کاربردهای رنگ روغنی در زندگی

کاربردهای رنگ روغنی

مهم ترین کاربردهای رنگ روغنی

کاربردهای رنگ روغنی در زندگی متنوع و زیاد است. رنگ روغن از رنگدانه هایی تشکیل شده که به طور معلق در روغن خشک کن که معمولا روغن کتان است، معلق است. کیفیت رنگ روغن بستگی به کیفیت رنگدانه مورد استفاده دارد. تولید کنندگان رنگ از پایه ای مانند سرب سفید یا سرب قرمز، اکسید روی، اکسید آهن، تیتانیوم سفید، پودر آلومینیوم و لیتوفون برای تهیه رنگ روغن استفاده می کنند.

رنگ روغن نباید در هوای مرطوب اعمال شود. وجود رطوبت در سطح دیوار نیز به میزان قابل توجهی عمر پوشش رنگ روغن را تحت تأثیر قرار می دهد. توصیه می شود فقط سطح پوشش داده شده با رنگ روغن را فقط با روکش رنگ روغن تازه، مجدداً تغییر دهید. لایه رنگ روغن قدیمی به عنوان پایه ای برای رنگ تازه عمل می کند.

کاربرد رنگ های روغنی در زندگی روزمره

دکوراسیون منازل

  • در و پنجره: کاربرد رنگ روغن روی در و پنجره های چوبی به این گونه است که یک سد نازک بین رنگ و چوب ایجاد می کند که از آسیب و ساییدگی در طول زمان، جلوگیری می کند.
  • دیوارها و سقف: یکی از مهم ترین کاربردهای رنگ روغنی در دکوراسیون منازل است. شما به راحتی می توانید با تغییر رنگ اتاق خود ظاهری تازه و نو به اتاق خود ببخشید. اگر دیوارها و سقف ها فقط گچ کاری هستند، با آستری اکریلیک مبتنی بر رنگ روغن می توان آنها را روکش کرد. اما جنس رنگی که برای دیوارهای داخلی استفاده می شود،  برای دیواره های خارجی مناسب نیست. 
  • نرده های فلزی: بسیاری از افراد ترجیح می دهند برای نقاشی نرده ها از رنگ های بر پایه روغن استفاده کنند، زیرا نسبت به آب ماندگار و بادوام هستند. اگر از رنگ روغن استفاده شود، باران و طوفان تأثیر نمی گذارند. تنها ایرادی که برای استفاده با رنگ روغن به جای آب و لاتکس وجود دارد این است که مدت زمان بیشتری خشک می شوند.
کاربردهای رنگ روغنی در زندگی

کاربردهای رنگ روغن در تابلوهای نقاشی


سطوح رنگ روغن می تواند بسیار متنوع باشد. یک هنرمند ممکن است کار روی چوب ، کاغذ یا معمولاً بوم را انتخاب کند. مهم نیست که چه سطح انتخاب شده باشد، ایده خوبی است که سطح آن را با یک لایه از جنس آغازگر اکریلیک آماده کنید. انجام این کار باعث می شود سطح قابل توجهی برای نقاشی با رنگ روغن ایجاد شود. شما می توانید بوم هایی را که از قبل با گچ ساخته شده است، خریداری کنید. نقاشی های روغنی در مقایسه با نقاشی های اکریلیک مورد توجه بیشتری از مجموعه داران قرار می گیرد.

بسیاری از سطوح وجود دارند که می توان برای نقاشی روغنی از آنها استفاده کرد. از جمله تخته سنگ، مقوا، کاغذ یا حتی دیوار.

 رنگ های روغنی بسیار بادوام و ضد آب هستند، آنها به سختی تمام می شوند و اغلب توسط نقاشان حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرند. اگر سطحی که در حال نقاشی هستید از قبل با رنگ روغنی رنگ آمیزی شده است از روغن پایه استفاده کنید.

کاربردهای رنگ روغنی در نقاشی

مبلمان


یکی از کاربردهای رنگ روغنی در وسایل منزل از جمله مبلمان است. رنگ پایه روغنی که گاهی اوقات رنگ آلکیدی نیز خوانده می شود، یک نوع با دوام است که برای مبلمان استفاده می شود. با این وجود، این دوام با هزینه ای همراه است. رنگ های روغنی معمولاً گران تر هستند، مدت زمان بیشتری برای خشک شدن و طولانی بودن سطح VOC موجود در آنها باعث می شود که نیاز به تهویه فراوان در آن مکان باشد.

برای اینکه مبلمان به راحتی خراشیده نشود از این رنگ استفاده می شود. مزیت رنگ روغن برای مبلمان این است که می توان آن را در اکثر سطوح بکار برد و به خوبی چسبندگی دارد. زیرا هر سطح متخلخل را اشباع می کند و برای کاربرد آسان تر خود تراز می شود. زمان خشک شدن بین لایه ها طولانی است و حداکثر ۲۴ ساعت طول می کشد، اما سریعتر از رنگ های مبتنی بر آب خشک می شود.

نتیجه گیری

رنگ های روغنی بر پایه رنگدانه هایی است که کیفیت آن رنگ را تعیین می کنند. کاربردهای رنگ روغنی در زندگی روزمره گاها انقدر زیادند که جزئی از زندگی ما شده اند و از نقش مهم آنها در زندگی غافل شده ایم. از جمله اینکه در دکوراسیون منزل مانند دیوارها و سقف، در و پنجره، نرده ها به کار می روند. رنگ روغنی در تابلوهای نقاشی به عنوان یک ابزار نقاشی کاربرد دارد. نقاشی های کشیده شده با رنگ روغنی معمولا کیفیت خوبی دارند. همچنین از این رنگ در مبلمان نیز استفاده می شود. در این مقاله سعی شد تا به بخشی از مهم ترین کاربردهای رنگ روغنی در زندگی رومزه بپردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی