عوامل تهدید کننده رنگ خودرو

عوامل تهدید کننده رنگ خودرو

در این مقاله می خواهیم شما را با چندین عوامل تهدید کننده رنگ خودرو آشنا کنیم.

۳ خطری که به رنگ بدنه خودرو آسیب می رساند

• نور ماورا بنفش

نور ماورا بنفش طول موج اشعه ماورا UV بنفش کوتاه تر از نور مرئی است. حتی اگر نمی توانید آنها را ببینید، آنها به میزان شگفت انگیزی به کار رنگ ماشین شما آسیب می رسانند. نور ماورا UV بنفش درجه حرارت رنگ را افزایش می دهد و باعث شکسته شدن پیوندهای شیمیایی می شود، بنابراین رنگ آن کمرنگ شده و کدرتر و بازتاب کمتری پیدا می کند.

• شیره درخت

شیره درخت مانند فضولات پرندگان تهدیدی طبیعی برای رنگ آمیزی بدنه خودرو است. شباهت دیگر این است که حذف هر دو از ماشین شما دشوار است. هرچه بیشتر منتظر بمانید، آسیب بیشتری وارد می شود. از پارچه ای نرم و مرطوب برای از بین بردن شیره و صاف کردن استفاده کنید.

• نمک جاده

نمک جاده رانندگی در زمستان را بسیار ایمن تر می کند، اما می تواند باعث خرابی رنگ خودرو شود. روند خوردگی را تسریع می کند و ماشین را در معرض زنگ زدگی قرار می دهد. نمک ها را در طول ماه های زمستان به صورت هفتگی بشویید و یک آبکشی مرتب داشته باشید.

عوامل تهدید کننده رنگ خودرو

مهم نیست که برای محافظت از رنگ اتومبیل در برابر آسیب به چه روش هایی روی می آورید، تهدیدهایی وجود دارد که به طور بالقوه اجتناب ناپذیر هستند. این تهدیدات می تواند باعث لکه شدن، کمرنگ شدن، خراب شدن و تغییر رنگ ماشین شما شود. درک برخی از رایج ترین موضوعاتی که می تواند به رنگ شما آسیب برساند به شما کمک می کند از اتومبیل خود محافظت کنید.

روغن ترمز

کارشناسان می گویند که در واقع همه مایعات ترمز برای سطح اتومبیل مضر نیستند، اما باید هنگام دست زدن به مایعات ترمز که مبتنی بر سیلیکون نیستند، مراقب باشید. به طور کلی، این به انواع قدیمی روغن ترمز اشاره دارد، که حالت سوزاننده دارند می توانند مانند رقیق کننده رنگ عمل کنند و باعث لایه برداری لایه خارجی شوند. توسعه رنگهای بادوام تری به محافظت از خودرو در برابر این نوع مواد شیمیایی نیز کمک کرده است.

قهوه و نوشابه

اکثر مردم نمی دانند که نوشیدنی هایی مانند قهوه و نوشابه می توانند به رنگ ماشین شما آسیب برسانند. این نوشیدنی ها دارای سطح اسیدیته بالایی هستند که می توانند لایه محافظ رنگ را از بین ببرند و فرایند خوردگی را شروع کنند. قند اضافه شده به قهوه و موجود در نوشیدنی های نوشابه نیز بقایای چسبنده ای را به جا می گذارد. برای جلوگیری از آسیب دیدگی طولانی مدت حتماً هرچه زودتر این مواد را از سطح ماشین خود پاک کنید.

مدفوع پرندگان

ماده مخرب دیگری که احتمالاً شما را شگفت زده خواهد کرد، دفع پرندگان است. مدفوع می تواند در قسمت خارجی وسیله نقلیه یک اثر دائمی برجای بگذارد زیرا اسیدی است و وقتی زیر آفتاب پخته می شود، روی رنگ سفت می شود. بهتر است نگذارید مدفوع خشک شود و سریعاً آنها را با پارچه ای مرطوب و شوینده ملایم بردارید. هنگام تمیز کردن، سعی کنید لکه را مالش ندهید زیرا ذرات دانه و ریشه موجود در مدفوع می توانند سطح رنگ را خراش دهند.

گاز

دارندگان اتومبیل باید هنگام پر کردن مخزن احتیاط کنند. گازی که روی بدنه ماشین سرریز می شود یا می چکد می تواند لکه دار شود. بنزین تبخیر می شود، اما می تواند اثری از خود به جای بگذارد و به پوشش شفاف رنگ خودرو آسیب برساند. بهترین اقدام پیشگیرانه، واکس زدن خودرو پس از هر بار شستشوی اتومبیل است. همچنین این کار پاکسازی را آسان می کند.

کرم اصلاح

به همین ترتیب، اگر کرم اصلاح وجود داشته باشد، می تواند باعث تغییر رنگ ماشین شود. در اسرع وقت خودرو را با صابون کاملاً بشویید.

خاکستر آتش سوزی

آتش سوزی خانه ها در منطقه می تواند تهدیدی برای ماشین شما باشد. اگر خاکستر و دوده در قسمت بیرونی خودرو قرار گیرد و در معرض رطوبت قرار گیرد، به عنوان مثال از آبپاش ها یا باران، باعث ایجاد واکنش شیمیایی می شود. وقتی خیس است، پتاسیم و کلسیم موجود در خاکستر می تواند رنگ ماشین را از بین‌ ببرد و یک لکه خاکستری تیره باقی بگذارد.

قیر

هنگامی که در ماه های تابستان دمای بیرون به اوج می رسد، می توان قطری را که شروع به ذوب شدن کرده است، تشخیص داد. اگر از روی آسفالتی که تازه ریخته شده رانندگی کنید، قیر می تواند مشکل ایجاد کند. این ماده تمایل دارد به رنگ ماشین بچسبد و اگر خشک شود کنده شدن آن سخت است.

نمک

در بسیاری از مناطق، از نمک برای جلوگیری از تشکیل یخ و ذوب شدن یخ در جاده ها در طول زمستان استفاده می شود. این یک روش کارآمد و ارزان برای ایمن سازی خیابان ها در هنگام کاهش دما است، اما می تواند مشکلات بزرگی برای ماشین شما به وجود آورد. نمک جاده می تواند وسیله نقلیه شما را در معرض زنگ زدگی قرار داده و روند خوردگی را تسریع کند. برای محافظت از رنگ و بدنه ماشین در برابر زنگ زدگی، آن را اغلب در زمستان بشویید. قبل از اولین برف باید از موم استفاده کنید.

 در این مقاله سعی داشتیم شما را با اکثر عوامل تهدید کننده رنگ خودرو آشنا کنیم تا در صورت بروز هر گونه مشکل آگاهی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی