ریختن تینر در باک خودرو چه نتایجی دارد؟

ریختن تینر در باک خودرو چه نتایجی دارد؟

ریختن تینر در باک خودرو چه نتایجی دارد؟

آیا می‌توان با ریختن هر ماده‌ای مانند تینر در باک بنزین کارایی اتومبیل را بهبود بخشید؟ آیا ریختن تینر در باک خودرو کار عاقلانه‌ای است؟ در ادامه همراه ما باشید تا تمامی مشکلات شما را حل کنیم.

ریختن تینر در باک خودرو چه نتایجی دارد؟

بسیار دیده شده که مالکان خودرو برای تمیز کردن مسیر سوخت، موتور و اگزوز خودرو خود از تینر و یا گازوییل استفاده می‌ کنند و آن را داخل باک بنزین می ‌ریزند تا با عبور از مسیر سوخت، رسوبات را از بین برده و آلودگی‌ها را پاک کند.

اما سوال اینجاست که ریختن تینر در باک خودرو چه نتایجی دارد؟

در ابتدا شما را با تینر آشنا می کنیم.

تینر چیست؟

تینر یک ماده حلّال است و به دلیل خاصیت اشتعال پذیری بالا، موجب بهتر سوختن بنزین در داخل خودرو می ‌شود. این بهتر سوختن این تصور را برای راننده ایجاد می ‌کند که عملکرد موتور خودرو بهتر شده و رسوبات هم از بین رفته است. اما اینچنین نیست و تنها همان سوختن بنزین دچار تغییر شده است.

با این کار مبدل کاتالیزوری شما “پاک” نخواهد شد. تینر همراه با بنزین می سوزد و محصولات احتراق از نظر شیمیایی مشابه بنزین است. هیچ تأثیری در مبدل کاتالیزوری شما نخواهند داشت. تینر ممکن است برخی از رسوبات را در سیستم سوخت شما حل کند و همچنین ممکن است بر روی شلنگ ها و واشرها اثر مخربی بگذارد.

“رقیق کننده های لاک” چیست؟ بسیاری از مواد شیمیایی وجود دارند که رقیق کننده لاک هستند. قرار دادن حلال های نوع استات یا کتون در مخزن بنزین ایده خوبی نیست. به طور خلاصه اکثر این نوع حلال ها سیستم سوخت شما را خراب می کنند. چیزی که مبدل کاتالیزوری را “تمیز” می کند، در درجه حرارت بالا در حضور اکسیژن کافی است. مبدل را داغ کنید و آن را برای مدت زمان کافی گرم نگه دارید تا تمام کربن و هیدروکربن ها به CO2، نیتروژن و آب تبدیل شود.

ریختن تینر در باک خودرو چه نتایجی دارد؟

برخی از افراد به منظور بهبود کارایی خودرو اقدام به انجام کارهایی می ‌کنند که چندان برای سلامت خودرو مناسب به نظر نمی‌ رسد و می‌ تواند نتایج کاملا عکس و سوئی را در پی داشته باشد.

خوب است بدانید که تینر ماده‌ای حلال است و خاصیت اشتعال‌پذیری بسیار بالایی دارد. درست است که ریختن تینر در باک بنزین خودرو سبب بهتر سوختن بنزین می‌شود، اما این هیچ ارتباطی به عملکرد بهتر در موتور اتومبیل نخواهد شد. از سوی دیگر هیچ یک از آلودگی‌ها و رسوبات نیز از بین نمی‌رود و تنها شیوه سوختن بنزین در باک خودرو است که تغییر می دهد.

فرمول های تینر از مارک به مارک دیگر متفاوت است و ممکن است حاوی موادی مانند استون باشد که برای سیستم سوخت شما مضر است، به ویژه قطعات لاستیکی و پلاستیکی. بهترین روش برای “تمیز کردن” مبدل کاتالیزوری این است که آن را واقعاً از اتومبیل خارج کرده و مبدل را یک شب در مواد شوینده ظرف معمولی خیس کنید. روز بعد، آن را با شلنگ آب تمیز کنید و با استفاده از یک چراغ قوه، بررسی کنید که آیا تمام محل ها، پاک و تمیز هستند. اگر نمی توانید این کار را انجام دهید، می توانید از محلول تحت فشار مانند پاک کننده کاربراتور اسپری، از فروشگاه قطعات خودرو خود استفاده کنید.

تینر ها حاوی ترکیبات خورنده مانند استون هستند. سیستم سوخت شما، به ویژه در یک ماشین مدرن، پر از اجزای حساس، اتصالات لاستیکی و قطعات پلاستیکی است. استفاده از یک ترکیب خورنده می تواند به این اجزای آسیب برساند و اتصالات و خطوط لاستیکی را خراب کند و همچنین قطعات پلاستیکی را به معنای واقعی ذوب کند.

حتی اگر این ترکیبات قادر به تمیز کردن مبدل کاتالیزوری شما باشند، همه چیز در مخزن بنزین به داخل سیلندرها تزریق شده و مشتعل می شود. به هر حال شما آن را می سوزانید.

آیا رنگ تینر باعث پاک شدن رنگ اتومبیل می شود؟

می توانید برای از بین بردن رنگ، یک ماده رقیق کننده رنگ، نفت سفید، سقز، بنزین یا حتی پاک کننده ناخن استفاده کنید. مقداری آب را با یکی از اینها خیس کنید و کمی روی رنگی که باید پاک کنید بمالید. در صورت این کار می توانید رنگ را با موفقیت پاک کنید.

نتیجه گیری

با توجه به موارد ذکر شده توصیه می‌ کنیم به هیچ وجه از تینر در داخل باک خودرو خود استفاده نکنید و در صورت نیاز، حتما از مکمل‌های اصل استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی