده ها و سایر مواد شیمیایی اضافه شده غیرضروری هستند، بنابراین رنگ اکریلیک آماده است تا مستقیم از قوطی خارج شود. روند کار، با اورتان کمی متفاوت است، زیرا رنگ اکریلیک در قطرات کوچکتر ظاهر می شود.

در آخر…

روش های مختلفی وجود دارد که می توانید در مورد رنگ خودرو تصمیم بگیرید. آیا به دنبال رنگی هستید که شخصیت شما را منعکس کند؟ شاید شما رنگی می خواهید که بگوید، “به من نگاه کن!” شاید شما برای ماشین رفت و آمد خود رنگ خاصی و برای پیکاپ آخر هفته خود رنگ دیگری را دوست داشته باشید. در نهایت امیدوارم که در این مقاله توانسته باشیم شما را راهنمایی  کنیم.

برای خرید بهترین رنگ خودرو ، قیمت رنگ خودرو و یا خرید اینترنتی رنگ اتومبیل با شرکت رنگ سازی کریوند در ارتباط باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی