انواع تینر

انواع تینر

انواع تینر مایعات شفاف و مشتقاتی از نفت و یک حلال آلی رایج هستند که در نقاشی و تزئین استفاده می شوند. این ماده محلولیت کمی در آب دارد و دارای بوی خاصی است. میزان جوش این ماده شیمیایی بین ۱۵۰ تا ۲۲۰ درجه سانتیگراد است.

اگرچه تینر کاربردهای گسترده ای دارد، اما در تولید رنگ و لاک ناخن نقش اساسی دارد. این حلال بوی خیلی قوی دارد که تا حدودی شبیه بوی نفت سفید است. حتی با فاصله مناسب، این طعم خاص نیز قابل احساس است. با این وجود تینر دمی بسیار سمی تولید می کند که می تواند باعث ایجاد مسمومیت در بدن انسان شوند.

خرید تینر

پیدا کردن و خرید آن امروزه آسان است. در طیف گسترده ای از محصولات تولید کنندگان خارجی و داخلی در بازار ساخت و ساز ارائه می شود.

تینر ترکیبی از هیدروکربن های آلیفاتیک و آلیسیلیک C7 تا C12 با حداکثر ۲۵٪ هیدروکربن های آروماتیک C7 تا C12 است. یک ترکیب معمولی برای عناصر معدنی دارای هیدروکربن های C10٪ ۶۵ یا بالاتر، هگزان حلال آلیفاتیک و حداکثر مقدار بنزن ۰٫۱٪ حجمی است.

تینر به عنوان یک حلال استخراج، به عنوان یک حلال تمیز کننده، به عنوان یک حلال چربی و به عنوان حلال در آئروسل ها، رنگ ها، مواد نگهدارنده چوب، لاک ها و محصولات آسفالت استفاده می شود. بیشترین کاربرد مصرف تینر در رنگ ها و لاک ها است. تینر پرمصرف ترین حلال در صنعت رنگ است. تینر معمولا برای تمیز کردن برس های رنگی پس از استفاده، کاربرد دارد.

چربی زدایی حلال (یا تمیز کردن حلال) فرآیند فیزیکی استفاده از حلال های آلی برای از بین بردن چربی، روغن، چربی، موم یا خاک از مواد مختلف فلزی، شیشه ای یا پلاستیکی است. انتخاب حلال براساس حلالیت ماده ای است که باید حذف شود و بر اساس سمیت، اشتعال پذیری، سرعت تبخیر، نقطه جوش، هزینه و چندین ویژگی دیگر وجود دارد.

تینر بیشترین استفاده را برای حل چربی زدایی و تمیز کردن از هیدروکربن دارد.

انواع تینر

انواع تینر
 • تینر فوری

این تینر کاربردهای زیادی دارد. همانطور که از اسمش پیداست، برای رنگ های فوری کاربرد دارد. در صنایع چوب و رنگ های اتومبیل کاربرد زیادی دارد و خیلی سریع خشک می شود.

 • تینر روغنی (آلکیدی)

تینر روغنی کاملاً تصفیه شده و خالص است که برای تمیز کردن رنگ روغن از برس و ابزار طراحی شده است. این ماده تبخیر می شود تا هیچ پس مانده ای باقی نماند. همچنین از آن می توان به عنوان ماده رقیق کننده در رنگ های روغنی و رنگ های آلکیدی استفاده کرد.

 • تینر اپوکسی

یکی از انواع تینر ، تینر اپوکسی است. رزین اپوکسی ماده ای بسیار محکم است که می تواند به عنوان درزگیر و چسب و همچنین در موارد بی شمار دیگری مورد استفاده قرار بگیرد. با این حال، یک مسئله دردسرساز در مورد این ماده بسیار ضخیم و چسبناک بودن آن است، به این معنی که استفاده از آن دشوار است. استفاده از تینر اپوکسی به منظور نازک شدن رزین اپوکسی است.


تینر اپوکسی مخلوطی از طرح های هیدروکربن برای نازک شدن رنگ است. از این تینر در درجه اول در صنعت پوشش دهی استفاده می شود تا بتواند بدون حباب و افتادگی کامل شود و برای تسطیح رنگ های اپوکسی و پوشش ها بسیار مناسب است. 

این تینر برای تمیز کردن عمومی هنگام استفاده از رنگ مناسب است.  هنگام تراز کردن آسترها و پوشش های پایه اپوکسی استفاده می شود. در هنگام استفاده از آن با رنگهای اپوکسی، دارای خشک شدن سریع، مقاوم، براقیت عالی و تسطیح خود می باشد. 

میزان مخلوط کردن

قانون کلی  مخلوط کردن تینر با نسبت ۱۰ به یک است. بنابراین، اگر ۱۰ گالن رزین اپوکسی دارید، سپس آن را با استفاده از یک گالن تینر آپوکسی رقیق کنید.

 • تینر پلی اورتان

رنگ پلی اورتان، رنگی مقاوم است و خیلی سریع خشک و سخت می شود. به همین دلیل از تینر پلی اورتان برای رقیق کردن آن می توان استفاده کرد.

 • تینر سیلیکونی

پاک کردن سیلیکون از روی سطوح کاملاً دشوار است. برای از بین بردن آن، معمولاً باید به سوهان کشیدن متوسل شوید و این روش می تواند زحمت زیادی بطلبد. پس بهتر است به دنبال یک محصول پاک کننده برای آن باشید. از انواع تینر می توان به تینر سیلیکونی اشاره کرد.

این تینر برای از بین بردن سیلیکون از سطح سخت مانند کاشی، سنگ مرمر یا بتن مناسب است. برای از بین بردن آن از روی سطوح پلاستیکی یا نقاشی شده، باید از تینر سیلیکونی استفاده کنید که به سطح آسیب نرساند.

تینر چگونه ساخته می شود؟

انواع تینر با تقطیر نفتا یا نفت سفید تولید می شود. این ماده شیمیایی همچنین به معنای تینر نوع ۰ یا تینر معطر نامیده می شود که مخلوطی از هیدروکربن های آلیفاتیک و آلیسیلیک C7 تا C12 است. حداکثر چگالی هیدروکربن های آروماتیک در تینر ۲۵٪ است.

انواع تینر بر اساس ماده تشکیل دهنده

روح سفید دارای ۳ نوع و درجه مختلف است. این درجه بندی توسط نفت خام مورد استفاده به عنوان ماده شروع و شرایط تقطیر تعیین می شود.

 • Hydrodesulphurized نفتا سنگین که شامل ۲۵٪ آروماتیک است و به نام تینر نوع ۰ نیز گفته می شود.
 • نفتا سنگین تصفیه شده با حلال که ۱۳ تا ۱۷٪ معطر است و به عنوان تینر کم عطر شناخته می شود.
 • نفتا سنگین هیدروتراسیون شده که در آن عطرها به هیدروکربن های آلیسیلیک اشباع تبدیل شده اند.

توجه داشته باشید که در ترکیب تینر عطر بالاتر ، قدرت و بوی حلال بیشتر است.

مزایای استفاده از تینر کم عطر

استفاده از تینر

تینر کم عطر(LAWS) نوعی تصفیه شده است که حاوی گوگرد کمتری است. به همین دلیل است که اکثر صنایع آن را نسبت به انواع دیگر ترجیح می دهند.

این نوع تینر نسبت به تینر با عطر بالا سمیت کمتری دارد. استفاده از به عنوان نازک تر رنگ، بوی نامطبوع رنگ را کاهش می دهد و شما را از سرگیجه یا حالت تهوع محافظت می کند.

به طور عمده تینر معطر یا حلال ۴۰۲ را در دو درجه A و B تولید می کند .

درجه A در نقاشی ساختمان ها و نازک کننده های روغن بسیار کاربرد دارد. درجه B کاربردهای گسترده ای در بنزین، سوخت و هیدروکربن دارد. همچنین در تولید قیر MC ، رنگ، لاک، آئروسل کاربرد دارد.

مزایای استفاده از تینر آروماتیک درجه A

 • دارای گوگرد کمتر از ۱٪ است.
 • مقدار عطر کمتر از ۲۰ گرم است.
 • نقطه فلش ۳۸ درجه سانتیگراد است.
 • بوی زیادی ندارد.

برای اقامتگاه ها و مناطق عمومی مناسب است.

گزینه های جایگزین تینر

 • در هنگام تمایل به نازک شدن رنگ روغن می توان از ترپتین به جای تینر استفاده کرد .
 • برای تمیز کردن ابزارهای نقاشی، ترپتین نیز مناسب خواهد بود.
 • در چربی زدایی تجهیزات فلزی و تمیز کردن آنها، می توان از الکل دناتوره به جای تینر استفاده کرد.
 • برای مواردی که باید خاک و چسب تمیز شوند، می توان استون را جایگزین کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی