انواع رنگ و کاربردهای آن در زندگی

انواع رنگ

انواع رنگ و کاربردهای آنها


از آنجا که نقاشی نمای ساختمان ها را زیباتر می کند، عنصر مشترک پروژه های نوسازی است. با این حال، رنگ ها فراتر از بهبود ظاهر، کاربردهای دیگری دارند. دانستن ویژگی های عملکرد هر نوع رنگ برای انتخاب بهترین محصول برای هر کاری مهم است. در این مقاله به معرفی انواع رنگ و کاربردهای آن در زندگی می پردازیم تا قبل از هر اقدامی با آشنایی نسبت به آن بهتر انتخاب کنید.

نقاشی معمولاً به دلایل زیر انجام می شود

 • محافظت از سطوح در برابر حشرات، باران، اشعه خورشیدی و سایر عوامل خارجی
 • نگهداری ساده تر: تمیز و ایمن بودن سطوح
 • افزایش جذابیت بصری یک سطح
 • ضد آب بودن
 • افزایش دوام سطح
انواع رنگ

قبل از انتخاب نوع رنگ برای یک برنامه خاص، باید خصوصیات آن در نظر گرفته شود. یک رنگ خوب مزایای زیر را ارائه می دهد:

 • سهولت استفاده
 • دوره خشک کردن معقول
 • تشکیل یک لایه نازک و بدون ترک خوردگی
 • تشکیل یک پوشش سخت و بادوام
 • عملکرد آن نباید تحت تأثیر آب و هوا باشد.
 • برای انسانها مضر نباشد.

انواع رنگ

رنگ روغنی

رنگ های روغنی در صنعت، از سرب سفید به عنوان پایه استفاده می کنند و در سه لایه استفاده می شود: آغازگر، زیرپوش و کت پایان.

رنگ های روغنی می توانند در حالی که دوام و مقرون به صرفه هستند، در پایان براق به نظر برسند. آنها با سهولت کاربرد مشخص می شوند و سطوح رنگ شده نیز به راحتی قابل تمیز می شوند. رنگ روغن معمولاً در دیوارها، درها، پنجره ها و سازه های فلزی استفاده می شود.شرکت رنگ سازی کریوند تولید کننده انواع رنگ های روغنی با کیفیت به عنوان یکی از معابرترین های این عرصه فعالیت دارد.

توجه داشته باشید که رنگ روغن برای شرایط رطوبت مناسب نیست و خشک شدن کامل آن نیز زمان می برد. همچنین قبل از استفاده از رنگ های روغنی باید روغن بذر کتان و رنگدانه ها اضافه شود.

رنگ مینا

این نوع رنگ با افزودن سرب یا روی به لاک تولید می شود. رنگدانه ها برای دستیابی به طیف گسترده ای از رنگ ها اضافه می شوند. رنگ های مینا پوششهای سخت و براق را تشکیل می دهند که به راحتی تمیز می شوند. آنها با خاصیت ضد آب بودن و از نظر شیمیایی مقاوم بودن، ارائه پوشش مناسب و حفظ رنگ هستند.

انواع رنگ

موارد زیر چند کاربرد متداول از رنگ مینا است

 • دیوارهای داخلی و خارجی
 • درب و کفپوش
 • پنجره ها
 • پله ها
 • سطوحی مانند حصیری، سنگ تراشی، بتونی، گچ، شیشه و فلزات.

محدودیت های اصلی رنگ مینا خشک شدن آهسته و نیاز به روکش تیتانیوم قبل از استفاده است.

رنگ امولسیون

رنگ های امولسیون از پلی وینیل استات و پلی استایرن به عنوان مواد اتصال دهنده استفاده می کنند و حاوی خشک کنندگی هایی مانند کبالت و منگنز هستند. آنها می توانند بر پایه آب یا روغن باشند و از رنگدانه ها برای دستیابی به رنگ دلخواه استفاده می شود. رنگ های امولسیون با خشک شدن و سخت شدن سریع آنها مشخص می شوند و سطوح را می توان به راحتی با آب تمیز کرد. پس از اعمال رنگ، رنگ های مینا دوام، حفظ رنگ مناسب و مقاومت قلیایی را نشان می دهند.

از رنگهای امولسیون معمولاً برای دیوارهای داخلی، سقف ها و کارهای سنگ تراشی استفاده می شود. بعضی از انواع تخصصی رنگ های امولسیونی را می توان برای کارهای چوبی استفاده کرد.

شرکت کریوند تولید کننده انواع رنگ

رنگ سیمان

رنگ سیمان به شکل پودر موجود است که برای دستیابی به ثبات رنگ با آب مخلوط می شود. ماده اصلی سیمان سفید یا رنگی است و همچنین ممکن است حاوی رنگدانه ها، شتاب دهنده ها و سایر مواد افزودنی باشد. رنگ سیمان بادوام و ضد آب است و معمولاً در سطوح خشن داخلی و خارجی استفاده می شود.

در نظر بگیرید که رنگ سیمان مدت خشک کردن طولانی که به طور معمول ۲۴ ساعت است، دارد. همچنین باید از دو کت استفاده شود تا از بروز رطوبت جلوگیری شود.

رنگ قیر

این نوع رنگ از آسفالت یا تار حل شده ساخته می شود که به رنگ سیاه معروف است.  ضد آب و مقاوم در برابر قلیایی است، اما برای کاربردهایی که در معرض آفتاب قرار دارد مناسب نیست، زیرا رو به وخامت می رود.

رنگ قیر معمولاً در کارخانجات آهن زیر آب، پایه های بتونی، سطوح چوبی و لوله های آهنی استفاده می شود. همچنین در مقاومت در برابر زنگ زدگی در فلزات کمک می کند.

رنگ آلومینیومی

این نوع رنگ با مخلوط کردن ذرات آلومینیوم با لاک روغنی تولید می شود. در برابر خوردگی، برق و قرار گرفتن در معرض آب و هوا مقاوم است. رنگ آلومینیومی معمولاً برای فلزات و چوب استفاده می شود و برخی از کاربردهای خاص آن مخازن بنزین، مخازن روغن، لوله های آب و رادیاتور است.

رنگ ضدخوردگی

رنگ ضد خوردگی با مقاومت شیمیایی آن مشخص می شود، همانطور که از نام آن پیداست. از روغن بذر کتان، کروم روی و ماسه ریز تهیه می شود. رنگ ضد خوردگی دارای رنگ سیاه است و از دوام و مقرون به صرفه است. به طور معمول برای سطوح و لوله های فلزی استفاده می شود.

لاستیک مصنوعی

این رنگ از رزین های مصنوعی حل شده ساخته شده است و می تواند شامل رنگدانه ها باشد. دارای هزینه متوسطی است و از مزایای اصلی آن مقاومت شیمیایی، خشک شدن سریع و مقاومت در برابر آب و هوا است. از لاستیک مصنوعی به طور کلی برای سطوح بتونی استفاده می شود و این شامل بتن تازه نیز می شود.

رنگ سلولزی

رنگ سلولز از ورق های سلولز، آمیل استات و فیلم های عکاسی تولید می شود. با افزودن روغن کرچک می توان چسبندگی را بهبود بخشید و پس از خشک شدن رنگ، سطوح را به راحتی تمیز و شستشو دهید. این نوع رنگ با خشک کردن سریع، صاف و سختی آن، ضمن مقاومت در برابر آب، دود و اسیدها مشخص می شود. به لطف خاصیت آن، رنگ سلولزی معمولاً در اتومبیل و هواپیما مورد استفاده قرار می گیرد.

مهمترین نقطه ضعف رنگ سلولزی قیمت بالای آن است.

رنگ پلاستیک

این رنگ از آب به عنوان تینر استفاده می کند و در طیف گسترده ای از رنگ ها موجود است. خیلی سریع خشک می شود و پوشش بالایی را ارائه می دهد. موارد زیر چند کاربرد متداول است:

 • دیوارها و سقف سالن ها، نمایشگاه ها، اتاق های نمایش و غیره.
 • صفحات
 • عرشه ها
شرکت کریوند تولید کننده انواع رنگ پلاستیک

رنگ سیلیکات

رنگ سیلیکات از مخلوطی از سیلیس و مواد رزین ساخته شده است. از مزایای عملکرد آن می توان به چسبندگی، سختی، مقاومت در برابر گرما و عدم واکنش شیمیایی با فلزات اشاره کرد. بنابراین، این نوع رنگ معمولاً در سازه های فلزی استفاده می شود.

کازئین رنگ

این رنگ از کازئین مخلوط شده با رنگدانه های سفید ساخته شده است. به صورت پودر و خمیر موجود است و رنگدانه ها را می توان اضافه کرد. از رنگ کازئین معمولاً برای رنگ آمیزی دیوارها، سقف ها و چوب استفاده می شود.

نتیجه

همانطور که در بالا ذکر شد، انواع مختلفی از رنگ وجود دارد و کاربردهای آنها بسیار متفاوت است. دلایل استفاده از رنگ در ساخت و سازها شامل جذابیت بصری، دوام سطح، محافظت شیمیایی و محافظت از آفات است. هر نوع رنگ برای کاربردهای خاص طراحی شده است. انتخاب مناسب رنگ می تواند ضمن بهبود عملکرد هزینه های پروژه را کاهش دهد .

نقاشی اغلب به عنوان یک پیشرفت زیبایی شناختی در ساختمانها به حساب می آید، اما مزایای فنی بسیاری نیز دارد. این موارد شامل محافظت شیمیایی و نگهداری آسانتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی