پرایمر رنگ و سیلر چیست؟ و چه کاربردی دارند؟

پرایمر رنگ و سیلر چیست؟ و چه کاربردی دارند؟

پرایمر رنگ و سیلر چیست؟ و چه کاربردی دارند؟

نقاشی یک دیوار ممکن است در یک نگاه به اندازه کافی ساده به نظر برسد، اما مقدمات زیادی وجود دارد که قبل از استفاده اولین لایه رنگ باید انجام دهید. یعنی شما باید بفهمید که آیا نیاز به استفاده از زیرپوشانی در سطحی دارید که می خواهید آن را رنگ کنید دارید یا خیر و یا آیا به یک پرایمر یا یک رنگ سیلر نیاز دارید. در ادامه قصد داریم شما را با پرایمر رنگ و سیلر و کاربرد های آن ها آشنا کنیم.

این دو ماده نحوه خشک شدن رنگ را نشان می دهد. بنابراین، تفاوت بین پرایمر و سیلر چیست؟ با ما همراه باشید.

پرایمر رنگ و سیلر چیست؟ و چه کاربردی دارند؟

رنگ پرایمر چیست؟

رنگ پرایمر مستقیماً بر روی سطحی که قرار است رنگ آمیزی کنید اعمال می شود. عملکرد اصلی پوشش رنگ پرایمر این است که لایه فوقانی چسبندگی خوبی به لایه زیرین دارد. سایر عملکردهای رنگ پرایمر عبارتند از:

• محافظت از سطح رنگ شده در برابر رطوبت

• جلوگیری از فرو رفتن رنگ در بستر

• اگر از پرایمر روی سطح فولاد استفاده می کنید، برای جلوگیری از زنگ زدگی فولاد استفاده کنید.

• رنگ های پرایمر چوب با کیفیت حاوی مواد ضد خوردگی هستند و از رشد کپک جلوگیری می کنند.

چگونه می توان سطحی را برای پرایمر رنگ تهیه کرد؟

برای اینکه پرایمر بهترین عملکرد را داشته باشد، سطح باید قبل از شروع به کار به درستی آماده شود.

سطح مورد نظر را بشویید.

در حالت ایده آل ۲۴ ساعت قبل از استفاده از اولین لایه رنگ پرایمر، باید از یک پارچه مرطوب برای شستن دیوارها و از بین بردن گرد و غبار جمع شده روی دیوارها استفاده کنید.

هر سوراخ و ترک را با مواد مخصوص پر کنید.

اطمینان حاصل کنید که هرگونه شکاف و سوراخ روی سطح را با مواد مخصوص پر کنید. این کار را چند ساعت قبل از استفاده از لایه اولیه رنگ پرایمر انجام دهید.

سطح براق را سنباده بزنید.

رنگ آمیزی رنگ و سطح سخت تر است. آنها را سنباده بزنید تا سطح آن سفت شود و محل آماده رنگ شود.

دیوار را با یک پارچه خشک گردگیری کنید.

هنگامی که سطح براق را سنباده می زنید، گرد و غبار زیادی ایجاد می کنید. از بین بردن هرگونه گرد و غبار برای به حداکثر رساندن پیوند بین دیوار و رنگ آغازگر مهم است.

رنگ سیلر چیست؟

رنگ سیلر را می توان به عنوان جایگزین آستر، یا قبل از استفاده از پرایمر روی سطح پایه، استفاده کرد. هدف اصلی از رنگ سیلر ایجاد چسبندگی مناسب بین بستر و رنگ جدید یا آستر است.

سیلر نوع خاصی از پرایمر است که برای استفاده یا آغاز بکار انداختن پرایمر طراحی شده است. سیلر از خیساندن لایه زیرین در زیرلایه جلوگیری می کند و تا حدی می تواند یک لایه مقاوم در برابر آب بین لایه زیرین ایجاد کند.

یکی از بزرگترین امتیازات سیلرها این است که آنها می توانند سطح قدیمی را که برای نقاشی مناسب نیست، اصلاح کنند. اگر می خواهید روی یک لایه متخلخل نقاشی کنید، به شما توصیه می کنیم اگر می خواهید کار نقاشی خود را بدون دردسر انجام دهید، از سیلر استفاده کنید. از دیگر کاربردهای سیلر می توان به نگهداری و محافظت از سطح رنگ شده در برابر لک شدن اشاره کرد.

کاربرد های سیلر رنگ

چرا باید از سیلر روی دیوار خود استفاده کنید؟

هنگام رنگ آمیزی دیوارهای داخلی، توصیه می شود قبل از استفاده از رنگ مورد نظر خود، سیلر بزنید. بنابراین، چرا در هنگام نقاشی دیوارهای داخلی خود، پوشش سیلر چنین لایه حیاتی مورد توجه است؟

لایه اتصال کامل

معروف است که سیلر دارای عوامل اتصال طبیعی است. این عوامل اتصال باعث می شود که درزگیر به سطح دیوار بچسبد. حتی در صورت قدیمی یا جدید بودن دیوار، درزگیر به آن می چسبد و باعث می شود محکم به دیوار بچسبد. وقتی سیلر را به دیوار می زنید باعث می شود رنگ به آن بچسبد. با این کار، رنگ جدا نمی شود، مانند رنگی که مستقیماً روی دیوار قرار می گیرد. برخی از رنگ ها به ویژه دیوارهای قدیمی به دیوار نمی چسبند. دیوارهای قدیمی می توانند سطحی ناهموار داشته باشند که توسط اکسیژن موجود در هوا خراب شود.

• سیلر به پر شدن ترک ها و سوراخ های دیوار کمک می کند

رنگ منظم ممکن است نتواند ترکهای موجود در دیوارها را بپوشاند، پس با این وجود، سیلر هنگام پوشاندن این ترک ها و سوراخ ها قبل از رنگ کمک می کند. به همین دلیل استفاده از سیلر قبل از رنگ آمیزی دیوار توصیه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی