رنگ ساختمانی پایه آب

رنگ ساختمان بر پایه آب

تاریخچه رنگ ساختمانی پایه آب

رنگ ساختمانی پایه آب چیست؟ اولین رنگ در تاریخ بشر از خاک رس، توت و انواع مختلف گل ساخته شده است. هنگامی که رنگدانه های رنگ تجاری در دسترس قرار گرفت، مشتریان این رنگدانه های خریداری شده در فروشگاه را با چسب مورد نظر خود مخلوط می کردند تا رنگ های خود را بسازند. در روزهای اولیه، مواد چسبنده شامل چربی حیوانات، شیر گاو و حتی تخم مرغ بود.

در سال ۱۸۶۵، DP Flinn حق ثبت اختراع یک رنگ با پایه آب را دریافت کرد. فرمول Flinn آب را با هیدروکسید پتاسیم، اکسید روی، شیر، رزین و روغن بذر مخلوط کرده است. در دهه های بعدی، تولید کنندگان همچنان فرمول های محصولات رنگ را بهبود بخشیدند.

ورود لاتکس در دهه ۱۹۴۰ انقلابی در صنعت رنگ ایجاد کرد. این ماده امکان تولید رنگ های با پایه آب با کیفیت بالاتر با کاربرد بیشتر را فراهم کرد. لاتکس مدرن که وارد رنگ می شود، از یک پلیمر مصنوعی تشکیل شده است که دارای خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی است و نباید آن را با لاستیک لاتکس اشتباه گرفت.

رنگ ساختمانی پایه آب

رنگ ساختمانی پایه آب در حال تبدیل شدن به گزینه ای محبوب برای پروژه های صنعتی و تجاری است. سال های زیادی است که اکثر اروپا از فناوری مبتنی بر آب برای رنگ ها و پوشش های با کارایی بالا استفاده می کنند و بسیار موفقیت آمیز هستند. با تغییر دائمی مقررات، تشدید بهداشت و ایمنی و تلاش مداوم برای محصولات با دوام و عملکرد بهتر، سیستم های مبتنی بر آب جایگاه واقعی در بازار امروز دارند.
رنگ های مبتنی بر آب می توانند انواع فن آوری ها و محصولات را پوشش دهند، اما در ساده ترین شکل به این معنی است که این محصول با آب به عنوان “حلال” تولید شده است. رنگ های پایه آب تقریباً همیشه می توانند با آب سرد و تمیز رقیق و تمیز شوند. دقیقاً مانند رنگ های حلال، محصولات با پایه آب می توانند شامل اپوکسی، پلی اورتان، اکریلیک و … باشند. به عنوان یک قاعده کلی، استفاده از آنها ایمن تر و بوی کمتری نسبت به محصولات مبتنی بر حلال خواهد داشت.

بهترین روش برای استفاده از رنگ های مبتنی بر آب

توصیه می شود که این رنگ ها را در محیط های خشک بین ۳۵-۳۰ درجه سانتیگراد نگهداری کنید، تا آنها در برابر تغییر قطرات یا جهش شدید محافظت شوند. همه محصولات دارای حداقل درجه حرارت برای استفاده هستند، رنگ های پایه آب معمولاً در حدود ۸-۱۰ درجه سانتی گراد با حداکثر رطوبت هوا ۸۰٪ RH هستند. در همه موارد، دمای بستر باید حداقل ۵ درجه سانتیگراد بالاتر از نقطه شبنم باشد. خارج از این پارامترها، رنگ های مبتنی بر آب می توانند به شدت تحت تأثیر قرار بگیرند، نه فقط برای استفاده بلکه برای عملکرد طولانی مدت و خشک شدن آن.

مانند تمام محصولات، بعضی از آنها به تینر احتیاج دارند. برخی از محصولات ممکن است دارای تجهیزات کاربردی خاصی باشند که برای به دست آوردن بهترین نتیجه توصیه می شود، بنابراین داده های محصول را قبل از استفاده بررسی کنید.

زمان خشک شدن

به طور کلی، رنگ های پایه آب معمولاً دارای زمان خشک شدن سریع هستند که می تواند برای کار در دسترس عالی باشد، اما اگر بخواهید آنها را با برس یا غلتک انجام دهید، رنگ آمیزی سخت است.

تمیز کردن رنگ مبتنی بر آب از تجهیزات

برای بیشتر محصولات مبتنی بر آب، تمیز کردن هر وسیله ای می تواند به راحتی و با اطمینان با آب گرم و صابون بدون نیاز به حلال انجام شود.

استفاده از رنگ بر اساس آب

تخمین زده می شود که تا ۸۰ درصد رنگ های کشاورزی استفاده شده اکنون پایه آب هستند و به طور پیوسته جایگزین نمونه های حلال خود می شوند. کیفیت رنگ های مبتنی بر آب طی سال ها بسیار بهبود یافته است، و اکنون آنها یک پوشش بسیار بادوام بر روی یک سطح، چه در داخل و چه در خارج ساختمان باقی می گذارند.

رنگ یاختمانی پایه آب برای استخر

از استخرهای شنا تا انبارها، سقف تا نرده ها و کف تا روکش ها، رنگ های مبتنی بر آب تقریباً برای هر کاربردی مناسب هستند.

نقاشی دیواری بر پایه آب

رنگ های مبتنی بر آب به دلیل خاصیت خشک شدن سریع، بوی کم و کاربرد آسان، همیشه انتخاب ترجیحی برای رنگ آمیزی سطوح دیوارهای داخلی و خارجی بوده است. پیمانکاران تمایل دارند هنگام انجام تر و تمیز و یا نیاز به سطح با دوام تر و تمیزتر، به محصولات مبتنی بر حلال روی بیاورند. این دیگر نیازی نیست زیرا محصولات مبتنی بر آب می توانند در هر نوع سطحی استفاده شوند و سطح قابل تمیزی را برای شما فراهم کنند.

دو نوع رنگ مبتنی بر آب وجود دارد

  1.  رنگ اکریلیک
  2. رنگ لاتکس

اکریلیک و لاتکس دو نوع رنگ مبتنی بر آب را تشکیل می دهند و هر یک اهداف مختلفی دارند. از رنگ لاتکس و اکریلیک در درجه اول برای رنگ آمیزی منازل، سازه ها و فضاها استفاده می شود. برخی از رنگ هایی که برای کارهای هنری و سرگرمی استفاده می شود، رنگ های اکریلیک هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی