رنگ چیست؟

رنگ چیست

رنگ چیست ؟ رنگ به سادگی نوری است با طول موج ها و فرکانس های مختلف و نور فقط نوعی از انرژی است که در واقع می توانیم ببینیم که از فوتون ها ساخته شده است.

همه ما در جهانی زندگی می کنیم که در برهه ای از زمان، رنگ نیز بخشی از آن خواهد بود و در زندگی روزمره ما تأثیرگذار است. رنگ در زندگی روزمره بسیار متنوع است، از دانستن اینکه میوه ای برای خوردن رسیده است، تا درک اینکه چگونه رنگ می تواند بر روحیه ما تأثیر بگذارد: آبی می تواند باعث آرامش شود و قرمز می تواند به شما تنش دهد.

همه ما توسط امواج الکترومغناطیسی انرژی احاطه شده ایم که رنگ، فقط قسمت کوچکی از آن است.

رنگ چیست ؟

رنگ عنصر هنری است که وقتی نور، با یک جسم برخورد می کند، به چشم منعکس می شود و نور تولید می شود. اما در طراحی هنری، رنگ ویژگی های زیادی دارد که در درجه اول ذهنی هستند. اینها شامل خصوصیاتی مانند هماهنگی است.

وقتی دو یا چند رنگ در کنار هم قرار می گیرند و پاسخ موثر رضایت بخشی ایجاد می کنند.

 یک رنگ آبی گرم یا سرد بسته به اینکه به سمت بنفش یا سبز متمایل باشد و قرمز به سمت زرد یا آبی متمایل باشد. 

از نظر ذهنی، رنگ یک احساس است. یک واکنش انسانی در برابر رنگی است که بخشی از آن از عصب بینایی ناشی می شود و بخشی از آن از طریق آموزش و قرار گرفتن در معرض رنگ و شاید در بیشترین قسمت، فقط از طریق حواس انسان است .

تاریخ اولیه رنگ

اولین نظریه مستند در مورد موضوع مقاله ( رنگ چیست )، از فیلسوف یونانی ارسطو ( 384-322 پیش از میلاد) است که اظهار داشت همه رنگ ها از سفید و سیاه تشکیل شده اند. وی همچنین معتقد بود که چهار رنگ اساسی عناصر جهان را نشان می دهد: قرمز (آتش)، آبی (هوا)، سبز (آب) و خاکستری (زمین).

تاریخچه رنگ

فیزیکدان و ریاضیدان انگلیسی بریتانیا ایزاک نیوتن (۱۶۴۲-۱۷۲۷) بود که فهمید نور روشن از هفت رنگ قابل رویت تشکیل شده است: (آنچه ما  رنگین کمان می نامیم.) یعنی رنگ های قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش.

سه ویژگی قابل اندازه گیری رنگ چیست ؟

  • Hue: خود رنگ، كیفیت متمایزی است كه فرد می تواند یك رنگ را از رنگ دیگر تشخیص دهد. مثلاً قرمز، آبی، سبز، زرد. 
  • مقدار: روشنایی رنگ، کیفیتی که فرد با آن رنگ روشن را از رنگ تیره متمایز می کند، در محدوده سفید و سیاه.
  • شدت: کیفیتی که یک رنگ قوی را از یک رنگ ضعیف متمایز می کند، از بین بردن احساس رنگ از رنگ سفید یا خاکستری، شدت رنگ آن است.

ویژگی های رنگ – طیف رنگ

طیف مرئی رنگ، از هفت رنگ اصلی تشکیل شده است:

  • شبکیه چشم ما هر چند دارای سه نوع گیرنده رنگ به شکل مخروط است. ما در واقع فقط می توانیم سه مورد از این رنگ های قابل مشاهده را (قرمز، آبی و زرد) را تشخیص دهیم. به این رنگ ها مقدماتی یا رنگ های اصلی گفته می شود. 
  • طول موج و فرکانس نوری که می بینیم، بر رنگی که دیده شده نیز تأثیر می گذارد. هفت رنگ طیف همه دارای طول موج و فرکانس های مختلف هستند. رنگ قرمز در انتهای پایین طیف است و دارای طول موج بالاتر اما فرکانس کمتری نسبت به بنفش در انتهای بالای طیف است که طول موج کمتری و فرکانس بیشتری دارد.

رنگ های مکمل

رنگ های مکمل هنگامی که در کنار یکدیگر قرار می گیرند، متعادل به نظر می رسند.

همچنین در رنگ درمانی برای ایجاد تعادل می توان از آن استفاده کرد. ما برای رفاه و عملکرد روان بدن خود به تعادل رنگ های سرد و رنگ های گرم نیاز داریم.

رنگ های مکمل بر روی چرخ رنگ مقابل یکدیگر قرار دارند.

به طور مثال سرخابی هشتمین رنگ است و بخشی از طیف مرئی نیست، بلکه ترکیبی از قرمز و بنفش است، بنابراین انرژی این دو رنگ را با هم ترکیب می کند. سرخابی باعث آرامش عضلات و رفع گرفتگی آنها می شود.

تئوری رنگ چیست ؟

تئوری رنگ مجموعه ای از قوانین و دستورالعمل هایی است که طراحان برای برقراری ارتباط با کاربران از طریق طرح های رنگی جذاب در رابط های تصویری از آن استفاده می کنند. برای انتخاب بهترین رنگ ها در هر زمان، طراحان از یک چرخ رنگ استفاده می کنند و به دانش گسترده جمع آوری شده در مورد توانایی نوری انسان، روانشناسی، فرهنگ و موارد دیگر مراجعه می کنند.

اهمیت رنگ در زندگی

رنگ در دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم نقش مهمی دارد. می تواند تفکر را تحت تأثیر قرار دهد، اعمال را تغییر دهد و واکنش ایجاد کند. رنگ می تواند باعث تحریک یا آرامش چشم شما شود، فشار خون شما را بالا ببرد یا اشتهای شما را سرکوب کند. با استفاده از روش های صحیح، رنگ حتی می تواند در مصرف انرژی نیز صرفه جویی کند.

به عنوان یک نوع ارتباط قدرتمند، رنگ غیر قابل تعویض است. رنگ قرمز به معنی “توقف” و رنگ سبز به معنای “رفتن” است. چراغ های راهنمایی این پیام جهانی را ارسال می کنند. به همین ترتیب ، رنگ های مورد استفاده برای یک محصول، وب سایت، کارت ویزیت یا لوگو باعث واکنش ها می شوند.

در زندگی روزمره مردم نقش رنگ چیست

از رنگ در زندگی ما برای زیبا سازی محیط استفاده می شود. مصرف کنندگان خود و شخصیت خود را با استفاده از رنگ بیان می کنند. رنگ را در تزئین خانه هایشان، اتومبیلی که با آن رانندگی می کنند، رنگی که برای هر اتاق در خانه آنها انتخاب می شود، رنگ لباس آنها، مواد آرایشی که استفاده می کنند یا رنگ موهایشان و چیزهای دیگر به کار می برند.

هر کس یک رنگ مورد علاقه دارد، چه آن رنگی باشد که هنگام انتخاب لباس به آن علاقه مند می شوید و چه رنگی که فقط احساس یا حافظه خاصی را به شما منتقل می کند. به عنوان مثال، وقتی رنگ آبی را در نظر می گیرید، مردم اغلب رنگ را با آرامش، آب، آسمان، گشودگی یا احساس آزادی مرتبط می دانند. 

معمولاً از رنگ ها برای کمک به تفسیر طراوت محصول استفاده می کنند. به عنوان مثال، رنگ موز (سبز، زرد یا قهوه ای) درک مصرف کننده را در مورد میزان طراوت یا شیرینی آن میوه خاص شکل می دهد.

رنگ در مواد غذایی بر انتظارات مشتری اثر می گذارد. به عنوان مثال، یک محصول با طعم سیب که سبز در مقابل قرمز باشد ممکن است روی میزان ترش یا شیرینی مصرف کننده تأثیر بگذارد.

رنگ نیز یک مولفه اصلی شخصیت، یک مارک یا محصول است. به عنوان مثال، برخی از محصولات غذایی بسته های متنوعی با چند رنگ دارند. اغلب مصرف کنندگان تعصب ترجیحی نسبت به رنگ های خاص دارند، حتی اگر طعم همه آنها یکسان باشد.

وقتی از آنها سوال می شود، اکثر مردم سریعاً رنگ مورد علاقه خود را به شما می گویند. ترجیح آنها معمولاً به احساس رنگ آنها یا ارتباط رنگ با یک حافظه گذشته مرتبط است. 

رنگ ها زندگی ما را “رنگ آمیزی” می کنند . با تأثیر بر آنچه ما به آن جذب می شویم، با کمک به ما در بیان فردیت خود، با اضافه کردن به تجربیات حسی و حتی با بهبود روحیه به ما کمک می کنند.


اهمیت رنگ ها در زندگی ما

ارتباط بین رنگ ها و احساسات ما قابل انکار نیست و ما حتی اصطلاحات فراوانی داریم که نشان می دهیم هر رنگ از چه روشی می تواند بر روحیه شما تأثیر بگذارد.

این می تواند یک چیز کوچک باشد، مانند خیره شدن از پنجره به یک تکه رنگ سبز برای چند دقیقه یا پوشیدن چیزی روشن در یک روز بارانی. 

اولین مورد ممکن است شما را آرام کند یا به شما کمک کند تا دوباره متمرکز شوید، در حالی که مورد دوم در روزی که به طور معمول کم می شود، به شما انرژی می دهد. 

چند دلیل وجود دارد که باعث می شود ما در برابر رنگ ها به شکلی واکنش نشان دهیم.

رنگ چیست
  • همه به یک رنگ واکنش یکسانی نشان نخواهند داد. 
  • رنگ ها در چند سطح مختلف بر ما تأثیر می گذارند. از یک طرف، ما از نظر اجتماعی و فرهنگی مشروط شده ایم. مثلا (در زمستان سیاه پوشانیم و بیشتر در تابستان سفید می پوشیم) و از سوی دیگر، واکنش ما نیز شخصی است و تحت تأثیر نحوه ارائه این رنگ در زندگی خودمان است. 
  • قرمز به طور معمول با احساس فوریت همراه است. این نشان دهنده خطر است و ما را مجبور می کند که هوشیارتر و فعالتر عمل کنیم.

اما همچنین ممکن است یکی از رنگ های آشپزخانه مادربزرگ شما باشد، در عوض احساس گرما، دوست داشتن و امنیت کنید.

رنگ ها نقشی حیاتی در زندگی ما و نحوه پاسخگویی ما به محیط اطراف خود دارند. رنگ هایی که در اطراف خود دارید می توانند بر چشم انداز و احساسات و همچنین اطرافیان تأثیر بگذارند. ترکیبی از رنگ های گرم و سرد به شما کمک می کند تعادل خود را پیدا کنید. رنگ ها از نظر نوع به انواع مختلفی از جمله رنگ پلاستیک ، رنگ ساختمان ، رنگ روغنی ، رنگ اتومبیل و … تقسیم می شوند که هر یک مزایا ، معایب و کاربرد خاص خود را دارند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی